Głośna praca NOTEBOOKA

Mam problem z głośną pracą wentylatora w notebooku - Calofornia access model Dv4 - procesor Celeron 2,4 GHz. Jak komputer pochodzi przez jakiś czas zaczyna głośno pracować (procesor ma temperature okolo 65 oC i wentylator wchodzi na maksymalne obroty) czy jest jakiś program, który może ZWOLNIĆ procesor - wtedy wentylator nie wejdzie na takie obroty i komputer będzie ciszej pracował. Jeśli ktoś ma jakieś pomysły proszę o odpowiedź. (w BIOS’ie nie można przetaktować procesora) :frowning:

standard gdy procesor osiąga zbyt wysoką temperaturę.

celerony mobile nie mają wbudowanej technologii oszczędzania energii (zaniżania taktowania itp).

sprawdź jakie jest obciążenie procesora w czasie sytuacji gdy wiatrak kręci się z maksymalną prędkością (hałasuje).

chodzi mi poprostu o jakis program do zwolnienia procesora - czy istnieje ??? jeśli tak to proszę o link

sprawdź jakie jest obciążenie może złapałeś wiruska i procek jest obciążony co powoduje jego zagrzewanie.

nie ma wirusa poprostu porcek sie grzeje i wentylator wchodzi na wysokie obroty - po 15 minutach od włączenia i to jest problem - systemowo wszystko jest OK

Złączono Posta : 06.09.2007 (Czw) 11:42

JESLI KTOS MA ODPOWIEDNI PROGRAM, ktory cos pomoze - prosze o link

Nie czytałeś co napisał Turkissh?

Jeśli nawet uda Ci się obniżyć prędkość wentylatorka, to procesor nadal będzie pracował z najwyższym taktowaniem, przez co będzie się szybciej nagrzewał. W krytycznej sytuacji może to doprowadzić do uszkodzenia procesora (choć lapek powinien się wyłączyć gdy temp. osiągnie poziom krytyczny).

Co do samego programu, to spróbuj SpeedFan

Edit: sorki źle Ciebie zrozumiałem, pingwinIII. Sądziłem, że chodzi Ci o regulację obrotów zbyt głośnego wiatraczka, a nie regulację częstotliwości pracy samego procesora. W taki wypadku SpeedFan na niewiele Ci się przyda. My bad. :?

Natomiast przydatny może okazać się ten program:

RightMark CPU Clock Utility (RMClock)

“Na papierze” obsługuje procesory Mobilne Pentium/Celeron. Niestety wygląda na to, że nie jest to bezpłatny program.