"HARD RESET" i kilka pytań

Cześć,

w związku z coraz gorszymi informacjami o pewnych ustawach, “cyberwojnach” i tak dalej zacząłem się zastanawiać co zrobić z tym dalej.

Doszedłem do wniosków, że inwigilacja w sieci była, jest i będzie, tylko teraz będzie zupełnie legalna. Jeżeli do tej pory za napisanie do kogoś w sieci: “TY K$%##@#, P$#%@$%…” mogłem otrzymać co najwyżej banicje, albo “hejt” z jego strony, to teraz w moją prywatną sferę wchodzi rząd. W moją pocztę, w mój dysk twardy, w moje życie w sieci. To by było słowem wstępu.

Co planuję zrobić:

  1. Odciąć się od przeszłości, tak bardzo jak to tylko możliwe - format dysku, koniec z legalnymi inaczej kopiami różnych rzeczy, “czyszczenie” informacji o sobie w sieci - do tego stopnia do jakiego jest to możliwe.

  2. Zabezpieczyć się. Przez zabezpieczenia mam na myśli: Zaszyfrowanie całego dysku, aktywne korzystanie z TOR-a, proxy, do treści “delikatnych”. Szyfrowanie poczty, oraz (o ile to możliwe) komunikatorów tekstowych. Ogólnie antywirusy i hasła. Właśnie do tej części planu mam kilka pytań.

  3. Uważać. Na to co robię, co piszę, z kim rozmawiam i tak dalej.

Pytania do Was:

  1. Jak można wyczyścić cały dysk twardy, praktycznie bez możliwości przywrócenia danych? Słyszałem coś o metodzie siedemnastokrotnego nadpisywania - ponoć nie do odzyskania. Są jakieś inne, lepsze sposoby?

  2. Zwiększenie bezpieczeństwa swojego komputera. Planuję zaszyfrować cały dysk twardy programem TrueCrypt. Mam jednak kilka pytań - Czy używanie tego programu wpływa na wydajność? Czy dane odszyfrowywane są “w locie”, czy raz, na początku startu systemu? Mam dwa systemy, Windows i Linux, korzystam głownie z tego drugiego, okienek używam głównie do tego, żeby pograć w jedną gierkę :smiley:

Czy w takim wypadku wpłynie to na wydajność? Mam mocną maszynę.

  1. Zwiększenie bezpieczeństwa przepływu danych. To już zupełnie nie moja działka i nie wiem od czego zacząć. Chciałbym móc szyfrować maile i szyfrować tzw. “instant messages”. Do tej pory korzystałem ze Skype - wiem że nie jest bezpieczny, będę się musiał przerzucić. Czy Jabber wspiera szyfrowanie połączeń? Czy są jakieś programy/sposoby które to umożliwiają?

  2. Znajomy mówił mi coś o mostach VPN - ze Szwecji która tej ustawy (na razie) nie podpisała. Przedstawiał mi to jako bardzo bezpieczne szyfrowane połączenie z innego kraju, właściwie do wszystkiego. Czy tak jest naprawdę? Czy warto inwestować w coś takiego? Czy dobrze rozumiem że to takie prywatne proxy o duuuużo większych zastosowaniach?

  3. Anonimowość w sieci. Temat rzeka. Czy TOR zapewnia 99%-100% bezpieczeństwa? Czy są lepsze sposoby? Jak to wszystko skonfigurować?

  4. Jak jeszcze można zwiększyć bezpieczeństwo swojego komputera? Wszystkie sposoby bardzo mile widziane.

Jeżeli ktoś tutaj dotarł, to bardzo dziękuję.

Jest to mój pierwszy post tutaj - śledzę to forum dosyć często, ale jakoś nigdy nie czułem potrzeby wypowiedzi na jakiś temat. Jeżeli popełniłem gdzieś błąd, coś jest nie jasne, bezsensowne informatycznie, albo po prostu głupie - przepraszam, nie jestem informatykiem (chociaż mam nadzieję, że kiedyś nim zostanę). Podawajcie proszę poradniki, wskazówki, wszystko co może pomóc, będę bardzo wdzięczny. Nie mam problemów z angielskim ani z przyswajaniem nowej wiedzy, zresztą, jeśli czegoś nie rozumiem pytam. Za wszelką pomoc z góry dziękuję.

Pozdrawiam, Reddeath (ten nick był już zajęty :frowning: - nie sugerować się obecnym - pierwsze co mi przyszło do głowy :smiley: )

1.Są różne metody takie jak zerowanie dysku, niskopoziomowe formatowanie.Poczytaj:

http://forumkomputerowe.pl/topic/14070- … -poradnik/

2.Po zaszyfrowaniu dysku programem TrueCrypt wydajność może spaść.Dysk nie jest odszyfrowywany przy każdym uruchomieniu komputera tylko te pliki które są w danym momencie potrzebne, są odszyfrowywane a później szyfrują się z powrotem.To powoduje trochę większe obciążenie komputera.

4.Mosty/tunele VPN szyfrują przepływające dane oraz ukrywają twoją tożsamość w internecie (masz inne IP) trudniej cię zidentyfikować, ale nadal jest to możliwe.

5.TOR jest trochę podobnym rozwiązaniem do VPN.Tutaj masz różnice między jednym a drugim http://libertarianizm.net/archive/index … d-568.html

Ostrożności nigdy nie za wiele, ale nie ma co popadać w paranoję, chyba, że posiadasz materiały ściśle tajne.

najpewniejszy sposób to jego fizyczne zniszczenie np siekierą na pniaku ewentualnie wersja hardkorowa to odkręcenie górnej osłony i wsadzenie dysku do mikrofali. Bardzo szybko w ten sposób niszczy się płyty dvd i cd . ja tak kiedyś niszczyłem płyty hurtowo.

@xxxkajo2008xxx

IMHO to co tu wypisujesz to jakaś paranoja :!:

Takich standardów bezpieczeństwa to chyba nawet departament obrony usa nie wymaga :stuck_out_tongue: