GParted - 5 partycji da się?

Witam! :wink:

Z tego co pamiętam przy dzieleniu dysku nie mogłem go podzielić na więcej niż 5 partycji. Jest może jakiś sposób na rozwiązanie tego problemu? A może polecicie mi jakiś inny program, który podoła temu zadaniu. rykendo

pytanie po co? Zmniejszasz tylko pojemność swego dysku. Proponowałbym 3 partycje.

Partycji podstawowych można stworzyć tylko 4, bo mbr więcej informacji o partycjach nie pomieści w swojej pamięci. Natomiast, jeśli chcesz mieć 5 partycji, musisz stworzyć jedną roższerzoną i w niej jedną logiczną. Tworzysz 3 partycje podstawowe i 4 rozszerzoną z 1 partycją logiczną. Nie jestem tylko pewien, czy XP obsługuje partycje logiczne, 7 na pewno jednak nie da się zainstalować Windowsa na partycji logicznej, wyłącznie na podstawowej.

Powinno to wyglądać tak:

sda1

sda2

sda3

sda4

    sda5

sda to linuksowe oznaczenia partycji, partycje podstawowe przyjmują numeracje od 1 - 4, bo może być ich max. 4, logiczne przyjmują numerację od 5.

Pozdrawiam!

Hej,

Oczywiście, że obsługuje - już Windows 98 obsługiwał. :slight_smile:

Oj, kłóciłbym się. W moim przypadku jest zainstalowany na partycji logicznej. Zresztą dorzucam screen’a potwierdzającego… :slight_smile:

wz2sci0n1p37nxayudp_thumb.png

Kolejne partycje na dysku podstawowym (Dysk0) to:

:arrow: 10GB - partycja podstawowa z systemem operacyjnym do przywracania,

:arrow: ACER 60GB - partycja podstawowa z zainstalowanym systemem Vista,

:arrow: 224,5GB - partycja rozszerzona, w skład której wchodzą 3 partycje logiczne:

:!: WindowsXP 45GB - partycja logiczna z zainstalowanym systemem WindowsXP,

:!: Magazyn 120,95GB - partycja logiczna na dane,

:!: Windows7 58,59GB - partycja logiczna z zainstalowanym systemem Windows7.

:arrow: 3,54GB - partycja podstawowa z kopią sterowników i dodatków do systemu.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Napisałem, że 7 nie da się zainstalować na logicznej, bo jak próbowałem instalować czy to build 7000 czy 7100 to mi instalator krzyczał, że nie można zainstalować na tej partycji, że jest niewspierana czy coś w tym stylu, dawno to było więc nie pamiętam. Ale skoro się da to przy okazji spróbuję :slight_smile:

Pozdrawiam!