HD4850 1GB czy HD4870 512 MB od Gigabyte

Która z kart będzie wydajniejsza w GTA IV?

Ta pierwsza z 1GB ramu, GTA IV przy mniejszej ilości pamięci procesora graficznego ma zablokowane opcje wiodące ku poprawie szaty graficznej.

A jak jest z innymi grami? Czy zawsze im więcej pamięci GPU tym lepiej?

Zwykle miedzy 512 a 1024 ramu pamięci na karcie różnicy w grafice nie widać ale gta4 zrobiło psikusa i dało opcję zablokowania detali wyższych niż medium dla 512 dlatego bierz 1gb.Oczywiście na 512 nie da się wziąć więcej niż medium w głównym suwaku-resztę można ustawiać na max chyba lub przynajmniej na high.U mnie mimo że kartę mam niby kiepską to gta4 chodzi na medium-reszta suwaków na high i środkowe ustawienia widocznośći itp + max 16 jednostek cieniowania i gra chodzi ok-znaczy chwilami się tnie ale nie tak bardzo-da się grać jeszcze

Zależy od wymagań gry, ale w tym wypadku tak, ponieważ podane przez Ciebie modele są do siebie bardzo zbliżone konstrukcyjnie (z serii 48), więc im więcej pamięci tym lepiej i jest to zakup bardzo przyszłościowy choćby na takie gry jak GTA IV. Gdybyś podał jakiś starszy model Radeona ze sztucznie dodaną pamięcią 1GB to w porównaniu z nowszym 512MB przegrywa wydajnościowo.

Więc po tym co u mnie mogę stwierdzić że na 9600gt która jest lepsza o jakieś 2x niecałe od mojej, gta4 będzie chodzić pięknie na medium i całkiem znośnie na high bez jakiś większych przycięć, więc ta karta daje już radę bez większych kłopotów a 9800 to już w ogóle pomyka

4850 wystarczy.

A nie lepiej kupić 9800AMP+ z 1gb pamięci? Wiem że wyjdzie drożej niż hd 4850 z 1 gb ale na pewno się opłaca na długo

A teraz pytanie odnośnie sprzętu komputerowego. Jak myślicie czy opłaca się teraz kupować komputer, czy warto poczekać do wakacji. Jak obecny kryzys gospodarczy może się odbić na cenie sprzętu komputerowego. Pozytywnie czy negatywnie dla konsumentów?

Oczywiście, że negatywnie. Pod koniec roku zacznie się produkcja komputerów pod Windows 7, więc raczej radziłbym zaczekać - oraz niebawem premiera nowych dysków SATA 3.

Wszystko zależy nie od kryzysu tylko od kursu dolara, kurs dolara nie zależy tak bardzo od kondycji gospodarki bo np. 8-7 lat temu z gospodarką nie było tak źle a dolar kosztował przeszło 4 zł.

Kup R4850 ale 512Mb jestem pewien że na pewno da się obejść to ograniczenie dla kart z "mniejsza "ilością Ram.

Nie kupie HD4850 512MB, bo jeżeli nawet da się obejść zabezpieczenie to będzie się zacinać, a ja chce złożyć sobie kompa na przyszłość. Nie lubię i nie stać mnie na wymienianie kompa co roku.

Zarówno R4850 i 4870 512Mb czy 1gb za rok będą zalatywać formaliną - czytaj i tak będą niezbyt wydajne. W tym roku znowu będzie wymiana GPU we wszystkich klasach. jeżeli ma się załóżmy 600 zł to lepiej kupić kartę za 400 zł a te 200 zł włożyć do skarbonki w banku by na siebie zarabiały. Kartę tą za 400 zł za rok się sprzeda i za pieniądze z banku i za stara kartę kupi się nową kartę za 400 zł.

W takim razie co polecacie, z kart graficznych w tym przedziale cenowym?