HL-DT-ST DVD-RAM GSA-H55N ATA Device (LG) Nie czyta płyt

Ogólnie nie czyta prawie żadnych płyt np orginalnych, przezemnie nagranych, itp (Orginalnych nie czyta żadnej a przezemnie nagranych czyta tylko 1) Wiem jakie rodzaje płyt mój napęd odczytuje i te są na liśćie napęd ma 1 rok problem zaczol sie dokładnie po zakończeniu gwarancji ;p jakis tydzień po proszę o szybką odpowiedz.

Prawdopodobnie padł laser (tzn. wypalił się). Jeśli wrzucisz płytkę i zaczyna ją mielić, a okazyjnie coś odczyta to oznacza słaby laser. Miałem takie sytuacje z napędami już nie jeden raz. Jedyne co można zrobić to: otwórz napęd, wyczyść soczewkę i podkręć go trochę. Napęd rozbieraj przy otwartej szufladzie, bo inaczej nie ściągniesz przedniego panelu. Odkręć spód obudowy, później śruby mocujące do obudowy i wyciągnij go. Przy każdej soczewce (najczęściej przed soczewką) jest malutki potencjometr. Przekręć go o 20 do 30 stopni tylko w prawo. Ta metoda ma jedną wadę: jak laser podkręcisz to szybko zacznie się zużywać, czyli wrócisz do punktu wyjścia. Potem czeka kolejne podkręcanie i tak aż do końca potencjometru. Ale jeżeli jest taka sytyacja to w zasadzie już nie masz nic do stracenia.

Mozesz mi pokazac gdzie jest to do podkręcania ?? http://img171.imageshack.us/img171/922/dsc00003gw.jpg Soczewke wyczyscilem i nic to samo ale jak podkrecic ?

Na tym zdjęciu (widok z góry) akurat nie widać potencjometra. Powinien on być z przodu lasera, a właściwie przed nim (widzię tam jakieś piątki na zielono napisane). Po środku masz laser z niebieską soczewką, dookoła niego jest metalowa obudowa. Z boku tej obudowy (bardzo często na maleńkej płytce) musi byś malutki potencjometr (podobny jest do śrubki) i jest często zaplombowany, tzn. zamalowany jakimś kolorowym lakierem. Potenjometr porusza się razem z laserem. Może być i tak, że nie będzie żadnego potencjometru. Widziałem taki przypadek w napędzie firmy Asus, ale obecnie sam mam LG i jest on tam.

http://img291.imageshack.us/img291/9729/cdr.jpg Na czerwono zaznaczyłem miejsce, gdzie powinien być potencjometr (patrząc z boku od przodu).