Gparted/Ubuntu/Vista nie widzi partycji

Pierwszy kontakt z Linuksem.

Stan pierwotny: 3 partycje, producenta z windowsem (ukryta), C tam byl windows vista, D dane.

Wszystko robilam zgodnie z prezentacja instalacja systemu Linux, do momentu gdy przed zainstalowaniem na nowo windowsa w gparted nalezalo podzielic dysk. Wyskakiwal mi komunikat ze nie moge miec wiecej partycji niz 4 wiec dodalam jedna extended i wtedy wygladalo to tak ze bylo 7 partycji bo na linuksa przeznaczylam 2 w formacie ext3 i jedna swap. Wszystkie wydzielalam z dysku C nie ruszajac w ogole D. Po tym zainstalowalam Viste i Vista widzi tylko dysk C. Nie wiem w ktorym momencie to sie stalo ale teraz widze ze C jest NTFS a pamietam ze zarowno C i D byly FAT32. Czy po zmianie na NTFS mozliwe jest ze windows nie widzi drugiej partycji? Czy po formacie i powrocie partycji z windowsem do FAT32 partycja D bedzie widoczna?

Jesli chodzi o Ubuntu to nie moge go zainstalowac bo przy instalacji nie wykrywa zadnej partycji. Widzi caly dysk 120gb jako jeden nieprzydzielony obszar (to samo gparted po odpaleniu ubuntu). Po odpaleniu Ubuntu z plytki widze 3 partycje: ta z windowsem i 2 ext3. Po wpisaniu w terminal fdisk -l wyskakuje mi cos takiego:

Disk /dev/sda: 120.0 GB, 120034123776 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 14593 cylinders

Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Disk identifier: 0xc2e7edc2


   Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/sda1 1 1019 8185086 27 Unknown

/dev/sda2 * 1020 5215 33704370 7 HPFS/NTFS

/dev/sda3 5216 7826 20972857+ 5 Extended

/dev/sda4 7511 7826 2538270 82 Linux swap / Solaris

/dev/sda5 5216 6363 9221247 83 Linux

/dev/sda6 6364 7510 9213246 83 Linux

Jak moge odzyskac partycje z danymi?

Spróbuj TestDisk…

tzn?

testdisk

i napraw tablice partycji, na necie jest pelno o tym

testdisk dodawany jest do hiren boot w dziale recovery tools, ale nie wiem czy on jest legalny, zawsze możesz sciagnac tylko testdiska

a lopatologicznie moge prosic? TO moj pierwszy kontakt z linuksem…

ubuntu@ubuntu:~$ sudo apt-get install testdisk

Czytanie list pakietów... Gotowe

Budowanie drzewa zależności      

Odczyt informacji o stanie... Gotowe

E: Nie udało się odnaleźć pakietu testdisk


ubuntu@ubuntu:~$ testdisk

The program 'testdisk' is currently not installed. You can install it by typing:

sudo apt-get install testdisk

You will have to enable the component called 'universe'

bash: testdisk: command not found

Testdisk jest na windowsa,poczytaj sobie http://www.bezpieczenstwosystemow.pl/in … pic=2948.0

Testdisk znajdziesz na GParted LiveCD.

Testdisk powinien być w repozytoriach Ubuntu, tylko system wypisuje, że musisz uaktywnić repozytoria universe, pokaż wynik polecenia:

cat /etc/apt/sources.list

Testdisk na pewno jest w Ubuntu, bo w Debianie jest :slight_smile:

Pozdrawiam!

dzieki za pomoc, udalo sie odzyskac partycje. Naprawilam strukture tablicy partycji