HDMI + LCD, zbyt szeroki obraz na wyjściu

Witam

Ponieważ coraz więcej muszę spędzać czasu przed ekranem, zwłaszcza oddając się programowaniu, postanowiłem do laptopa dokupić monitor LCD i zewnętrzną klawiaturę USB. Jeśli chodzi o klawiaturę- nie ma problemu, natomiast schody (i to niemałe) zaczynają się przy monitorze.

Monitor, najlepiej 24calowy, ma być wykorzystywany głównie do czegoś co określa się jako “codzienna praca” czyli praca z tekstem + internet, od czasu do czasu gry i filmy. Zatem standard.

Ponieważ jakość wyświetlanego tekstu musi być jak najlepsza, monitor podłączam przez HDMI. Karta graficzna w laptopie do nVidia GeForce 9500M GS, więc nie znowu jakaś tania zintegrowana intelówka. Pełna specyfikacja laptopa ASUS M50SV-A1 ( http://www.newegg.com/product/product.a … 6834220279 )

Docelowo ekran ma być “rozszerzony”, tzn mój laptop 1400x900 + monitor w 1920x1080. Przy bardziej rozrywkowych czynnościach jak internet czy gry, wykorzystywany byłby tylko monitor.

Pierwszy monitor, jaki przetestowałem w sklepie to Samsung P2470H. Lecz gdy ustawiło się na nim rozdzielczość nominalną 1920x1080, obraz niestety był zbyt rozciągnięty , tzn widziałem sam czubek paska zadań. Generalnie, obraz był przycięty, jak gdyby był wyświetlany w zbyt dużej formie i nie mieścił się na monitorze. Już nawet nie chodzi mi o sam fakt niedostosowania rozmiaru (bo ten można poprzez panel sterowania nvidii odpowiednio przyciąć), ale spadek jakości pojawiający się przy tym “rozciąganiu” obrazu. Nie wydam 1000zł, aby widzieć poszarpany i nieostry tekst.

Kolejny model to P2450H, który zachowywał się dokładnie tak samo… do tego testowałem u znajomego jeszcze jeden monitor, również Samsung 24calowy (P2499? coś takiego- nie pamiętam). Wszędzie to samo. Obraz, mimo wybrania rozdzielczości nominalnej, zostaje przesłany jakby w “zbyt dużej” i nie mieści się na ekranie, a ponieważ jest rozciągnięty- jakość cierpi.

Autodopasowanie nigdzie nie działało. Nawet się nie rozpoczynało, po prostu krótka piłka “nie da się” i koniec. Co ciekawe, przy niższych rozdzielczościach obraz był już ładnie dopasowany, ale nie muszę wspominać, że rozdzielczość inna niż nominalna przy monitorach LCD jest bez sensu, szczególnie gdy- tak jak ja- pracuje się z tekstem i jakość czcionki jest kluczową sprawą.

Wszystkie testowanie panele LCD były firmy Samsung, zapewne z tym samym firmware- być może w tym tkwi problem. Z mojej strony wszystkie najnowsze sterowniki ze strony nVidii zainstalowane.

W przyszłym tygodniu jadę sprawdzić jeszcze ASUS VH242H ( http://www.chip.pl/testy/wyswietlanie-o … sus-vh242h ), ale być może w ogóle nie ma takiego sensu? Spotkał się ktoś z takim problemem? Jakieś pomysły jakby go rozwiązać?

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.