GTX 1060 6 Gb (GP104) - mam kości Micron GDDR5 "zwykłe" czy X?

Mówisz i masz :smiley:

Dwie godziny grania w wybitnie graficznym Skellige i zero przycinek, CTD i artefaktów. Na szczęście tylko Furmark dał radę wykorzystać całość mocy ze 140 wat dla karty i zbijać zegar GPU. W wiedźminie GPU Boost trzymał spokojnie 2050 MHz. Pomyśleć że ~2,5 roku VRAM był “podkręcony” do 8400… a 8600 to się bałem ustawić na tych Micronach choć trzyletnią gwarancje nadal mam jeszcze pół roku :smiley:

Na koniec przestroga i podsumowanie: jak macie GTX 1060 na rdzeniu GP104 (a nie GP106) i pamięci wg BIOS i GPU-Z GDDR5 bez X to na wszelki wypadek to sprawdźcie sami czy na pewno nie macie jednak GDDR5X ponieważ najwięcej odrzutu szło właśnie z GTX 1080 Ti i “zwykłego” czyli z kontrolerem GDDR5X.

PS. Na 99,9% do GTX 1060 wstawiali GDDR5X 10 (GHz/Gbps) a nie 11 więc nawet nie próbujcie mnie podpuszczać żebym eksperymentował dalej :smiley: Teraz mam przepustowość 192 -> 240 GB/s (+25%) + GPU prawie 2.1 GHz (przy Boost 3.0) i czuję jakbym miał nową kartę a passmark z tych setek tysięcy pomiarów w statystykach uważa że mam kartę szybszą o prawie 10% od RX 580 i to w DX12 gdzie GCN ma zawsze extra kopa np. za lepszy async compute itp.

Tak sobie myślę… nawet przy pamięciach GDDR5X 10 a nie 11 Gbps to 10 GHz co “podkręciłem” to tak na serio nie jest to podkręcenie a doprowadzenie do normy producenta tj Microna, czyli potencjał OC ciągle jest :smiley: Jak jest tu ktoś z Pascalami (GTX 1080 zwykły i Ti) z GDDR5X 10 GHz to niech pochwali się ile wyciągnął ponieważ może mi się to przyda bo wiem że będę długo czekał na normalną cenę RTX 3060 Ti więc długo “męczył” z moim GTX 1060 6 Gb…

PS. Dziwi mnie czemu nawet oficjalne karty GTX 1060 z GDDR5X chodziły w stock tyle samo co z GDDR5 czyli 8 GHz. Przecież GTX 1060 6 Gb z GPU ~2 GHz i VRAM 10 GHz daje radę konkurować z RX 590 nawet w DX12 (Pascale mają już, choć ciągle gorszy, sprzętowy i dynamiczny Async Compute) a w DX11 go kładzie na deski…

Jak widzę ile redaktor serwisu komputerowego wyciągnął w GTX 1060 z GDDR5X (ja mam celowo oszukany BIOS o czym pisałem wcześniej) to aż mnie kurde korci… efektywne 12 GHz czyli 12 Gbps (+50% OC VRAMu) więc przepustowość minimalnie lepsza od RX 590 (256 bit) i to wykręconego oraz wypasionego na maksa :smiley:

SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 590 Special Edition:

Muszę się zebrać w sobię na odwagę a ekstra moc przy zmianie monitora z 900p na 1080p się przyda, a nową kartę kupię jak skończy się pandemia i pęknie balon na krypto :confused:

A GDDR6 razy dziesięć?

Ja nie wiem po co głupkujesz i udajesz niedokształconego i/lub bez dostępu do wiedzy w necie… ale odpowiem jeśli naprawdę nie wiesz:

GDDR5X i GDDR6 mnożymy razy 8 a nie jak dla jaj piszesz “razy 10”.

1, 2, 4… 10? Matematyka/logika chyba nie była twoją najsilniejszą stroną :joy:


@Damian_P Nie możesz zamiennie używać Hz z bps. Nawet jeśli na jeden cykl zegara pamięć może zapisać 2, 4, czy 8 bitów to nie zwiększa jej częstotliwości. To zbyt daleki skrót myślowy, przez co sam nie mogłem cię zrozumieć

Poprostu śmieję się z autora tematu.
Przecież ten wątek nie ma żadnego sensu…

Moim zdaniem to nie jest daleki skrót myślowy. To raczej pomysł na to jak zwiększyć wydajność jakiegoś urządzenia nie podnosząc taktowania. Prosty przykład.

Mamy urządzenie które wykonuje jedną instrukcję na jeden cykl zegara. To oznacza, że urządzenie taktowane zegarem 100Hz wykona 100 instrukcji w ciągu jednej sekundy.
By wykonywało 200 instrukcji na sekundę należałoby podnieść zegar do 200Hz. Ale przecież można obejść ten problem nie podnosząc zegara a przeprojektować urządzenie tak by w jednym cyku zegara wykonywało dwie instrukcje. Czyli mamy zegar 100Hz ale na jeden cykl wykonywane są nie jedna ale dwie instrukcje co daje 200 instrukcji na sekundę bez podnoszenia zegara. Czyli właściwie urządzenie pracuje nie jak na 100Hz ale na 200Hz. Więc ten skrót myślowy jest jak najbardziej słuszny. Dlatego niektóre wartości podane w Hz mnożymy liczbą X gdzie X to ilość instrukcji/zapisów/odczytów wykonywanych w jednym cyklu zegara. Tak jest właśnie w przypadku pamięci RAM.

Przepustowość pamięci jest podana w GPU-z w okienku “bandwidth”.
Jak ta wartość się odnosi do 10 czy 12Gbps podawanych przez autora?