HIS IceQ4 Readon HD4850-zły rendering i zawieszający system

Witam,

Mam problemy z kartą graficzną HIS IceQ 4 Readon HD 4850. Wg moich spostrzeżeń problemy można podzielić na trzy kategorie:

  1. Podczas grania w gry np.

podczas grania w COD 4 lub NFS Carbon (bez względu na ustawienia grafiki w grze) gra się zacina i, albo funkcja VPU Recover zresetuje procesor graficzny, albo po prostu po jakiejś sekundzie, lub dwóch gra toczy się dalej, albo komp się zawiesza i tylko pozostaje reset kompa),

  1. Podczas uruchamiania innych programów obsługujących OpenGL lub DirectX np.

nie jestem w stanie uruchomić poprawnie żadnego benchmarka dla karty graficznej - nie uruchamia się w ogóle lub na ekranie zamiast ładnej renderowanej sceny pojawiają się migające chaotycznie linie w rożnych kierunkach (tak jakby obiekty, z których składa się obraz 3D, zostawały rozciągane na całą scenę). Problem ten dotyczy również innych programów np. wirtualnych planetariów (np. Stellarium),

  1. Podczas uruchamiania programów do tworzenia scen 3D (np. Blender) lub tworzenia animacji (np. Toon Boom Studio 5) - podczas próby odpalenia następuje zawieszenie programu i tylko pozostaje zabicie procesu.

Oto konfiguracja kompa:

  • płyta główna P5Q-E

  • CPU Intel Core2 Quad CPU Q9550 2.83GHz

  • 4GB RAM Kingston

  • Karta graficzna HIS IceQ 4 Readon HD 4850

  • 500 GB HDD

  • Windows XP Pro Sp3 + najnowsze sterowniki

Nie wiem co robić. Może karta graficzna jest jakaś trefna albo inny podzespół kompa? Instalowałem już wszystkie sterowniki do karty (starsze, najnowsze) i nic to nie pomogło. Macie jakieś pomysły?

Pozdrawiam, Maniek

a zasilacz masz jakiej firmy i jakiej mocy? sprawdź czy dodatkowe zasilanie dobrze łączy

Faktycznie, zapomniałem podać info o zasilaczu, więc uzupełniając: zasilacz jest firmy “be quiet!” o mocy 600W.

Dodatkowe zasilanie jest doprowadzone i dociśnięte bo gdyby nie było, to na monitorze pojawiłby się bodajże czerwony napis informujący o tym, że nie ma podłączonego dodatkowego zasilania.

Zasilacz 600W chyba jest wystarczający by uciągnąć w/w grafikę, quada i resztę podzespołów?

Pozdrawiam, Maniek

Tak zgadza się, nawet jeszcze sporo mocy mu jeszcze zostaje.

też tak myślę, ale wracając do sedna sprawy, nadal mam problem z kompem (grafiką). Nie mam już siły i cierpliwości na te problemy i przeszkadza mi to w normalnym użytkowaniu kompa. Czy ktoś z Was spotkał się z takimi problemami jak ja i wie może dlaczego wystepują?

Pozdrawiam, Maniek

wyjscie nr 1 =pożycz karte od kolegi . nr2 format, jesli nie pomoże to= serwis .easy

pomiar-temperatur-t340449.html

Wrzuć odczyty.

maniek8200 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

do nr 1 - niestety nikt z moich znajomych nie posiada takiej karty,

do nr 2 - format nic nie pomoże bo te problemy dzieją się na “świeżym” XP, a co do serwisu to już się nad tym zastanawiałem i to będzie ostatecznością

ale by zrobić miarodajne pomiary muszę jakoś obciążyć procek grafiki a z tym mam problemy (wynika to z tego postu :]), ale:

po pierwsze, problemy tak jakby same ustały (mogę bez problemu uruchomić wszystko co sobie zażyczę np 3DMark06, Blender, COD 4 itp). Wiem, że nic się nie dzieje bez przyczyny, ale w moim przypadku można by stwierdzić, iż wyjątek potwierdza regułę :wink: - nic nie robiłem by poprawić stan kompa (żadnych nowych sterów, DirectX, poprawek itp.) i komp “ożył” - tzw. “złośliwość rzeczy martwych” :wink:

Po drugie, udało mi się zmierzyć temperaturę grafiki programem GPU-Z 0.3.4 i wyciągnąłem maksymalne wartości z otrzymanych wyników, oto one:

GPU - obciążone - 3DMark06:

GPU Core Clock [MHz] | 650

GPU Memory Clock [MHz] | 1000

GPU Temperature [°C] | 73

Fan Speed [%] | 66

GPU Load [%] | 99

Fan Speed [RPM] | 2044

GPU Temp,(DISPIO) [°C] | 73,5

GPU Temp,(MEMIO) [°C] | 76

GPU Temp,(SHADERCORE) [°C] | 75

GPU w spoczynku - OpenOffice, GG itp:

GPU Core Clock [MHz] | 650

GPU Memory Clock [MHz] | 1000

GPU Temperature [°C] | 56

Fan Speed [%] | 24

GPU Load [%] | 4

Fan Speed [RPM] | 1025

GPU Temp,(DISPIO) [°C] | 56

GPU Temp,(MEMIO) [°C] | 55,5

GPU Temp,(SHADERCORE) [°C] | 56,5

Wniosek:

Wg mnie chodzenie jest wystarczające i karta się nie przegrzewa, więc przyczyną problemów jest coś innego.

Zastanawia mnie tylko to dlaczego komp nagle zaczął pracować stabilnie?

Pozdrawiam, Maniek

Podaj jeszcze jaki masz dokładnie zasilacz.

I jeżeli możesz bez problemu obciążyć już grafikę, to możesz przeprowadzić test GPU OCCT i zobaczyć do jak się grzeje obciążona grafika. (73*C to nie jest jeszcze tak dużo, jeżeli by się ta temperatura potwierdziła to faktycznie nie byłaby ona problemem)

Możesz jeszcze przetestować dla pewności pamięci (np. Memtestem) bo to ich wina może być również.

A jakie temperatury procesor uzyskuje?