HDD i dwie partycje - format

(Mario 89) #1

Witam.

Mam HDD 80GB, mam 2 dwie partycje. Jedna 19,5GB © a druga 57GB (D).

Na D nie mam nic zainstalowane. Mam tam filmy, muzę i różnego rodzaju instalki do aplikacji.

Powiedziano mi że po formacie dysku C dysk D zostanie nie ruszony, nic sie mu nie stanie. Lecz zdziwiłem sie gdy polowa filmów, muzy i aplikacji nie działała bo wyskakiwały błędy. Nie błędy o brak kodeka czy coś tylko błędy podobne do “plik uszkodzony”, “niemożliwość odczytu”.

I teraz znowu jest taka sama sytuacja co poprzednio. Musze zrobić formata (nie robiłem 2 lata) ale chce aby partycja D tym razem nie została na 200% ruszona !!

Myślałem aby spakować wszystko co mam na D w jeden plik ZIP/RAR, ale czy to pomoże mi uratować dane ?

Dodam że nie mam możliwości nagrania sobie tych plików na Dvd, Cd, pamięć flash itp

Jakieś pomysły ?

(goomish) #2

Dane na dysku (partycji) której nie sformatujesz w czasie reinstalacji systemu pozostaną nienaruszone.

Mogą się zdarzyć jedynie dwie rzeczy:

• (chwilowy) problem z dostępem do plików/folderów na niej z powodu zmian w zabezpieczeniach NTFS. Ale wystarczy taką partycję przejąc na własność i dać sobie pełne prawa do niej i po kłopocie.

• jeżeli przed formatem zaszyfrowałeś jakieś pliki/foldery to zanim przeinstalujesz system koniecznie wyeksportuj (na dyskietkę/pena) klucz prywatny, który pozwoli Ci na odzyskanie danych po formacie partycji systemowych. Albo odszyfruj wszystkie pliki. Jeżeli tego nie zrobisz, to wszystkie zaszyfrowane pliki są praktycznie nie do odzyskania i będziesz mógł je spokojnie skasować. Nic z nimi nie będzie można zrobić.

(Czekoladaaero) #3

spróbuj odzyskać dane za pomocą programów http://forum.programosy.pl/odzyskiwanie … t7747.html

(Mario 89) #4

goomish na partycji której nie formatowałem ustawiłem sobie potem tam prawa admina i nic nie szyfrowałem (zapomniałem o tym wcześniej napisać, przepraszam.)

Odzyskiwanie 19,5 GB zajmnie mi dłuuuuuugi okres czasu a potem jeszcze zbędne pousuwać… odpada