Głośniki w przedziale od 150 zł do 300 zł - TEST

(Josiok15) #1

Witam, chciałbym przedstawić Wam mały test głośników 5.1 i udowodnić, że mało znane firmy są czasem lepsze od tych bardziej znanych masowych firm i przy okazji pomóc w wyborze dobrego taniego zestawu głośników do kina domowego, komputera PC lub odtwarzacza mp3.

Cena to od 150 – 300 zł

Zacznę od tych najlepszych a skończę na tragicznym graniu.

1.miejsce: Easy Touch ET-678 Madness

easytouch5111oo8.th.jpg

Głośniki w drewnianych obudowach, z imponującym subwooferem. W efekcie tony niskie są potężne, a zarazem ciepłe w miękkie, nie zagłuszają też pozostałych dźwięków. Konstrukcja subwoofera sprawia, że nie słychać charakterystycznego harczenia wydmuchiwanego powietrza. Jednocześnie tony średnie i wysokie brzmią klarownie. O dobrej jakości głośników świadczą także zmierzone parametry – paso przenoszenia od 25 Hz, bardzo dobra wierność dźwięku, zniekształcenia wynoszące około 1 procenta dla subwoofera i nieznaczne dla głośników satelitarnych, a przy tym bardzo duże ciśnienie akustyczne, znacznie przekraczające 100 decybeli. Atutem zestawu jest także sposób regulacji parametrów jego pracy i wybór źródła sygnału audio – jest to realizowane za pomocą wygodnego pilota. Jedynym minusem jest właściwie tylko wysoki pobór mocy, wynikający z pozostałych parametrów głośników. Można się też przyczepić do wielkości subwoofera, który jest wysoki i nie wszędzie się mieści.

PLUSY:

• Dobra jakość dźwięku

• Głośność zestawu

• Pilot bezprzewodowy

MINUSY:

• Bardzo wysoki pobór mocy

Cena: 234 zł

2.miejsce: Tracer Solar 5.1

tracerhd9.th.jpg

Jest to jeden z najtańszych zestawów głośnikowych 5.1 na rynku. Głośniki nie robią szczególnego wrażenia, są zamknięte w plastikowych obudowach, co nie wrócy dobrego brzmienia. Jednak jakość dźwięku jest zaskakująca – stosunkowo niewielki subwoofer gra bardzo dobrze, Zastrzeżeń nie budzi również jakość głośników satelitarnych. Odtwarzają trochę mało tonów wysokich w porównaniu ze średnimi, ale da się to skorygować. Brzmienie jest ogólnie czyste i klarowne, zmierzona wierność dźwięku bardzo dobra, zniekształcenia niewielkie. Jedynym mankamentem jest znacznie mniejsza głośność niż w przypadku zestawu z pierwszego miejsca dlatego głośniki Solar 5.1 będą odpowiednie do pokoju o małej powierzchni. Jak na ironię, mają one długie, niemal 6 metrowe kable tylnych głośników. Niedogodnością jest na pewno to, że wszystkie regulacje, a także wybór źródła sygnału, są dostępne jedynie na subwooferze.

PLUSY:

• Dobra jakość dźwięku

• Mały pobór mocy

MINUSY:

-Niewielka głośność zestawu

Cena: 134 zł

3. miejsce: Mode Com MC-5060

modecomka7.th.jpg

Zestaw głośnikowy o atrakcyjnym nowoczesnym wyglądzie. Głośniki satelitarne są osłonięte materiałem, który można zdemontować, co jeszcze poprawia ich wyglad. Niestety, jeśli chodzi o brzmienie, są przeciętne, co słychać szczególnie w utworach muzycznych. Dlatego zestaw można polecić głównie do gier i filmów. Subwoofer jest wykonany z drewna, co pozwala uzyskać przyjemne brzmienie, jednak nie jest w stanie pracować na tak niskich częstotliwościach jak zestaw Easy Touch.

Plusem jest na pewno to, że głośniki grają tak samo głośno, jak te z pierwszego miejsca (ciśnienie akustyczne do 1006 decybeli), i to przy znacznie mniejszej deklarowanej mocy RMS, a także ponad dwukrotnie mniejszym poborze mocy. Podobnie jak głośniki Easy Touch, również ten zestaw został wyposażony w pilot, który pozwala na wygodne sterowanie siłą głosu i poszczególnych tonów, wybór wejścia audio, regulację głośności poszczególnych głośników itp.

