HIS Radeon HD 4830 - Temperatury -> lagi

Witam.

Niestety normalne chłodzenie tej karty nie jest wystarczające do jej całkowitego schłodzenia:

GPU:

Idle: 33, Stress: 50-60 czasem nawet 100 (rzadkość, ale tu nie mam wątpliwości)

Pamięci:

Idle: 45, Stress: 90-120

Shadery:

Idle: 45, Stress: 80-100

Temperatury pamięci i shaderów w stresie i idle są z całą pewnością za wysokie. Powoduje to lagi podczas grania po kilku minutach od włączenia (na początku jest dobrze, a potem już się zaczyna kaszanić i dlatego przypuszczam, że to wina temperatur). Np. w GTA IV jadę szybko samochodem i jest tak: animacja 1-2 s -> lag 0,5 s -> animacja 1-2 s lag 0,5 s etc., a w FC2 nie mogę płynnie obrócić postaci o 180 st.

Teraz żałuję, że nie pożałowałem tych 60 zł więcej i nie kupiłem wersji z chłodzeniem Iceq4, więc zamierzam kupić inne chłodzenie. Moja propozycja to:

http://www.komputronik.pl/Podzespoly_PC … ,id,54836/

i ewentualnie jakiś wiatrak do tego.

Co o tym myślicie?

Spróbuj zwiększyć obroty wiatraków :smiley:

Ja mam na 50% ( tyle domyślnie ) i git :wink:

Pisałem w osobnym temacie:

viewtopic.php?f=19&t=328155

Niestety mój wiatrak na karcie nie ma zmiennej prędkości.

Dziwne…

Karta powinna normalnie ciągnąć na standardowym chłodzeniu, bez żadnych wyższych ponad normę temperatur…

Może przeczyść i przesusz suszarką, chłodnym powietrzem dobrze ? Pewnie już to robiłeś ^^

A próbowałeś tak:

  1. Otwierasz Catalyst Control Center

  2. Menadżer profilu

a) Wprowadź lub wybierz nazwę profilu

b) wpisujesz przykładowo fanspeed

  1. Klikasz uaktywnij i zamknij,

  2. szukasz folderu C:\Documents and Settings\nazwa uzytkownika\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\ATI\ACE

  3. jest tam plik fanspeed.xml

  4. klikasz prawym na niego - edytuj.

a) zmieniasz na

b) zamiast “X” wpisz ile chcesz potem mozesz edytowac.

c) zapisz plik i wyjdz.

  1. Przejdź do catylast control center

  2. Zakładka profile - uaktywnij profil - fanspeed

  3. Widzisz jak temperatura spada.

Wcześniej wejdź w opcje folderów --> widok --> i zaznacz: pokaż ukryte pliki i foldery.

Próbowałem - prędkość wiatraka się nie zmieniła a temperatura nie spadła. Jak się pamięci dotknie podczas grania to parzą.

BTW co to jest to miedziane z prawej na tej karcie?

http://www.tcmagazine.com/images/news/H … 830_01.jpg

Bo ja tego nie mam i to też się grzeje.

O ile się nie mylę, to radiator na mosfety. Nie we wszystkich kartach jest montowany w standardzie.

Gdy włączyłem Far Cry 2 na DX9 to przestało lagować o.O

To samo w Crysisie

To karta ma problemy z obsługą DX10?

Nie wiem, ale napisze od siebie, że mam 4830 od Asusa i temperatury pamięci też są dość wysokie.

Witam

Pozwolę sobie przyłączyć się do tematu ze względu na te “lagi” w GTA 4 i związane z tym sugestie, że chodzi o temperaturę.

