HD 4850 ustawianie zegarów GPU i pamięci

(igrek) #1

Cześć mam takie pytanie. Moja karta w idle ma 48 stopni (pasywna od gigabyte wersja silent cell) Czy jak ustawie jej najniższe zegary czyli GPU 500mHz i pamięci 960mHz to czy jeszcze się obniży? I jak będzie z grami? Jakiś duży spadek wydajności? Domyślnie były ustawione GPU 640 pamięci 960. Aha podczas gry miałem max 62 stopnie przy tych zegarach. Spróbowałem ją minimalnie kręcić i dałem GPU 700mHz i pamięci 1000mHz temperatura skoczyła do 65 stopni. Ile max ją można ewentualnie podkręcić? Szkoda ją spalić bo jak na razie wszystko co chciałem żeby mi działało to działa

(Szotek5) #2

Temperatury jakie uzyskałeś nawet przy podkręceniu (65 stopni) są jak najbardziej ok. Myślę, że można podkręcić do 740 i 1050 na pamięciach.

Jednakże jeśli bez podkręcania karta daje sobie radę w takich warunkach jak Ty chcesz to lepiej na razie zostawić tak jak jest a OC robić dopiero jak będzie to potrzebne :wink:

(igrek) #3

Zobaczymy jak gry będą śmigać na minimalnych taktowaniach. Jak będzie ok to zostawię. Chociaż myślałem żeby zamontować na niej jakiś wiatrak 80mm. Jak już jesteśmy w temacie to zapytam od razu. Zauważyłem że coraz głośniej chodzi wiatrak na procesorze (regularnie czyszczony) i o ile na początku komputer był nie słyszalny tak teraz niestety ale już go słyszę. A jak zmniejszę obroty w speedfanie i odpalę jakąś grę to mi wywala bluescreena i reset. Aż tak bardzo się nagrzewa? Wywala bluescreena o nazwie DRIVER- IRQL- NOT- LESS or equal ale tylko wtedy kiedy właśnie są zmniejszone prędkości wiatraka. Jak chodzi na full jest ok

(Szotek5) #4

Sprawdź pastę termoprzewodzącą pod procesorem. Być może zaschła i nie przewodzi ciepła jak powinna (lub wcale).

(igrek) #5

Hmm... Kompa mam pół roku dopiero. Aż tak szybko by wyschła? Speed fan pokazuje w idle na max obrotach

speeds.jpg

I na minimalnych obrotach w idle

speed2l.jpg