Gnome czy Mate?

Dokładnie tak. Nie można oceniać żadnego środowiska pod kątem przydatności dla danej osoby. Ja jestem fanem Xfce, podoba mi się również MATE. W GNOME i KDE się nie odnajduję. Pozostałe traktuję jako ciekawostki, którym nie poświęciłem więcej jak pięciu minut.

Każdy powinien znaleźć swoje miejsce.

Wygląd to jedno, ale słyszałem że GNOME jest skopane wydajnościowo, a XFCE jest bardzo lekkie, ale są problemy z programami… MATE mało kto pisze.

GNOME miało problem z wyciekami pamięci, obecnie jest to już poprawione. Problemów z programami (jakie problemy? jakimi programami?) na Xfce nie zauważyłem. MATE to fork GNOME w wersji 2. Gdybym nie używał Xfce, siedziałbym na MATE.

Nie pamiętam z jakimi programami.
Ubuntu u mnie chodził dziwnie tak jak gdy ścinki minimalne.

Jest jakiś benchmark, którym można sprawdzić wydajność i na Windowsie i Linuksie ? Ale tak, aby wyniki były sensowne.

Jaki masz sprzęt?

i5-8250U z SSD.

To wybierz plasmę np. Manjaro. Dwa lata mam na lapku i daje radę.

KDE ?

Ciągle ma, ale dużo rzadziej i według twórców jest to wina sterowników Nvidii - https://www.reddit.com/r/gnome/comments/bg8vqg/gnome_shell_3320_still_has_big_memory_leaksubuntu/

Mój turbo sprzęt ( i tutaj śmiech…) ma tylko grafikę w procku :slight_smile:

Wszędzie Linuksy 19. * a Manjaro siedzi na 18.04 Nie będzie potem przejścia na nowszą wersję ?

Mam najnowszy kernel bo manjaro to dystrybucja ciągła. Mój turbo sprzęt to i3 z integrą . Daje radę jak najbardziej. 4giga ram i dysk ssd wystarczy. Wypróbuj plazmę szybko ogarniesz :grin:

Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. To tylko numeracja. Równie dobrze możesz powiedzieć, że Windows jest stary, bo dziesiątka :slight_smile:

Manjaro ma aktualnie jądro w wersji 5.0.7. Ubuntu MATE - 5.0.0.

Live usb - Manjaro KDE

Bajka ! Przypadł mi do gustu. Pytanie czy do instalacji karty WiFI wejdą te polecenia co na Ubuntu ?

Manjaro to nie jest ubuntu :grin:
Zainstaluj system na dysku nastepnie zaktualizuj i prowdopodobnie wszystko będzie działać.
https://forum.manjaro.pl/ w razie problemów tu ci powinni pomóc.

Rufus ostatnio coś mi nie chciał działać z grubem manjaro i na nim są trochę inne polecenia niż na ubuntu ale przyzwyczaisz się ja większość wiedzy zdobyłem podczas korzystania z systemu i rozwiązywania problemów

Manjaro sam sobie powinien poradzić z kartą wifi powinien ją wykryć jeśli nie poszukaj rozwiązania problemu w sieci albo spytaj tutaj ktoś napewno ci pomoże

Wiem :stuck_out_tongue:

Live odpalił bez problemu, a zainstalować muszę z DVD aby uniknąć tego problemu ?

Te rozwiązanie związane z WiFi u mnie jest - Instalacja sterowników do Wifi na Ubuntu
Ale czy to na Manjaro będzie działać ?

@Prosiczek
jeśli live ci zadziałało to widocznie to naprawili od dłuższego czasu pojawiała się informacja o że niby rufus musi dociągnąć coś do grub 2.03 coś takiego nie pamietam dokładnie i nie chciał mi się odpalić z pendrive

a co do sterowników wifi na live działał ci internet ? jeśli tak to nic nie będziesz musiał doinstalowywać ja miałem kartę wifi wpiętą do manjaro i on automatycznie mi znalazł sterowniki

To fakt, zezwalam i potem wybieram drugą opcję “DD” wtedy działa :slight_smile:

Na liveUSB nie działło WiFi i boję się, że będzie jak z Mint XFCE, że to co na Ubuntu wpisywałem nie będzie działać i znów nie będzie widział karty WiFi :confused:

tu rozwiązanie jest trochę inne podaje link do rozwiązania i daję screenshota z rozwiązaniem https://forum.manjaro.org/t/solved-rtl8821ce-wi-fi-not-working/68923/74

bardzo możliwe jest że to rozwiązanie zadziała z innym kernelem niż 4.19 wymienionym w rozwiązaniu jeśli się mylę niech ktoś mnie poprawi ponieważ również się uczę linuxa i popełniam błędy

a o tym nie wiedziałem że Rufus działa z drugą opcją myślałem że coś się popsuło dzięki za wyprowadzenie z błędu poprostu nie chciał mi od dłuższego czasu działać z obrazami manjaro więc tak błędnie wywnioskowałem

Spróbowałem raz i od tego czasu ciągle tak robię :wink: