Historia overclokingu

(patrx95) #1

Mam kilka pytań co do historii OC.

Kiedy powstał Overclocking, jaki to był procesor, ile na nim wykręcono.

Z góry dzięki z odp.

(Paweł3779) #2

Tu jest trochę informacji. :wink:

(Chrucik) #3

Nie da się jednoznacznie określić kiedy powstało OC.

(patrx95) #4

Paweł3779 , to już czytałem kilka razy

chrucik , a tak mniej więcej kiedy powstało i ile na początku wykręcono

(mati75) #5

w którymś nexcie było o historii oc

(SolelyRose*) #6

Podkręcanie zaczęło się na szerszą skalę wraz z procesorami 486. Wcześniejsze modele wymagały generatora sygnału zegarowego na płycie głównej.

Taki Celeron 300A dał początek masowego overclockingu :lol:

(matekadamczak) #7

W nexcie 2/2008 było o tym kup,poszukaj

(patrx95) #8

ok dzięki znalazłem

kupować nie muszę bo cały artykuł jest w necie z nexta http://www.nextmag.pl/index.php/artykul/aid/30/pid/5

(patrx95) #9

heh a co do tego pierwszego proca to ja mam w starym kompie i486DX2 :stuck_out_tongue:

(klopas) #10

hehehe a ja mam właśnie celerona 300A na slot 1 :smiley: tyle że płyta nie pozwalała na OC a przy celeronie 400mhz na socket 370 jak wykręciłem do 430 czy jakoś podobnie chodził ok :stuck_out_tongue: tylko teraz nie mam obudowy ani zasilaczy na ten sprzęt (bo mam w zapasie 2 dyski twarde i kilka kostek SDRAM :stuck_out_tongue: no i oczywiście fx 5200 i jakąś grafe pod agp x1 :stuck_out_tongue: ) a pierwsze OC powstało na śrubach bo one pierwsze na świecie zostały "podkręcone" :smiley: :stuck_out_tongue:

(patrx95) #11

:smiley: Overclocking czyli OC to "nadtaktowanie" a śrubek się nie nadtaktuje :slight_smile:

teraz takie częstotliwości procesorów jak były ok. 10 lat tamu to wykorzystuje się w palmtopach i GPSach a ciekawe jakie będą GPSy miały procesory za kolejne 10 lat i ciekawe czy też je da się w przyszłości podkręcić :smiley:

(klopas) #12

ja swojego gada podkręciłem z 100mhz do 130mhz :wink: a większość smartphone z WM można podkręcić :wink:

(patrx95) #13

ojoj ale ja zacofany myślałem że się jeszcze nie da :stuck_out_tongue:

(klopas) #14

kolego ja jestem chory na overclocking i jak coś można to zawsze podkręcam :smiley:

(patrx95) #15

ja tak samo :stuck_out_tongue: kręce ile się da bo czasami uda mi się zrobić z 1.6 GHz na 2.1 na 350 W no-name :smiley:

jeszcze może podkręce porty USB tylko że też jestem w tym ciemny i nie wiem czym podkręcić

(klopas) #16

podkręć mikrofalówkę o 100W :lol:

(Żółta`Ciżemka) #17

Ja ostatnio podkręcałem głośniki, biurko, kapcie i jajecznicę (mniam)

A Mikrofalówce musiałem zrobić chłodzenie wodne... bo się zaczęła dymić :smiley:

(Jonek29) #18

Ja kręce każdego za to robię na każdym możliwym kompie benchamarki np. wszystkie 3D Marki, Super PI, Wprime, Aquamark itd...

(Raiden77) #19

Ja osobiście w moim telefonie (samsung i600, windows mobile) podkręciłem proca z 216mhz do 252mhz.

Teraz bym podkrecił w moim kompie leciwego już Radeona 9550 :wink: Ponoć dobrze się je podkręca. Niestety nie wiem, jak sie za to zabrać :frowning:

(patrx95) #20

zainstaluj RivaTuner albo przyśpieszaj za pomocą rejestru windowsa (to ostatnie nie jest zalecane dla początkujących) więc radzę ci korzystać z riva tuner

1.Wchodzisz w customize tam gdzie jest Driver settings

2.Wchodzisz w system settings

3.pojawi ci się okienko z aktywną zakładką overclocking i musiesz mieć ustawione w Enable driver-level hardware overclocking Performace 3D

i przestawiasz co 5mhz core clock i memory clock wciskając zastosuj.

4.zaznacz opcję apply overclocking at Windows startup no i ok

5.ewentualnie może pojawić ci się okienko Warning i jeśli chcesz żeby komp był zrestartowany to wciskasz Yes.