Hasło wyskakujące przed ekranem wyboru profilu


(kremuwa) #1

Sprawa ma się tak. Na komputerze znajomka założone zostało hasło - cokolwiek to znaczy. Z jego szczątkowych wyjaśnień zrozumiałem, że monit proszący o podanie hasła wyskakuje przy włączaniu się kompa, jeszcze przed ekranem wyboru profilu. Co może za tym stać? Jakieś hasło założone w BIOSie? Jakiś perfidny program? Mówił coś, że na tym samym ekranie, na którym rzuca się o hasło pisze: "Detecting primary master" - czyżby było ono ustawione przed rozruchem z dysku? Za każdą radę z góry dzięki.


(Marcindodo) #2
  1. Hasło na biosa

  2. Zaszyfrowana partycja np. TrueCryptem ?


(kremuwa) #3

ad. 2. Znaczy się partycja rozruchowa? Hmm... 1. A czy monit o hasło założone na BIOSa różni się od tego zrobionego np. TrueCryptem? Wiem, że przy haśle na BIOSie wystarczy chyba zworką go wyczyścić i tyle. 2. A jak sobie poradzić z takim szyfrującym draństwem?


(Marcindodo) #4

Wyjmij baterie na minute z kompa i hasło zniknie. Partycja zaszyfrowana TrueCryptem różni się od tego z Biosa i na pewno zauważysz różnice. Ja bym zaczął od tej baterii, mało osób bawi się w szyfrowanie partycje


(kremuwa) #5

Baterii? Nie wystarczy zworka? Jak ja wytłumaczę na odległość żółtodziobowi wyjmowanie baterii :stuck_out_tongue: - sam nigdy nie wyjmowałem - jest coś ważnego w o czym powinienem wiedzieć przed dokonaniem tej czynności?


(Marcindodo) #6

ojjj bateria to chyba prostsze niż zworka co ? szukać małego kawałka prostokątnego z 8 razy mniejszego od dużej srebrnej baterii na płycie głównej ? Oczywiście na starszych płytach głównych trzeba zworkę wyjąc aby zrestartować ustawienia biosu, ale w tych 'nowszych' wystarczy baterie.

Wygląda to tak :

Wciśnij tam tą blaszkę i bateria sama wyskoczy :slight_smile: Poczekaj minute i hop. Kompa z prądu odłącz. Jak dajesz polecenia dziewczynie to możesz podesłać jej to zdjęcia.


(kremuwa) #7

Skąd wiedziałeś, że dziewczynie :stuck_out_tongue: - dzięki, poinformuję o efektach soon.

A - i czy to nie ma jeszcze jakichś efektów ubocznych - rzecz jasna prócz resetu biosa?


(Kamil321) #8

Prócz resetu biosu nie, ale sam reset może mieć skutki uboczne :wink: np. jeśli coś było kręcone. Nie wiem czemu po przeczytaniu pierwszego posta też wiedziałem, że to dziewczyna :? Nie wiem jak :lol: Po wyłączeniu kompa trzeba wyłączyć zasilacz z tyłu przyciskiem i spróbować włączyć komputer (ma się nie włączyć :wink: ) tak, aby zgasły wszystkie diody w obudowie (jeżeli są...). Wtedy można wydłubać baterię i poczekać ok. pół godziny. Minuta może nie wystarczyć.


(kremuwa) #9

Ok, wiem, że reset biosu wydefaultowuje zegary, ale wątpię, żeby w... ekhem... jej komputerze coś było kręcone :lol:. Pół godziny... hmm...


(Seba65310) #10

Eeeeee ..tam ....

Wystarczy w miejscu bateri połażyć jakiś drucik przewodzący prąd tzn. jeden koniec na spód wejścia baterii , i drugi z boku(takie tam blaszki są po wyjęciu baterii) , i wtedy energia z kondesatorów uwolni się i BIOS się zresetuje .


(errata72) #11

Powstrzymaj się Seba z takimi poradami. Wystarczy że jeden kondensator jest słabiej wlutowany

może wypalić mu gniazdo.Mogą napuchnąć słabsze kondensatory.Może wypalić słabszą ścieżkę.

Za każdym razem płyta do naprawy.


(Seba65310) #12

informatyk sam mi to proponował , , energia zgromadzona w kondeatorach która jeszcze podtrzymuje biosa zostanie uwolniona (wyładowana ) dzięki mozliwości dania jej przpepływu energi


(errata72) #13

Może rób te doświadczenia na własnym sprzęcie. trzeba spytać elektryka lub serwisanta to ci powie.


(Seba65310) #14

Szczerze mówiąc to już nie raz to robiłem .


(Kamil321) #15

Na w miarę nowej płycie głównej raczej nic się nie stanie, ale jeśli ktoś ma dosyć stary komputer, to lepiej poczekać pół godziny... :stuck_out_tongue:


(kremuwa) #16

Komp sprzed 5-6 lat.

Alert! "Wyciągnęłam i włożyłam i przy włączaniu kompa pisze mi award Bios setup utility i takie inne pierdoły" :slight_smile:

Pomocy!


(Kamil321) #17

Jakoś "award Bios setup utility" zupełnie nic mi nie mówi :lol: Napisz coś dokładniejszego, trzeba poszukać słów error i failure.


(kremuwa) #18

Pocieszyłeś mnie xP. "Tego jest w cholerę a na samej górze CPU Speed Manual i tu do wybrania" - no z jej opisu wynika jakby była w BIOSie przy zmianie zegarów procka?!


(Kamil321) #19

Najlepiej będzie jak wyjdzie do menu Exit i "load defaults and exit"... I cpu speed lepiej zmienić na auto... wygląda na to, że procek był kręcony :lol:


(kremuwa) #20

Poleciłem by wyszła z BIOSu xP:

"Je działa jest! Tylko tak dziwnie pyrczy przy włączaniu" :lol:

Co to może być za pyrczenie :P?