PLUSY:

• głośność zestawu

• długie kable

• pilot bezprzewodowy

MINUSY:

• słaba wierność niskich tonów

Cena: 221 zł

4. miejsce: Trust Sound Force Presto 5.1

trusteh6.th.jpg

Zestaw charakteryzuje się najwyżej przeciętnym brzmieniem. Subwoofer w pojedynkę spisuje się dobrze, ale brakuje mu dynamiki, poszczególne uderzenia zlewają się w jeden długi dźwięk. Słabo brzmią również głośniki satelitarne – mają nienaturalne, plastikowe brzmienie, a w utworach muzycznych, czy nawet filmach wysokie tony dominują nad niskimi, nawet dialogi aktorów na filmach nie brzmią dobrze. Dodatkowe pomiary wykazały, że dolna częstotliwość dla subwoofera to 40 Hz (a nie 25 – 35 Hz jak dla głośników z wyższych pozycji). Wierność dźwięku okazała się jedynie nieco gorsza, a zniekształcenia nieliniowe również są do zaakceptowania. Niestety, te parametry nie przekładają się na rzeczywiste brzmienie. Należy jeszcze dodać, że zestaw Trust został wyposażony w pilot, który pozwala ustawić podobne parametry, co w głośnikach Easy Touch czy Mode Com, jednak jest on znacznie mniejszy i niestety, również mniej wygodny.

PLUSY:

• wysoka moc RMS

• Pilot bezprzewodowy

MINUSY:

• Ograniczone od dołu pasmo przenoszenia

• Znaczny pobór mocy

Cena: 244 zł

5. miejsce: Creative Inspire T6100

inspiret6100ij6.th.jpg

Najbardziej znany i rozpoznawalny przez użytkowników zestaw głośnikowy z naszego testu. Niestety, jakość dźwięku rozczarowuje. Jedynie subwoofer radzi sobie nieźle, choć przy zejściu poniżej pewnej częstotliwości słychać bardzo dokuczliwe zniekształcenia dźwięku, które są prawdopodobnie spowodowane przez powietrze wydmuchiwane z otworu subwoofera. Również pomiary wykazują znaczne zniekształcenia tonów niskich. Jednak głośniki satelitarne grają jeszcze gorzej, dźwięk jest nienaturalny i nieprzyjemny, szczególnie w utworach muzycznych. Dlatego jedyne zastosowanie zestawu Creative to oglądanie filmów DVD, bo do słuchania muzyki nie bardzo się nadają. Niestety, również wyposażenie zestawu jest ubogie – użytkownik może regulować siłę głosu tylko na jednym z głośników, a tony niskie na subwooferze. Co więcej, jest to zestaw bez wyłącznika sieciowego – zasilacz jest na stałe podłączony do prądu i nawet przy wyłączonych głośnikach pobiera niepotrzebnie kilka watów mocy.

PLUSY:

• Wysoka moc RMS

• Pasmo przenoszenia

MINUSY:

• Wysoki pobór mocy

• Brak wyłącznika zasilania

Cena: 229 zł

6. miejsce: Genius SW-N5.1 1000

geniusswn5110001mj4.th.jpg

Zestaw, w którym zarówno subwoofer, jak i głośniki satelitarne grają zdecydowanie słabo. Niskie tony są odtwarzane od częstotliwości około 90 Hz, co negatywnie wpływa na odbiór muzyki, gier i filmów. Ponadto subwoofer cechuje się znacznym poziomem zniekształceń nieliniowych, co wynika z pomiarów i jest wyraźnie słyszalne. Z kolei tony wysokie brzmią sztucznie i nieprzyjemnie, w utworach muzycznych zagłuszają basy. Właściwie jedyne zastosowanie dla zestawu to filmy DVD, oglądane w niewielkim pomieszczeniu i przy ustawionej małej głośności. Jakości tej nie usprawiedliwia niska cena, bo za podobną kwotę można kupić bez porównania lepszy zestaw Tracer. Niestety, Genius nie ma także dobrego systemu sterowania – ustawienia głośności i tonów niskich jest realizowane tylko na subwooferze. Aby zmienić ustawienie trzeba wejść pod biurko. Jedynym plusem jest niski pobór energii, który wynika z niskiej mocy głośników i wbudowanego wzmacniacza.

