Grub wysypuje sie po przywróceniu z obrazu

Witam szanownych forumowiczów

Tak jak w temacie. Na jednym kopmie zainstalowałem sobie Xp, skonfigurowany po instalowałem co trzeba i dograłem ubuntu 10.10. Skonfigurowałem dociągnąłem wszystkie update’y potworzyłem konta. Zrobiłem obraz całego dysku aby nie robić wszystkiego od początku na kolejnych kompach(6) . Wgrałem obraz na jeden komp wszystko poszło jak należy i działa. Wrzucam na kolejnego i system staje w miejscu, na czarnym ekranie mam tylko napis w górnym lewym rogu brub i migający kursor nic nie mogę napisać, moje pytanie jest takie czy linux nie przypisuje dynamicznie sum kontrolnych dysków do pliku grub.cfg czyli całej konfiguracji botowania, jeśli tak czy jest możliwość tylko podmienienia tejże sumy w tym pliku.I zacznie wszystko śmigać, gdzie znaleźć tą sumę(jakim poleceniem) z poziomu live cd.

Dziekuje za odpowiedz

Ps: wszystkie komputery sa w tej samej konfiguracji sprzętowej.

Hmmm… chyba najprościej będzie zchrootować system i zrobić:

update-grub

Mogło się coś z UUID partycji pomieszać.

to znaczy ?? mniej więcej wiem co to jest i właśnie dla mnie jest to suma kontrolna dysku i jest jakaś możliwość naprawienia tego powiem ze już próbowałem przez live cd zainstalować jeszcze raz ale jak dawałem polecenie

sudo grub

to wywalało mi ze program nie jest zainstalowany :confused:

http://karuppuswamy.com/wordpress/2010/ … ue-prompt/ tylko że pod koniec robisz:

update-grub

A jeżeli nie pomoże to możesz też spróbować to co tam pisze.

peterrek ,

Proszę dokonać poprawy tytułu tematu. Znajduje się w nim rażący błąd ortograficzny!

A mam takie pytanko panowie czy jeśli skopiuje UUID partycji z kompa na którym poszło z obrazu to pomoże na innych ?? I czy przypadkiem nie jest to zmieniane dynamicznie, suma kontrolna bo tak mi się wydaje ze to właśnie jest suma kontrolna dysku( uuid ) która jest generowana dynamicznie do każdego, ale z 2 strony dyski są takie same specyfikacja techniczna i w ogóle producent wszystko to samo. Jeszcze jedno pytanko czy przypadkiem LIVE CD nie generuje UUID partycji ?? jeśli tak to gdzie znajdę i czy mogę skopiować to do grub.cfg pytam się bo trochę liznąłem Linux’a ale w tych sprawach jestem zielony a chodzi mi o usprawnienie instalacji Ubuntu na większej ilości kompów.

To nie powinno robić różnicy, jak klonujesz cały dysk łącznie z partycją, na której jest system, to wszystko odtwarzasz w identycznej postaci i nic nie powinno ulec zmianie. Podejrzewałbym tu raczej nieprawidłowe wypakowanie obrazu na dysk, próbowałeś odtworzyć obraz dysku jeszcze raz? Czym klonowałeś dysk?

Pozdrawiam!

UUID to nie suma kontrolna dysku tylko jedyny w swoim rodzaju “numer identyfikacyjny” dysku/partycji. Numery te znajdziesz w /dev/disk/by-uuid/ (wejdź tam i sprawdź za pomocą ls -l ).