Gotowy zestaw komputerowy do gier 3D i nie tylko za 5500 PLN+

Nie ja rozpocząłem dyskusję na temat opłacalności i wydajności tego zestawu…  Zresztą w tej kwocie bardzo dobrego zestawu - Tak jak mówisz, myślenie nie boli :wink:

Ja rozpocząłem dyskusję, zgadza się, bo zestaw może wcale niekoniecznie jest dobrze dopasowany do potrzeb autora, ale oczywiście nie raczyłeś tego najpierw ustalić, a jak Ci się zwraca na to uwagę to dopowiadasz do tego swoje historię jakbyś był na 100% pewien co autor z tym zestawem zrobi w przyszłości. A może w życiu nawet o OC nie pomyśli. Widzisz ja zestawy na forach składam od jakichś 6 lat i różne cuda widziałem. Bardzo często zdarza się, że przychodzą na forum osoby z jakimś tam nawet fajnym zestawem, który chcą zmodernizować. Procesory typu i5 2500k i nowsze, bo ktoś im to złożył na pałę bez wypytania się czy jest im to faktycznie potrzebne. Pada propozycja “podkręć procesor, wymień grafikę” to autor odpowiada w stylu “ja się na podkręcaniu nie znam, nie robiłem i nigdy robił nie będę, wolę wymienić procesor”. I po co było takiej osobie wpychać procesor pod OC skoro tylko na marne wydał pieniądze? To są bardzo częste przypadki, dlatego nie polecaj na pałę tylko wypytaj autora co i jak, bo potem tylko ludzie marnują pieniądze na coś z czego spora część i tak nigdy nie skorzysta.

Dalej twierdzę, że w zestawie typowo do gier (a ten właśnie ma być do GIER) dużo ważniejsze jest mieć w tej samej kwocie końcowej, lepszy i wydajniejszy procesor (dodatkowo z możliwością OC), niż tak jak Ty twierdzisz- zamiast mocniejszego procesora-, więcej pamięci (tylko po co ?)- którą z resztą zawsze może sobie dokupić,  lepszą obudowę (która zupełnie nic tu nie wnosi ), czy nawet większy i lepszy SSD (który w grach też z wydajnością ma niewiele wspólnego). O zasilaczu nie wspomnę, bo nic się temu zasilaczowi, który będzie w tym zestawie (chyba że wadą ma być wg Ciebie niska cena) zarzucić nie da. Różnica FPS w grach pomiędzy procesorem i5 6600k vs i5 6500 to średnio ok. 6-7 kl./sek. A po ewentualnym podkręceniu tego pierwszego, to nawet nie ma co porównywać. Widzisz - mimo że składasz te zestawy od 6 lat na forum, ale jednak człowiek uczy się całe życie…

Gdzie ja niby napisałem, że nie warto mieć mocnego procesora? Ja cały czas Ci tłukę, że autor mógł wydać bezsensownie pieniądze na procesor, z którego pełni możliwości w życiu nie skorzysta. Jak ktoś chce podkręcać to przecież nie będę go namawiał na zablokowany procesor i w zamian dodatkowe bajery typu SSD itp. Różnica między i5 6600(K), a i5 6500 to zazwyczaj 3-7 klatek, ale przy kartach pokroju GTX 980 Ti i wyżej. Przy kartach słabszych różnica będzie niższa. Zresztą nie o to chodzi tylko o samą kwestię polecania na pałę czegoś co się może autorowi nie przyda. Bo jeśli nie będzie nigdy OC to nawet oszczędzając niewiele i biorąc i5 6600 bez K mógł też zaoszczędzić przy okazji co najmniej stówę na płycie głównej i kolejną stówę na chłodzeniu i miałby to samo. SSD w grach ma niewiele z wydajnością wspólnego, ale jak dostajemy takie gnioty optymalizacyjne jak chociażby Watch Dogs przed patchami, to potem wychodzi, że ludzie z samymi HDD nie mogą grać, bo ciągle tnie, a Ci co mają SSD grają i o przycinkach nie mają pojęcia. Dlatego większy i jakby nie patrzeć bardziej opłacalny pod względem cena/pojemność nośnik na więcej gier to zawsze jakiś plus względem odblokowanego mnożnika, który możliwe, że nigdy wykorzystany nie zostanie. Ja nie twierdzę, że Twój zestaw jest zły (choć parę rzeczy bym poprawił, bo aż razi budżetowością) tylko że zamiast polecać coś na pałę i dopowiadać sobie do tego swoje rozwiązania to mógłbyś najpierw zapytać autora co jemu jest faktycznie potrzebne i jak się na niektóre sprawy zapatruje.

“A dałoby się jakiś i7 wcisnąć, czy i5 będzie lepszy do gier? Bo użytkownik mówi, że chciałby i7, tylko czy w tym budżecie się on zmieści?” - cytuje życzenie klienta- Więc chyba jasno z tego wynika, że klientowi zależało (i słusznie) na jak najmocniejszym procesorze. Jakby nie było… A w tym ograniczonym akurat do 4100 PLN (łącznie z monitorem) budżecie, wydajniej już się po prostu nie dało. Dlatego tak jak mówisz, być może zestaw “razi budżetowością”  Ale za to razi też (w porównaniu z Twoją opcją z i5 6500…) większą wydajnością- z opcją powiększenia jej jeszcze bardziej. A to jest chyba jednak w zestawach do gier zdecydowanie najważniejsze…

Jak grochem o ścianę. Dobra nie chce mi się dyskutować, bo to i tak nie ma sensu. Nie możesz pojąć jednej podstawowej sprawy, którą Ci próbuję z każdej strony wytłumaczyć.

Czy klient wykorzysta Overclocking procesora, czy nie… to już jego sprawa. Ale najważniejsze jest to, że będzie miał taką możliwość. I tego z kolei Ty chyba nie potrafisz zrozumieć…

AKTUALIZACJA - WSZYSTKO ZOSTAŁO ZAKUPIONE :slight_smile:

 

Szczegóły opisałem w pierwszym poście.

Wielkie dzięki wszystkim za pomoc w dobraniu tego zestawu.
Pozdrawiam :slight_smile:

 

 

I jeszcze odpowiedź na parę ostatnich postów:

 

 

To jest komputer dla nastolatka, mojego siostrzeńca.

Ma służyć do gier 3D i ogólnie do pracy biurowej dla całej rodziny. Nie wydaje mi się, że siostrzeniec będzie się jarał kręceniem tego kompa w najbliższym czasie. Ten zestaw to jest i tak zdecydowanie za dużo kasy moim zdaniem na komputer dla dziecka :slight_smile: Ale co tam zestaw został zakupiony i wkrótce zostanie zbudowany, mam nadzieję, że będzie służyć dobrze i spokojnie wystarczy do grania na najbliższe lata.

 

 

 

Zgadzam się w 100%. Lepiej mieć dobry, “docelowy” procesor, który kosztuje tutaj o wiele więcej niż płyta i chłodzenie, które zawsze można zmienić na mocniejsze, gdy zajdzie taka potrzeba. A gdyby się udało ten procesor podkręcić później o te 10% no to jestem jeszcze bardziej zadowolony.

 

 

Zdejmij trochę ciśnienie. Kasa jest i taki właśnie odblokowany procesor mi odpowiada. Wcalebym nie był zadowolony, że zaoszczędziłem stówę czy nawet dwie, kupując procesor zablokowany.

EDIT: Sprawdziłem aktualne ceny, zablokowany procesor i5-6600 jest droższy w tym momencie o 15zł niż ten odblokowany! No to nawet nie ma o czym gadać :D:D:D

Wystarczy pomyśleć trochę przyszłościowo, podam na swoim przykładzie:

Mam już 3 lata budę desktop, siedzi w niej aktualnie AMD A10-5700 (zablokowany mnożnik) i na PCI-E karta Radeon HD 7970 3GB. Służy mi do gier czasem jak mam ochotę, aktualnie gram w Skyrim SE. To składak, zostały mi takie części po prostu po kilkunastu montażach, demontażach różnych kompów. Miesiąc temu zrobiłem upgrade, kupiłem nowy zasilacz, chłodzenie i obudowę Fractal Design R5 i z kilkoma wiatrakami 140mm.

Efekty?

Zablokowany procesor, wcześniej się gotował w 65 C przy domyślnych 3.4 GHz (3.8 GHz Turbo), grafika też się gotowała zresztą, bo obudowa była to stara, mała i ciasna od CoolerMaster bez żadnego cable managementu i z gratisową grubą warstwą kurzu :wink:

Teraz, podkręciłem w płycie ASRock szynę i procesor chodzi w 4.2 GHz, temperatura w stresie 55 C, a to nie koniec jeszcze podkręcania… Grafika też podkręcona z 925/1375 na 1050/1500 :wink:

Morał?

Gdybym miał odblokowany procesor, to już spokojnie bym osiągnął 4.8GHz albo coś koło tego (procesor AMD-5800K, wg neta się kręci nawet do 5 GHz). Po 3 latach, ale w końcu by się ten odblokowany mnożnik przydał.

 

Pozdrawiam.

Bardzo dobry zestaw ,a i podkręcić go się da w przyszłości jak zajdzie taka potrzeba i troszkę więcej niż 10%.

Tak samo z chłodzenie jest to najmniejszy problem żeby wstawić w przyszłości jakieś wydajniejsze.(obecne też sobie teraz poradzi nawet w przypadku jak by zaszła taka potrzeba podkręcania)