Hałas przy uruchamianiu komputera

(Wieloowocowy) #1

Witam,

Mój komputer przy uruchamianiu strasznie hałasuje,

dźwięk wydaje się albo z zasilacza albo z wentylatora karty graficznej.

Przeczyściłem całość sprężonym powietrzem i dalej jest tak samo.

(myślałem że to problem z zakurzeniem sprzętu,

ale w środku kurzu było niewiele)

Puki co radze sobie z problemem w ten sposób że,

do skutku (do cichego włączenia) wciskam przycisk POWER.

proszę o pomoc i góry dziękuje

pozdrawiam

(Narv) #2

Prawdopodobnie któryś z wentylatorów dogorywa. Skoro po kilkukrotnym włączeniu komputera hałas znika to najprawdopodobniej łożysko wentylatora jest już dojechane i wentylator może chodzić nieosiowo.

Zatrzymaj delikatnie wentylator na karcie graficznej na 1-2 sekundy poprzez dociśnięcie go na samym środku (a nie na wirujących skrzydełkach!), zrób to podczas pracy komputera - karcie się nic nie stanie, jednak jeżeli ucichnie hałas to będzie to oznaczało, że to właśnie wentylator na karcie jest dojechany. Natomiast jeśli hałas nadal będzie występował, to przytrzymaj czymś wentylator zasilacza (np. ołówkiem) na 1-2 sekundy i włącz wtedy komputer.

Nie wkładaj nic w skrzydełka wentylatorów podczas ich pracy. Uważaj też na palce ;).

Wentylator, który przestanie hałasować będziesz musiał wymienić.

(Wieloowocowy) #3

Dziękuję za pomoc

Z dociskaniem spróbuję ale chciałem jeszcze powiedzieć że

cały sprzęt jest w miarę nowy (zasilacz pół roku, karta graficzna ok. roku)

Czy to możliwe że jest jakiś inny problem?

(Narv) #4

Odgłos padającego wentylatora jest dość specyficzny, brzmi jak jakieś tyrkotanie czasami zmieniające głośność i częstotliwość. Na 99% obstawiałbym któryś z wentylatorów, na wszelki wypadek sprawdź czy w żaden z nich nie wplątał się lub nie zawadza jakiś przewód itp. Nie musi to być też koniecznie wentylator od zasilacza czy karty, może być to np. wentylator na CPU czy też w obudowie komputera. Te ostatnie montowane razem z tanimi obudowami mogą padać dość szybko, podobnie wentylatory montowane w tanich zasilaczach. Sprawdź wszystkie wentylatory jeżeli hałas nadal będzie występował wtedy będziemy się martwić i zastanawiać co to może być.

Pozdrawiam Narv.

(Wieloowocowy) #5

Dzięki będę się z tym bujał.

Jak coś znajdę to się odezwę.

pozdrawiam