Google Chrome - spowolnione wczytywanie stron


(80rsuk) #1

Witam.

Postanowiłem zainstalować przeglądarkę Google Chrome na Windowsie 8.1. To co otrzymałem nie jest zadowalające w najmniejszym stopniu, a ja nie wiem dlaczego. Na co dzień nie jestem użytkownikiem Chrome, mam ją zainstalowaną tylko w celach testowania napisanych aplikacji webowych, więc nigdy nie patrzyłem zbytnio na jej wydajność podczas normalnego użytku. Dziś jednak mnie coś podkusiło aby stworzyć z niej swoją główną przeglądarkę. Zsynchronizowałem ją z moim kontem Google (na Linuksie korzystam z Chromium, więc mam elegancki profil zakładek i rozszerzeń) no i bardzo się rozczarowałem. Czemu?

 

Otóż każda strona, którą próbuję otworzyć wczytuje się ~9s (mierzone ze stoperem :D), dla porównania te same strony wczytują się w Firefox'ie ~2s lub krócej. Rzecz, która mnie najbardziej nurtuje to to, że nawet strona z ustawieniami (chrome://settings/) wczytuje się tak długo. Dla porównania na Linuksowym Chromium wszystko trwa ~1s. Gdy otworzę już jakąś stronę i przełączam się pomiędzy kolejnymi stronami itd. wszystko wczytuje się w mgnieniu oka, problem stanowią rzeczy otwierane w nowych kartach.

 

Objawy: otwieram stronę w nowej karcie, w pasku z kartami Chrome wyświetla się nowa karta z napisem "Loading" i kółeczkiem, które kręci się w lewą stronę ~8s, po czym nagle zaczyna się kręcić w prawo, pojawia się tytuł i strona się wczytuje w mgnieniu oka ~1s. Tak samo się dzieje z lokalnie otwieranymi stronami czy to np. ustawienia Chroma, rozszerzenia czy cokolwiek co odpalam na localhoście.

 

Próbowałem wyłączyć wszystkie rozszerzenia, brak poprawy.

 

Jakieś pomysły?

 


(drunkula) #2

Chrome tak ma już od dość dawna, a tym szybkim przełączaniem po załadowaniu nie ma co się podniecać - zobacz ile pamięci zżera w porównaniu z innymi browserami.


(80rsuk) #3

 

Nie podniecam się, po prostu przełącza w takim tempie jak chociażby Firefox. Cały ambaras polega na tym, że dlaczego witryny w nowych kartach ładują się tak długo, nie, Chrome nie ma tak od dawna skoro korzystam z Chromium na Pingwinie i czas wczytywania jest ok.


(Le_mar) #4

https://pl.wikipedia.org/wiki/Blink_%28silnik%29


(80rsuk) #5

@Le_mar

Co ma mi pokazać ten link, bo nie rozumiem…


(Le_mar) #6

…że Chrome i Chromium to nie to samo.


(80rsuk) #7

Oczywiście, są różnice jeśli chodzi o obsługę Flash’a, HTML5 i inny multimediów, open-source itd. Jednak zarówno Chrome jak i Chromium korzystają z silnika Blink i V8. Pomylił ci się projekt o nazwie Chromium z przeglądarką Chromium.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Chromium_(web_browser)

http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Chrome

 

 

–update–

Dziś miałem więcej czasu, więc wykonałem pełną instalację nowego 64-bitowego Chroma z nieznanej mi wcześniej strony (tj. https://www.google.com/chrome/browser/?platform=win64) i wszystko działa w normalnym tempie. Solved.