PLUSY:

• mały pobór mocy

MINUSY:

• Mała moc RMS

• Ograniczone pasmo

• Znaczne zniekształcenia

Cena: 134 zł

7. miejsce: Apollo AS-480

apolloas480ps4.th.jpg

Najgorszy pod względem jakości spośród testowanych zestawów. Najsłabszym punktem jest głośnik nisko tonowy, który zaczyna w miarę poprawnie pracować przy częstotliwości ok. 90 Hz, a i tak wytwarza dźwięk bardzo zniekształcony. Podczas testów nie udało się ustawić takiego poziomu głośności przy którym zniekształcenia byłyby mniejsze niż dopuszczalna wartość 10 procent. Również dla głośników satelitarnych pomiary wykazały znaczny, 4-procentowy poziom zniekształceń. W utworach muzycznych zawierających wiele instrumentów dźwięk jest zupełnie nieklarowny, wszystkie głosy zlewają się w jedną całość, niemożliwe jest odróżnienie poszczególnych dźwięków. Nawet w filmach brzmienie nie jest wystarczająco dobre, a niewielka głośność i słabe basy powodują, że zestaw w ogóle nie oddaje atmosfery filmu. Podobnie jak w głośnikach Geniusa siłę głosu i tonów niskich reguluje się tylko na subwooferze, co jest najtańszym, ale i najmniej komfortowym rozwiązaniem.

PLUSY:

• Mały pobór mocy

MINUSY:

• Mała moc RMS

• Ograniczone pasmo

• B. duże zniekształcenia

Cena: 169 zł

Informacje zostały zaczerpnięte z miesięcznika PC Format 02/2009.

Mam nadzieje, że komuś to się przyda, jeżeli to jest pożyteczne co zrobiłem, proszę temacik przykleić.

Pozdrawiam :slight_smile:

(Angelo_7) #2

Jak dla mnie w tym przedziale cenowym brak uwzględnienia Logitechów x-530 i x-540 jest jakimś nieporozumieniem...

(Hitm3n) #3

Zgadzam się z Angelo_7. Te głośniki, które wymienił należą do lepszych wśród wymienionych.

Ja osobiście używam Creative Inspire T6100 i są dla mnie genialne :smiley:

(Josiok15) #4

Logitech nie był wymieniany bo to raczej już troszkę lepsza marka, moim zdaniem creative robi plastikowe pierdziawki a Logitech raczej w tym jest już ciut lepszy choć też plastikowy. ale fakt faktem powinny być wymienione w teście. niestety informacji dotyczących Logitechów nie miałem skąd zaczerpnąć ale wiem na 101% że nie zdobyły by szczytu i na pierwszym miejscu nigdy by się nie znalazły (mowa o x-530 & x-540)

moje zdanie i tak jest jednoznaczne - GENIUS SW-HF 5.1 5000 wymiata i je polecam - zestaw od 300 - 600 zł nic lepszego się nie znajdzie :slight_smile:

(Attack89) #5

A jak testowałeś głośniki Tracera? Coś mi się wydaje, że nie testowałeś, bo drugiego miejsca byś nie dał. 2 Minuty głośnej muzyki i membrana pęka niczym wypalona zapałka. Po tym wszystkim głośniki dosłowne „pierdzą” a nie grają. Porównywanie CREATIVE do np. Tracera sensu nie ma. Test widocznie był na zasadzie komentarzy z Internetu.

Co do zniekształcenia głosu w Inspire T6100 nie zauważyłem a jestem na to uczulony po wymianie zepsutego Tracera, którego uplasowałeś na miejscu drugim

Co do głośników Easy Touch. Obecnie wyżej wymieniony model mam podłączony do gramofonu i spisuje się dobrze. Fakt faktem, że przy dużej głośności nie słychać słów piosenki. Na pierwszym miejscu na 100% znaleźć się nie powinny.

