Grzejący się laptop;

Witam wszystkich serdecznie.

 

Chciałbym poprosić o pomoc w miarę możliwości dotyczącą mojego laptopa.

 

Laptop to Compaq CQ-57. Mam na nim zainstalowanego Windows-a 7 64 bit. Korzystam także z miernika temperatury - Piriform Speccy (darmowy program).

 

Problem polega na tym, że zazwyczaj po uruchomieniu systemu i zalogowaniu się temperatura utrzymywała się w okolicach 47-53 stopni (bez uruchomionych programów),

 

Wczoraj nastąpiła jakaś zmiana i obecnie w takim samym stanie temperatura rośnie i utrzymuje się w okolicach 62 stopni (identycznie jak wyżej, bez programów).

 

Zastanawiam się jaka może być tego przyczyna. Laptop ma 2,5 roku. Niestety nie jest już na gwarancji.

 

Wcześniej stał na podstawce z wiatrakiem (wyłączonym).

 

Dzisiaj postawiłem go na dwóch drewnianych słupkach. Wszystkie otwory wentylacyjne są drożne. Dodatkowo przeczyściłem je.

 

To nic nie dało, nadal są 62 stopnie.

 

Zastanawiam się czy muszę go rozkręcać, czy nie jest to może wina jakiejś usługi działającej w tle albo czegoś innego.

 

A co wy sądzicie na ten temat ?

Po 2,5 roku nie czyszczenia go w środku to temperatury mogą skoczyć (w zależności od użytkowania)

 

Proponuję jesli jesteś w stanie rozkręcić go, wyczyścić dokładnie wentylator oraz wymienić pastę termoprzewodzącą. To na pewno pomoże. 

 

Poza tym, temperatura 62 jak na laptopa to wcale nie jest taka wysoka, 

A jak wyglądają temperatury pod obciążeniem? Np. gdy odpalisz i pograsz chwilę w jakąś gierkę?

 

Pzdr.

Dzięki za szybką odpowiedź :slight_smile:

 

Postaram się w miarę możliwości rozkręcić go i wyczyścić.

 

Faktycznie może jestem trochę przewrażliwiony na punkcie tej temperatury.

 

Kiedyś próbowałem na nim grać w jakąś mało wymagającą grę 3D, ale chłodzenie tak

szalało, że sobie dałem spokój :slight_smile:

 

Nie gram na nim w gry :slight_smile:

Jak wygląda obciążenie procesora w menedrzeże zadań po starcie systemu ? Tak po dwóch minutach sprawdzaj, aby usługi w tle się załadowały. Te proste pytanie dużo daje…

Jeśli laptop się grzeje, mam taką metodę, rurę ssącą odkurzacza przybliżyć do wylotów chłodzenia laptopa i spróbować wyciągnąć paprochy, kurz z układu chłodzenia. Mi to pomaga i temperatura laptopa spada. Jeśli to nie pomoże to trzeba rozkręcić laptopa i zmienić paste temoprzewodzącą na procesorze i termopad na GPU (chociaż ja na gpu wywaliłem termopad a dałem w zamian paste termoprzewodzącą)

 

Otóż problem nie został w zasadzie całkowicie rozwiązany, natomiast problem dotyczy indeksowania plików w Windows. Obciąża mi to procka o 100%.