Konfiguracja jest następująca:

Athlon 64 X2 5600+ 2,9 Ghz

Plyta ASUS M2N

ASUS Radeon 4830 512 Mb

Tagan 600W

2 Gb Ram 800 Mhz Geil 4.4.4.12

Win XP SP3

U mnie to wygląda tak, że przerwy w wyświetlaniu są jak uruchomię grę w safemode. Przerwy są nawet takie, że robi się czarny ekran i zawis. Zanim się zawiesi, jest krótka poklatkowość. Po zawisie otwieram menedżera zadań przy pomocy kombinacji klawiszy powszechnie znanej, zamykam go, ew. alt+tab, wracam do gry a ona się odwiesza aby za ok. 1 min znowu się powiesić. Ta kombinacja nie zawsze daje opisany wyżej rezultat, jednak tak czy inaczej zdecydowanie taki sposób gry jest utrudniony :stuck_out_tongue: . Zdarza się jednak, że nie robiąc nic po zawisie po chwili gra sama wraca.

Z Waszych postów pada sugestia, że takie skutki powoduje wysoka temperatura. Sam miałem takie przypuszczenie, ponieważ po zachowaniu wyżej opisanym można wnioskować, że gra zawiesza się gdy gpu osiągnie daną temperaturę i odwiesza się, gdy temp. spadnie o kilka stopni. Testowałem temperaturę za pomocą Riva Tuner’a i wychodziłoby, że karta pada przy 56-57 stopniach. Z drugiej strony zrobiłem test na średnich detalach i podkręciłem kartę na 700 gpu i 1100 mem.

Temperatura doszła do 62 stopni, jednak gra zawiesiła się w podobnym czasie jak na małych detalach i bez OC z tym, że nie odwiesiła się żadnym sposobem (możliwe jednak, że potrzeba by było więcej czasu na spadek temp., bo była wyższa)

W związku z tym pytanie, czy karta ma jakieś zabezpieczenie przed przegrzaniem tzn. gdy osiągnie pewną temperaturę, to się wyłącza?

Jak Wam wychodzi tak wysoka temperatura? U mnie standardowym chłodzeniu 45 w idle i max 60 w stress, a na niestandardowym (do radiatora przymocowałem, 2x wiatrak 90x90 Revolteca i 1x 120x120 obok do case’a) 44 w idle, ok. 55 w stresie, z tym, że ciszej i obroty reguluję potencjometrem.

Może źle mierzę temperaturę (ATI Catalyst i Riva Tuner, SmartDoctor)? W jaki sposób mierzycie temp. np. pamięci? Czy sprawcą może być zasilacz?. Mam nowego Tagana 600W, na linii 12V mam 11,85-11,92 (nie mam woltomierza, więc traktuję odczyt jako orientacyjny). W to ostanie wątpię, gdyż gdyby zasiłka nie domagała, to raczej cały system by się resetował. Czy w związku z powyższym problemem warto zainwestować w takie chłodzenie jak Arctic C S1? Kosztuje prawie tyle co 1/5 karty, poza tym mogą być problemy z gwarancją.

Z góry dzięki za pomoc

Najpewniej chłodzenie w czasie transportu się poruszyło (mocowanie mogło być np niewystarczająco dokręcone).

Zdejmij chłodzenie, wyczyść rdzeń i stopę radiatora. Po upewnieniu się że stopa radiatora jest płaska i może się dobrze stykać z rdzeniem aplikuj dobrą pastę termoprzewodzącą np mx2, stg1 czy as5. Skręć całość spowrotem powoli dokręcając śruby po kilka obrotów na krzyż, aż radiator będzie mocno siedział. Po tym zabiegu chłodzenie powinno działać jak należy, szczególnie biorąc pod uwagę fakt iż 4830 wydziela dużo mniej ciepła od 4850.

Jeśli dalej będą problemy to do serwisu z kartą.

Zdrapec włącz logowanie GPU-Z i graj do zwiechy kompa. Wtedy będziesz mieć pewność co się działo z kartą w chwili zwiechy (temperatury, taktowania itp.). Ewentualnie jeżeli jest taka możliwość to zwiększ obroty wiatraka w ATI Overdrive.