I jeszcze, co do materiału, z których zostały wykonane. Weź, do reki Inspire T6100 a Tracera czy inne które uplasowałeś na pierwszych miejscach i wtedy zobaczysz różnicę w plastikowych obudowach. Zobaczysz dobrze skrojone, dopasowane, ciężkie głośniki oraz marne pełnie niedoróbek lekki badziew np. Tracera

Moim zdaniem najpierw trzeba takie głośniki posiadać, aby móc robić test. Inaczej tekst jest nieobiektywny

(Josiok15) #6

a co pisze na końcu mojego postu? że informacje z testu zostały zaczerpnięte z miesięcznika PC Format 02/2009. tam odbywał się test.

co do pękających membran jestem ciekaw jak głośno słuchałeś tej muzyki i jakiego gatunku..

Creative Inspire T6100 wiem jak grają.. sztucznie moim zdaniem, po prostu sam plastik świszczący, bass przewyższa nad wysokimi tonami, a jak się zwiększy siłe głosu to przepięknie słychać zniekształcony bass, dmucha z subwoofera tak powietrze że zamiast basu słychać świst powietrza. każdy ma własną opinię na temat creative, ja mam takie, że to shit plastic.

Jeżeli przy Easy Touch nie słyszysz słów piosenki tylko sam bass to zmień może ustawienia EQ... więcej wysokich, mniej niskich i środek niżej.

Może plastik w T6100 jest lepszej jakości niż w Tracerach czy innych chińskich markach, ale nie tylko to się liczy, liczy się także głośnik montowany wewnątrz takiej plastikowej obudowy i ogólna budowa.. zauważ że w T6100 satelitarny głośnik wewnątrz jest wciśnięty na chama i nie ma przestrzeni aby ten dźwięk jakoś ożył.

(Attack89) #7

No, więc właśnie. Ten test jest robiony pod ich gusta i nie odwzorowuje rzeczywistości. Membrana nie powinna pęknąć i to jest po pierwsze. W głośnikach Creative słucham na cały głos i żadnych takich awarii nie miałem. Słaba membrana znaczy słabe wykonanie i nic więcej. Easy Touch. Mam te głośniki począwszy od ET-555 po ET-678. Jakość dźwięku jest ta sama i nic się nie poprawiła. Beznadziejne wykonanie, bo zwykła płyta wiórowa oklejona nędzną imitacją drewna, która się odkleja po bokach. Regulacja jest zrobiona najlepiej jak to możliwe a jakość się nie poprawia. W końcu to prestiż MADE IN CHINA, bo w środku to elektronika na poziome Tracera.

Nie zauważyłem, aby dźwięk z Inspire T6100 był nieczysty, plastikowy. Zmień kartę muzyczną na lepszą i wtedy się wypowiadaj. Bo ja razem z głośnikami kupiłem Creative Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 i dźwięk jest lepszej jakości niż w wieży Panasonica za 3000 zł. Nic mi nie świszczy i nie zauważyłem plastikowego głosu. Z subwoofera nic się nie wydobywa.

(Josiok15) #8

Jak tam uważasz.. z przyjemnością chciałbym, żeby ktoś inny się jeszcze wypowiedział na temat T6100, ja uważam inaczej, te głośniki głośno krytykuje. A z subwoofera na pewno na 5 metrów podmuch powietrza czuć a co za tym idzie świst powietrza ponieważ tuba odprowadzająca powietrze jest za mała i zrobiona z rolki od papieru toaletowego. cały creative.

Dźwięk mam ok, jak na razie ciągnę na przyzwoitej karcie Creative SB Audigy SE z modem na SB X-Fi Xtreme Audio.

Mi bardziej odpowiada jakość dźwięku Easy Touch niż Creativa, ET czysty dźwięk, naturalny taki i na prawdę godny polecenia sprzęt, wiem co mówię bo sam miałem ten zestaw z pierwszego miejsca, ustawienia EQ dawały niezłego powera tym głośnikom, Bass bardzo miękki i przyjemny dla ucha, wysokie i średnie tony dobrze słyszalne. porównując T6100 >> ET - 678 to na pierwszym miejscu zdecydowanie wędruje Easy Tocuh. Jeżeli nie wierzycie w moje zdanie to sami kupcie dla testu te dwa zestawy i sami się przekonajcie który lepiej zagra.

