Gorący procesor graficzny

witam

komputer ma 4 miesiące : windows XP Servis Pack 3, procesor Intel Dual Core 2,4 GHz : płyta główna GA -G31, Pamięć 2GB DDR2, Grafika GEFORCE 9400 GT 1 GB DDR2,

Doradźcie co robić

Mój syn chciał zagrać Farnm frenzy- komputer zasygnalizował Out of Range - chyba grafika zbyt wymagająca. Tak się stało przez moją głupotę,że musiałem formatować C:

po przeinstalowaniu Windows XP wystarczy zgrać wjakąkolwiek grę 10 minut i procesor graficzny jest 100 stopni gorący.

grzeje się normalnie do ok 80 stopni a w grach więcej .

w serwisie poradzili abym przeczyścił wirnik wentylatora - jest czyściutko.

zaczynam się wpiepszać bo komp jest na gwarancji a ja bujam się po specjalistach jakby to moja była wina .

czy możliwe jest aby karta grafiki była uszkodzona - co prawda nie ma wentylatora własnego tylko radiator

teraz pytanie - może ja przeginam ale dla mnie 50 stopni to jest dużo. jaka jest możliwa i dopuszczalna temperatura grafiki ?

dzięki za zrozumienie i życzliwą radę

pozdrawiam

zbyszek

Dodane 21.06.2009 (N) 1:34

Aha sory

temperaturę i całe zestawienie komputera widzę

w programie Everest - Komputer- czujnik

Narazie

pozdrawiam

Cześć Zbyszek.

Uważam że jeśli chodzi o błąd “out of range” w grze “Farm frenzy” nie możemy mówić o nadmiernych wymaganiach tej aplikacji w stosunku do twojego sprzetu komputerowego!

Wiązałbym to czymś zupełnie innym.

Co do twojej kary graficznej. Jeśli ma ona założony radiator to jedynym wyjśnieniem tejże zagadki byłby źle zamontowany element chłodzący (radiator,pasta termoprzewodząca) lecz w nowej karcie graficznej, nieserwisowanej trudno zeby trafic na taki babol. :confused:

Przedewszystkim nie napisałeś co dzieje sie dalej gdy rdzeń karty graficznej sie nagrzewa do tak gigantycznych temperatur.

-czy komputer si wyłacza

-wyskakuje BSOD

-nastepuje spowolnienie pracy systemu

???

Napisałes też że sformatowałeś partycję C:

Sugerowałbym instalacje najnowszych sterowników ze strony producenta i jako punktu odniesienia do temperatury komputera nie urzywał programu Everest bo w tej kwestii moze nie być naj dokładniejszym narzędziem.

Jesli poza wymienionym błedem i wysokimi temperaturami nie dzieje się nic dziwnego to zignorowałbym to.

Pozdrawiam

Test z innego vortalu o tematyce komputerowej (poniższe grafiki to modele testowe, więc w modelach jakie otrzyma(ł) konsument wiele może być zmienione w kwestii chłodzenia i temp.):

Spoczynek:

GTX 275 - 54 C

HD 4890 - 55 C

HD 4870 - 80 C

Obciążenie:

HD 4890 - 69 C

HD 4870 - 89 C

GTX 275 - 92 C

Nowym kartom zdarza się grzać niemiłosiernie. A jak wiadomo, im chłodniej, tym lepiej. Jednak Twoja 9400GT nie jest demonem prędkości, pochodzi z niskiego profilu i nie powinna się aż tak bardzo grzać. Problem z chłodzeniem. A jeszcze spytam poza tematem, jaki masz zasilacz?

Witam

Nie potrafię znależć danych na temat zasilacza. troszkę namieszałem w tym poście bo komputer sygnalizował Out of range dla gry World of Goo a nie jak napisałem Farm frenzy. W grze farm frenzy po 10 minutach komputer wysyła komunikat z windowsa żeby sprawdzić system chłodzenia bo przekroczona jest temperatura . dla innych gier nie sygnalizuje ale widzę w Everest że przekracza 100 stopni. jutro chyba pójde do serwisu bo jest na gwarancji- no nie chciałbym spalić czegoś .

normalnie wczoraj grałem W jakieś wyścigi chyba Toca racing 2 jakieś 10 minut , zauważyłem słuchowo że komputer tak jakby intensywniej pracował - był głośniejszy. wyszedłem zgry i sprawdziłem Everestem. temperatura procesora graficznego była 101 stopni a głowny wentylator miał obroty 2100 . po chwili temperatura zaczęła spadać. temperatura dla procesora głównego była normalna jakieś 40 stopni.

no piszecie że dla nowszych kart temperatury sięgają 90 stopni- ale myślę że nie po 10 minutach obciążenia .

myślę jednak że tosą temperatury w których normalnie dla niektórych metali czy półprzewodników zaczynają się przemiany w strukturze metalu z którego jest wykonany podzespół.

no nie wiem co o tym mam myśleć. :cry:

aha tak na marginesie : parę dni temu w łasnie w tym komputerze servis wymienił mi nagrywarkę po padła - a naprawdę w ciągu 4 miesięcy była mało exploatowana.

Zastanawiam się czy to ja mam takiego pecha do tego komputera czy oni juz naprawdę robią ten sprzet z totalnego szajsu .

fakt że nie przepłaciłem za ten zestaw bo jakieś 1500 PLN ale w sklepie zapewniali,że że zarówno nagrywarka jaki karta grafiki są bardzo dobre.

:? :frowning:

pozdrawiam

zbyszek

Out of range to mi wysylal monitor jak ustawilem za wysoka rozdzielczosc :wink:

To jak Ci powiedzieli, że karta graficzna jest bardzo dobra to Cię w c***a zrobili.

Popieram przedmówcę, sklep w którym zakupiłeś komputer wygląda na podrzędną firmę, która wciska nieobeznanym ludziom szajs.

Płyta główna, procesor, pamięć - tego nie mogą okroić. Ale już błędna informacja (np. sumowanie prędkości wszystkich rdzeni, co jest ostatnio modne u takich “super sprzedawców”) przyciąga nieświadomego konsumenta. Karta graficzna to zazwyczaj bubel. HDD, nagrywarka, zasilacz - no-name.

Sprzedawca powinien zrobić to na gwarancji. 1500zł to może nie są duże pieniądze, ale nie są również zaś takie małe.

To nie pech tylko… Przed kupnem komputera trzeba po prostu skorzystać z pomocy na forum, po to istnieją takie tematy jak poniżej:

zestawy 1

zestawy 2

zestwy 3