Gparted - problem z partycją systemową

Witam!

Miałem 2 systemy Win 7 x64 i Ubuntu. Dzisiaj postanowiłem przeinstalować Windowsa i przy okazji zmienić rozmiar partycji C:, gdyż 20GB dla 7 to zdecydowanie za mało. Uruchomiłem więc Ubuntu a w nim Gparted. Z dysku Dane odjąłem 30GB, które chciałem dodać do C:, jednak nie mogę zmienić rozmiaru tej partycji, ponieważ wszystkie partycje poza główną oraz ten obszar nieprzydzielony mam w /dev/sda2 a partycję główną w /dev/sda1. Proszę o poradę jak dodać ten obszar nieprzydzielony do C:, lub stworzyć nową partycję główną z większym rozmiarem. Załączam zrzut ekranu z GParted

748ddd11a45d24d8m.jpg

Gparted nie pozwala modyfikować partycji podstawowej-rozszerzonej /dev/sda2, ponieważ w jej skład wchodzi partycja logiczna którą chcesz przydzielić do C : \ oraz pozostałe partycje logiczne partycji /dev/sda2 w tym ta,

z której działa uruchomione Ubuntu. Stąd ten kluczyk przy /dev/sda2. Jaśniej się nie da :stuck_out_tongue:

Nic nie musisz robić “od nowa”. Uruchom system w trybie live-cd i wykonaj to co chcesz. Jeśli nie masz płyty Ubuntu - pobierz i nagraj takie live-cd - kiedyś też się może przydać:

http://www.sysresccd.org/Download .

======

Acha, w GParted prawoklik na partycji /dev/sda2 => Odmontuj i wtedy wykonasz wszystko. Tylko musi to być uruchomione live-cd.

Pobrałem, wypaliłem livecd Gparted. Kluczyka przy dev/sda2 nie ma, ale opcja Unmount jest niedostępna i dalej nie mogę przydzielić tego miejsca :expressionless:

Jeśli opcja unmount jest niedostępna to dobrze - partycja nie jest zamontowana. Chwyć za brzeg partycji C : \ i rozciągnij ją po prostu na wolne miejsce. Ważne! Przed operacją przeprowadź defragmentację wszystkich partycji Windowsa.

Z tego co kojarzę, tego typu operacja między partycjami głównymi nie jest możliwa. Podaj wynik polecenia (jako root => sudo ALBO sudo su + komenda):

fdisk -l