GParted - Dysk SATA, partycja ntfs - nie widzi ile zajęte

(BartekBl) #1

Witam!

Mam dwa fizyczne dyski twarde - jeden stary, drugi nowy. Oba SATA, oba mają tylko po jednej dużej partycji NTFS. Chciałem na starym dysku obok Windowsa zainstalować Ubuntu, niestety GParted nie wyświetla ilości wolnego/zajętego miejsca na partycji, a obok niej na liście wyświetla żółty trójkącik z wykrzyknikiem. Na drugim dysku wszystko O.K.. Dodam, że kiedyś tam już był GNU/Linux i wtedy również partycjami bawiłem się przy użyciu GParted (starszą wersją) i wszystko działało. Próbowałem użyć również tamtej wersji, ale pokazuje to samo. Czy ktoś z Was wie, co może być tego przyczyną i jak to naprawić?

Z góry dzięki za odpowiedź!

P.S. Metoda "chkdsk /f /r + reboot twice" pomimo, że trwała strasznie długo nie dała oczekiwanych rezultatów. Podobnie defragmentacja w trybie awaryjnym. To ostrzeżenie od GParted mówi o dwóch rzeczach - dużej ilości Bad Sectorów (dysk może być zawodny) oraz :cry: o niemożności odczytania jego zawartości (Co jest o tyle dziwne, że właśnie piszę z Windowsa XP zainstalowanego na rzeczonej partycji).

Czy to naprawdę aż tak ciężki problem? Będę musiał kupić nowy dysk?