(Attack89) #9

O jakich my głośnikach mówimy? T6100 nie ma tuby z papieru :x tylko z plastiku a średnica otworu to około 6 cm. Coś mi się wydaje, że masz inne głośniki. Easy Touch ma średnicę otworu subwoofera około 4 cm i jest zrobiony z papieru coś na wzór rolki od papieru toaletowego. Subwoofer Easy Touch wciąga kartkę papieru, ponieważ ma takie ssanie. Przy nich dopiero słychać świst. Pomyliłeś modele. Coś kręcisz.

Resztę pozostawię bez odpowiedzi, ponieważ wydaj mi się, że nie posiadasz głośników T6100, bo pierwsze, co się rzuca w oczy to duży subwoofer z wysoko zamontowaną tubą zrobiony z grubego matowo-lśniącego plastiku i to całkiem sporych rozmiarów. Nigdy w tych głośnikach papieru nie widziałem. :o

(Josiok15) #10

Nie mam zestawu T6100.. już go nie mam od sporego czasu, ponieważ nie bede psuł sobie słuchu od takich głośników..

Easy Touch wciąga kartkę papieru, ponieważ ma takie ssanie. Przy nich dopiero słychać świst. Pomyliłeś modele. Coś kręcisz.

Każdy subwoofer wciąga kartkę, gdyby nie wciągał nie nazywał by się subwooferem. Ja świstu nie słyszę na ET za to przy T6100 wyraźnie słychać jak wydmuchuje powietrze. No ale ok niech ci będzie, ja się kłócić zamiaru nie mam, zostaję przy swoim zdaniu. Ze zmęczenia już nie wiem co pisać..

Pozdrawiam

(Attack89) #11

Miałeś i piszesz takie bzdury? I do tego nie wiesz, z czego są wykonane? Nie wierzę, że je miałeś, bo nigdy nie kupiłbyś chińskiego badziewia typu EASY TOUCH. W Media Expert tych głośników jest od zawalenia i nikt nie kupuje. Zresztą znowu wydaje mi się, że zmyślasz, bo w podpisie masz napisane GENIUS.

Gubisz się w tych kłamstewkach. #-o

(Hitm3n) #12

ja także nie widzę (mam je zamontowane w pokoju). Dźwięk jest czysty, nawet na zintegrowanej karcie Realteka (nie pamiętam modelu). Nie mogę się doczekać kiedy zamontuję je do Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 :smiley:

I także nie uważam, że ta klasyfikacja jest dobra, nie ma wspomnianych już Logitech'ów a i te 'mało znane' marki są za wysoko...

(Emilmlo) #13

Ja też tak uważam, badziewny Tracer na 2 miejscu to kpina i co to za porównanie głośników tanich do dużo droższych bezsens, to tak jakby porównywać Dacie do VW :roll:

Dlatego nie kupuje gazet komputerowych właśnie przez takie testy.

(Josiok15) #14

czyli rozumiem że uważacie iż taki Creative jest najlepszy we wszystkim? produkuje najlepsze głośniki, odtwarzacze mp3/mp4, słuchawki, karty dźwiękowe tak?

czuje że tu pachnie fanboy'em ;] i to jest śmieszne..

a test głośników był robiony pod tańsze zestawy 5.1 i gorszych marek, nie wiem czemu nie czytacie wszystkiego, pisze czarno na białym.

attack89

miałem EASY TOUCH ET-678 i byłem zadowolony, sylwestra 2008 rozkręciłem na niezłych obrotach pamiętam to jak by to było wczoraj.

później kolega miał T6100 to pożyczyłem i przetestowałem po swojemu i żal jak nie wiem co..

Teraz mam GENIUSY SW-HF 5.1 5000 i każdy pozazdrości porządnego sprzętu.

