Grafika - grzeje się

(system) #1

Witam. Jest to mój pierwszy post na forum dlatego proszę o jakąś wyrozumiałość.

A więc. Podczas pracy na komputerze grafika mi się grzeje. Nie wiem co jest tego powodem. Za słabe napięcie, chłodzenie? Co do grafy to nie była podkręcana. Przy grach (szczególnie wymagających) temperatura dochodzi nawet do 68 stopni (przeważnie wywala wtedy błędy). Temperatura mierzona za pomocą programu producenta (Asus). Co do innych podzespołów: procesor, HDD - ich temperatury są w normie.

Specyfikacja komputera (ważniejsze z elementów):

Procesor: AMD Athlon X2 6400+

Płyta główna: Asus M2N-SLI (nForce 560 SLI)

Grafika: Asus GeForce 9800GTX 512 MB

RAM: Kingston 2 GB (800) (2x1024)

HDD: Samsung 500GB SATA II (16 MB)

Wentylator CPU: Cooler Asus Triton 70

Obudowa: I-BOX Phoenix 512

Zasilacz standardowy (tj. z obudowy): 400W

(Ciupa Michal) #2

sprawdź temp. GPU poprzez GPU-Z,

zasilacz do wymiany (Ibox to totalny szajs)

przeczyść kompa w środku

ale tak to 68*C w grach to nie jest dużo jak na tą grafę

(SeBoLaS) #3

no dokładnie,mi temperatura karty podczas grania też podskakuje do ok. 70*C i jest wszystko ok.Możliwe że grafa niedomaga do końca ale przez zasilacz,wymień na nowy

(system) #4

Czyli mówicie, ze temperatura OK i to wina zasilacza?? A w takim razie jaki zasilacz polecicie aby wreszcie ta grafa dobrze chodziła??

(Ciupa Michal) #5

a jaki masz fundusz na zasiłkę?

dotknij radiator na karcie graficznej dla pewności czy czujnik nie przekłamuje

(SeBoLaS) #6

najlepiej jakiś markowy,nie z tych najtańszych bo to są urządzenia zasilaczo-podobne,400W powinno wystarczyć ale może być i 500W najlepsze według mnie zasilacze to chieftec robi,a co wybierzesz to już od ciebie zależ,zależy ile chcesz wydać na zasilacz :slight_smile:

(system) #7

Z tyłu obudowy jak dotknie się grafy to aż gorąca, wiec raczej czujnik nie kłamie.

1. Teraz pytanie. Czy wystarczy 400W czy 500W??

2. Z góry dzięki za podanie jakiś konkretnych modeli (nie za drogie, ale żeby to też szajs nie był).

3. Czy dodatkowe chłodzenie by wystarczyło?? Czy i tak by nic nie dało przy tym zasilaczu??

(SeBoLaS) #8

to zależy jeśli chcesz dokupić również chłodzenie to kup zamontuj i sprawdź jak będzie wszystko ok to znaczy że ok a jak nie to zasilacz też do wymiany,ale dodam że nie ma co skąpić na zasilacze bo niedawno miałem właśnie problem z tanim zasilaczem,najpierw właśnie wyglądało że to wina karty graficznej bo raz obraz się włączał raz nie aż tu nagle poszedł smrodek spalenizny i przez zasilacz spaliła się również karta

(Ciupa Michal) #9

ale gorąca czyli taka można dotknąć ale trochę parzy?

jeśli tak, to czujnik nie kłamie a temp. grafy jest ok (rozumiem że sprawdzałeś pod obciążeniem????)

jaki fundusz na zasiłkę to ci podamy najlepszy wybór :wink:

(system) #10

hmm... Parzy wręcz z tyłu. Powietrze co wylatuje -gorące. Hmm. fundusze - czy 100zł na zasilacz wystarczy?? Czy przy takiej grafie będzie trzeba dołożyć do zasilacza??

(SeBoLaS) #11

trochę mało za ok 150 to można kupić dobry zasilacz ale za 100 na allegro też można w miarę coś dobrego wyszukać :slight_smile:

np. ten 500w:

http://www.allegro.pl/item426103912_zas ... c_box.html

(system) #12

Skoro 100 zł to trochę mało, to za 150zł jaki zasilacz byście polecili??

(Ciupa Michal) #13

no średnio, bo Modecom MC-350 ma za słabą linię +12V do 9800GTX, więc musiałbyś dołożyć 20zł na Modecom MC-400 lub 70-80zł na OCZ SXS 500W rev.2 (ten drugi lepszy wybór) :wink:

(system) #14

OCZ SXS 500W rev.2 - warty zakupu?? Bo jeśli tak to lepiej chyba trochę poczekać, dozbierać szajs i kupić owy model.

(Będę za 1 h na forum, tak więc czekam na rozsądne odpowiedzi i przydatne propozycje).

(Ciupa Michal) #15

tak, bardzo dobra zasiłka, na 100% będzie ok do kompa :wink:

(system) #16

Mam tą zasiłke co wyżej tylko w wersji jak tutaj http://www.komputronik.pl/Zasilacze_do_ ... ,id,41269/ i mogę ci śmiało polecić. Napięcia nie odstają nawet w 0,05%. Idealna do kręcenia grafy i procków (co do twojego AMD to duż o nie podkręcisz -max 30%). Czytałeś instrukcje do karty graficznej??? W seriach 9xxx wymagany zasilacz to 430W !!

(system) #17

Właśnie nie umiałem znaleźć instrukcji do grafiki. Gdzieś mi sie zapodziała. Dobrze wiedzieć, ze wymagane jest 430 W.

Tak wiec chyba pozostaje mi nazbieranie trochę szmalu i kupienie owego modelu.

Jeszcze jedno: są to typy cichych zasilaczy??

P.s. Opłaca się sprzedawać stary zasilacz i czy w ogóle jest szansa go sprzedać??

(Ciupa Michal) #18

(system) #19

Mam pytanko - raczej ostatnie.

Czy jest duża różnica między tymi zasilaczami:

OCZ SXS 500W i MODECOM FEEL 3 500 ATX ILLUMINATION

Poza tym ponawiam pytanie co do sprzedaży starego modelu.

(SeBoLaS) #20

różnica jest ten OCZ SXS lepiej będzie trzymał napięcia ,to przedewszystkim.A co do sprzedaży starego zasilacza to sprzedać możesz ale ciężko będzie ci znaleźć kupca na stary zasilacz "No name",ale spróbować można różni są ludzie i może ktoś się nie zna i się skusi bo będzie myślał że to okazja,ale jak ktoś się zna choć troszkę to napewno czegoś takiego nie kupi :slight_smile: