HDD - rozbieżności w raportach o wolnym miejscu

(Pawel Baran) #1

Witam,

Nie będę się rozpisywał ponieważ istotę problemu obrazuje ten screen:

index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=13078

Poniżej warunki i zdarzenia jakie towarzyszyły utracie wolnego miejsca:

Na partycji D:\ miałem folder z plikami instalacyjnymi pewnej aplikacji (nie podaję jakiej ponieważ nie chcę sugerować, że ma to jakieś znaczenie - uważam osobiście, że nie ma). Po tym jak skorzystałem z tych plików, spakowałem całość WINRARem podając miejsce docelowe na innej partycji. Po spakowaniu usunąłem folder, o którym mowa w poprzednim zdaniu, metodą standardową, tj. z poziomu menu kontekstowego WINDOWSa. Procesowi usuwania nie towarzyszyły żadne błędy. W koszu nic nie ma. Ccleaner wyczyścił MFT. Nie jest to partycja systemowa. TOTALCMD nic nie widzi nawet w trybie widoku zaawansowanego. Jedyne co udało mi się ustalić to rozbieżności między raportami ze screen-a.

Proszę o podjęcie dyskusji w tym temacie i propozycje usunięcia problemu.

(Db2524) #2

Włącz pokazywanie plików systemowych i ukrytych.

(Jjoasz) #3

wywal kosz - ppm na kosz, wlasciwosci i dalej juz sobie poradzisz 8)

(slawex1983) #4

Włącz pokazywanie plików ukrytych i systemowych. Przejdź na C i wejdź do folderu RECYCLE i skasuj jego zawartość stosując kombinacje klawiszy shift+del. To samo na innych partycjach.

(Pawel Baran) #5

Nie obraźcie się, ale nie zrozumieliście istoty problemu i nie doczytaliście mojego posta.

Temat nadal otwarty a dotychczasowe rady są chyba dla inwalidów umysłowych :o

(Db2524) #6

Z tego co widzę, to zaznaczyłeś wszystko na partycji D i otworzyłeś właściwości.

Zobaczyłeś, że "wszystko" zajmuje mniej niż jest zajętego miejsca na dysku.

Więc może wyjaśnij o co ci chodzi, bo na razie nie widzę żadnego problemu.

(Pawel Baran) #7

Zacytuję zatem sam siebie bo chyba trudno jest doczytać post do końca :?

A problem w tym, że brakuje mi ok. 2GB wolnego miejsce, które być powinno wolne. Nigdy nic takiego mi się nie przytrafiło na tym zestawie sprzętowym. Może potrzebny jest jakiś "rozgarnięty" progs to skanowania i konserwowania dysku, ale wolałbym aby ktoś mi go polecił bo google nie jest jedyną słuszną wyrocznią.

Czekam na propozycje.

(Db2524) #8

I zanim nie usunąłeś tego folderu, to rozmiar się zgadzał?

(Pawel Baran) #9

Wszyściutko się zgadzało przez ponad 5 lat. Jestem estetą więc dbam o porządek na partycjach, dbam o szczegóły podczas pracy z kompem. Jestem jedynym użytkownikiem tegoż PCta więc ingerencja osób trzecich nie wchodzi w rachubę.

Zrozumiałbym gdybym robił jakieś skomplikowane operacje, pracował na partycji systemowej. Próbował usuwać pliki systemowe. Nic z tych rzeczy. Po prostu po spakowaniu pewnych danych postanowiłem je usunąć. Pewnie nie zwróciłbym uwagi na ten problem gdyby nie fakt, że zależało mi na odzyskaniu tych 2Gb...

(Jjoasz) #10

podziel sobie 48114643 na 1024 i potem jeszcze raz przez 1024... ile wychodzi?

(Db2524) #11

clockwork , co to ma do rzeczy? :stuck_out_tongue:

(Jjoasz) #12

wyjdzie, ze nie 2GB brakuje, a 3 az... 8)

(Db2524) #13

Coś pomieszałeś clockwork.

Rzeczywiście brakuje 2GB. Sprawdzałeś czy nie ma żadnych plików systemowych na tej partycji, np. plik stroniowania?

Swoją drogą sprawdziłem w ten sposób swoje dyski. Na jednym brakuje 2GB, na drugim 1GB, a jak w na systemowym zaznaczyłem wszystko, to wyszło więcej 3 GB więcej niż jest zajętego miejsca. :o

Ja już się nie wypowiadam, bo nie mam pomysłu.

(Pawel Baran) #14

Myślę, że temat kwalifikuje się do zamknięcia ponieważ w grę wchodzą jakieś "siły nadprzyrodzone" :o

• Wczoraj przed wyjściem do pracy okazało się, że cudownie powrócił 1 z 2 "GIGów" :o

Rozmawiałem w pracy z kolegą, który zna się na rzeczy i powiedział, że po tylu latach czas na FORMAT! !!

Pozdrawiam i dziękuję za dyskusję =D

(Db2524) #15

Może miał na myśli ponowną instalację Windowsa. W celu odzyskania jego świeżości. Temu jestem przeciwny.

Mój kolega, który komputer wykorzystuje tylko do internetu, muzyki, gier i filmów ma postawionego XP już 5 lat. W tym czasie jego komputer był wielokrotnie modyfikowany sprzętowo, a system działa jak marzenie.

Mój system na razie stoi 1,5 roku, ale też działa jak świeżo postawiony.

Dla jednego zagubionego gigabajta nie ma sensu formatować całej partycji.

(Jjoasz) #16

(Pawel Baran) #17
  • nic z tych rzeczy. Jedyne co towarzyszyło temu "cudownemu objawieniu się" 1 Gb to kopiuj, wklej, usuń na innych plikach znajdujących się na tej partycji. Jak wcześniej wspomniałem, nie jest to partycja systemowa - służy do przechowywania filmów, aktualnych downloadów i danych do archiwizacji.
  • jak zrobię to się pochwalę czy pomogło :?
  • sprawdzenia i skanowania dokonywałem znanymi mi sposobami i nic. Jedynie Image Burner raportuje z tej partycji alerty podczas nagrywania dotyczące zawieszenia się aktywności dysku. Po kilku sekundach wraca aktywność dysku i kontynuuje nagrywanie. Płyta po wypaleniu przechodzi pomyślnie weryfikację, nie zawiera błędów CRC i nie posiada żadnych uszkodzeń mechanicznych.

• Jeśli chodzi o zerowanie to słyszę po raz pierwszy. Poczytam o tym w necie.

• jestem w trakcie lektury #-o

Dzięki za poświęcony czas, Paweł z Sandomingo