(Attack89) #15

Czarno na białym to pisze to, że chiński badziew, którego byłem właścicielem jest lepszy od lidera w sprzęcie audio, czyli Creative. Nie tylko mnie się to nie podoba, bo na innych forach piszą identycznie. To nie jest mój wymysł. Byłem posiadaczem dwóch modeli z tego testu i to tych, które zajęły pierwsze miejsce. Jeden zestaw się rozleciał a drugi nie nadaj się do niczego, bo słychać tylko melodię. Test był przeprowadzony tylko i wyłącznie poprzez odsłuchanie (wypowiedź autora) czegoś tam nie dłużej niż 5-10 minut. Ja słucham na cały regulator i niejeden zestaw rozwaliłem. Creative trzyma się dalej i nic nie zauważyłem, aby jakość głosu odbiegała od oryginału.

Widzisz znowu kłamiesz, bo wcześniej pisałeś, że posiadałeś, T6100 ale się ich pozbyłeś. Czyli wychodzi na to że nie miałeś. Nie rób zamętu, bo naprawdę się gubisz w tych tekstach.

Można być fanboyem, ale tutaj trzeba mieć trochę oleju w głowie, aby porównywać Tracera czy Easy Touch do Creative. Głośniki zastosowane w obydwu modelach są najtańszymi na tynku. Koszt jednego to około 5-7 zł. Do tego niejeden jest uszkodzony. To jest kpina.

To pisemko nadaje się tylko na makulaturę.

W tym samym numerze proponują rozbudowę komputera na zasilaczu Feel. To jest żałosne

(Josiok15) #16

a co wcześniej napisałem? miałem je chyba w domu.! jeny czy ty człowieku w ogóle rozumiesz to co czytasz? nie jest napisane że ja je kupiłem, też nic nie jest wspomniane o tym, że kolega sąsiad mi je pożyczył a taka prawda jest, chcesz przyjedz do niego na kawe i zapytaj się..

z chęcią bym powiedział i kto tu jest żałosny w tym momencie. a tak w ogóle to masz jakiś problem co do mojego zasilacza? jak masz lepszy i droższy to gratuluje wyboru a od mojego proszę z dala się trzymać. To moja sprawa jaki mam zasilacz, może taki mi odpowiada bo nie gram a ty na 100% naczytałeś się głupot o tym zasilaczu i teraz będziesz rozpowiadał i każdemu wciskał kit jaki to z niego jest nie dobry zasilacz. To jest żałosne.

(Attack89) #17

Wczoraj napisałeś, że je miałeś i się pozbyłeś. Napisz, że pożyczyłeś na kilka dni i oddałeś a nie, że się pozbyłeś, bo to inna sprawa. Nie wiesz, z czego są zbudowane znaczy, że na ich temat nie wiesz nic. Więc nie pisz pierdoł, że są złe, bo widać ze ich nie testowałeś długi czas. Wiesz o nich tyle co przeczytałeś.

Umiem czytać i wyciągnąć wnioski w przeciwieństwie do ciebie. Zmyślasz i się w tym gubisz a potem odwracasz kota ogonem.

O twoim zasilaczu nie napisałem słowa. Miałem na myśli, że test głośników jest tak samo zrobiony, co ich wspaniała rozbudowa na zasilaczu Feel ( porada z tego samego numeru, co test głośników) .Skoro napomknąłeś, jaki on jest zły...- to niestety jest zły, bo nie ma żadnych zabezpieczeń. Jego sprawność to około 60%. Więc ich wspaniała pomoc w rozbudowie to istna paranoja. Tak samo jak ten test. Porady nie z tej ziemi. Wniosek z tego, że PC Format to gniot. Kto czyta te pierdoły to niestety cofa się w rozwoju

Kończę rozmowę, ponieważ widać, że redaktor PC Format ma większy wpływ niż ktokolwiek inny. Nawet osoba, która zakupiła te jakościowo idealne produkty, które jak się okazało są słabe i awaryjne.

(Hitm3n) #18

Dołączam się do posta attack89. Chociaż co do samego magazynu PC Format nic nie mam, bo raz, że rzadko go kupuję, a dwa nie opieram się na nim przy rozbudowie sprzętu bo wiem, że bym za daleko nie zaszedł ; )

I też prawda co do tego, co piszesz josiok , raz piszesz że miałeś i się pozbyłeś a dwa że miałeś ale jednak pożyczone. Zastanów się 5 razy zanim coś napiszesz, żebyś później nie musiał się pokrętnie tłumaczyć...