Głośna praca dysku twardego Seagate 320gb 7200.10 ATA


(Supercmg) #1

Witam! Mam pytanie odnośnie w/w dysku twardego. Po zamontowaniu dysku do komputera zauważyłem, że urządzenie jest bardzo głośne (jak dysk pracuje słychać głośne skrobanie i niekiedy piski). Sformatowałem i zainstalowałem S/O, i coś mi się nie podoba w tym sprzęcie. Wcześniej pracowałem na Samsungu SP 160gb ATA i byłem zadowolony (cicha praca). Testowałem dysk różnego rodzaju programami i wszystko jest ok, nie bad sektorów-dysk jest zdrowy.

Lecz gdy zamykam S/O talerze owego dysku przez chwilę wirują po czym zwalniają i przestaje je słyszeć! Tu moje pytanie czy to normalne zachowanie dysku po wyłączeniu komputera.

:arrow: Dodam dysk zakupiłem na allegro (tu raczej popełniłem błąd), niby nowy :smiley: lecz bardzo denerwuje mnie głośna praca tego dysku!


(Cosik Ktosik) #2

Daj odczyt danych SMART z programu HD Tune, zakładka Health.


(Supercmg) #3

Oto zakładka health:

beztytuuji1.jpg


(Cosik Ktosik) #4

Wszystko jest dobrze. Też ma dysk tej firmy i skrobanie jest normalne. Ten dysk nie należy do najcichszych. Opisz tylko te piski, bo ja u siebie nigdy takowych nie słyszałem.


(Supercmg) #5

Właśnie czytałem o tym dysku, że nie jest najcichszy! :frowning: Szkoda bo w porównaniu z poprzednikiem jest to trochę denerwujące. A piski to niekiedy, taki nagły krótki pisk (jakby mysz :smiley: ) ale skrobanie najgorsze jak dysk pracuje-wkurza!

Czyli dysk sprawny, nie ma co przesadzać! Nalepka na dysku gwarancyjna jest do 2006, a gość na allegro sprzedawał jako nowy więc się zastanawiam! A czemu przy wyłączeniu talerze tak się zatrzymują to normalne?


(Cosik Ktosik) #6

Skrobanie jest całkowicie normalne dla serii 7200.10. Te kończenie pracy, u mnie przypomina ciche lądowanie samolotu odrzutowego. Jak Masz podobnie, to także możesz to uznać za normalne.

Może ten pisk, to rozruch dysku, po chwilowym wyłączeniu go przez system (oszczędzanie energii)?


(Supercmg) #7

U mnie raczej jak kończy pracę to brzmi jak wyłączanie odkurzacza! :lol: Czyli dyski tej firmy tak się zachowują. Można uznać tak jak napisałeś, że ciche lądowanie odrzutowca!

No nic czyli problem rozwiązany, dzięki wielkie za pomoc! =D>


(Asterisk) #8

Zapoznaj się proszę z tą stroną i zmień tytuł na

konkretny. Inaczej temat poleci do śmietnika.