Grub2 nie startuje domyślnego systemu po aktualizacji

Na laptopie HP TX100 mam dwa systemy, Windows 7 i Ubuntu. Jak dotąd korzystałem z wadliwego Ubuntu ( wadliwe - źle skonfigurowane z błędami i działaniem ). Ustawiłem tam Windows 7 jako domyślnie uruchamiany system, gdyż automatycznie startuje i loguje mi się Skype, a nauczyłem już moją ( blisko 60-cio letnią ) mamę jak uruchamiać laptopa i dzwonić ze Skype. Nie raz ciężko było coś wytłumaczyć, ale i tak jest ok. Ja jadąc jutro za granicę będę miał z nią tylko taki kontakt, więc nie chciał bym nic komplikować z Linuksem. Wolał bym by się automatycznie uruchamiał Windows, którego już troszkę poznała.

Niestety po aktualizacji systemu z wersji 10.10 na 11.04 “Start Up Manager” nie wprowadza żadnych zmian w grubie, tj… w ustawieniach jest niby windows 7 jako pierwszy ale wygląda to tak jak by nowy Grub2 (ten po aktualizacji) przesłaniał wcześniejszą wersję a programy jak wymieniony Stasrt UP Manager edytował nadal ten z którego przy starcie komputer nie korzysta. Czy zwykłe komendy reinstalacji Grub 2 pomogą?, jeśli tak to wpiszcie mi co wklepać do konsoli.

sudo chmod +w /boot/grub/grub.cfg

gksu gedit /boot/grub/grub.cfg

Teraz w linijce, gdzie jest 'default ’ wpisujesz numer domyślnego systemu przy starcie. Musisz policzyć wszystkie wystąpienia ‘menuentry’ dalej w tym pliku. UWAGA! Zacznij liczyć od 0.

sudo chmod -w /boot/grub/grub.cfg

Najprościej to zrobić:

sudo chmod 755 /boot/grub/grub.cfg

A następnie:

sudo gedit /boot/grub/grub.cfg

I zmieniasz:

set default="0"

Zmieniając zero na liczbę wpisu który ma być domyślny (licząc od zera). Wiem że to nie jest najlepsze rozwiązania, bo po aktualizacji jądra się skasuje, ale nigdy się nie zagłębiałem w konfigurację GRUB2 “tak jak powinno” się to robić, a jako że używam arch to nie mam tego problem że coś mi się skasuj po aktualizacji.

EDIT

semutachi mnie wyprzedził :smiley: .

Panowie… jesteście WIELCY :smiley: … jak najbardziej pomogło, i tak jak się spodziewałem komputer uruchamia się z alternatywnego gruba. Przy aktualizacji bez instalacji od zera, instalator pytał mnie co zrobić ze starą wersją gruba … ja zaznaczyłem by zastosował zmiany i nie trzymał starej wersji (nie cierpię długich wpisów poaktualizacyjnych z nowymi wersjami jąder… wolę system po systemie). oczywiście zrobił jak chciałem, niestety nie dawał sobie już rady z graficzną zmianą kolejności przy pomocy programów. Jak wrócę w sierpniu,… postaram się przeanalizować problem i go tutaj opisać. ZA POMOC DZIĘKUJĘ.

Ps. tematu proszę jeszcze nie zamykać,… dobrze było by pełniej rozwikłać temat,… na pewno ostatni nie jestem z takim problemem.

Z tego co mi się wydaje powinno się przeedytować plik: /etc/default/grub pozycję GRUB_DEFAULT=0

GRUB_DEFAULT – ([liczba]/saved) ustawienie elementu startowego menu – numerycznie 0…n, lub saved jezeli chcemy, aby zostal zapamietany ostatni wybor, np. GRUB_DEFAULT=0, GRUB_DEFAULT=saved,

Po edycji powyższego pliku trzeba wywołać polecenie update-grub dopieroo wtedy zmiany zostaną wpisane do grub.cfg

@semutachi @dragonn

Tak, a po aktualizacji jądra bądź Gruba problem się powtórzy, odebrane prawo do zapisu powinno dać Wam do myślenia. Edycję Grub.cfg powinno się przeprowadzać w sposób podany przez @LaserGD, wówczas po jakiejkolwiek aktualizacji konfiguracja nie ulegnie zmianie/przywróceniu poprzednich ustawień.

Pozdrawiam!

roobal jak byś nie zauważył to to wspomniałem i napisałem również dlaczego stosuje takie rozwiązanie.

@ roobal

Jak widzisz autor tematu nie ma w najbliższym czasie aktualizować niczego w Linuksie, więc podałem sposób, który sam kiedyś stosowałem. Nie zagłębiałem się w edycję plików konfiguracyjnych Gruba2 z tych samych powodów co dragonn.