/home i SWAP niezamontowane - Ubuntu 9.10, Mint 8

Najpierw “zainstalowałem” Ubuntu 9.10. W cudzysłowie, bo instalacja to dla mnie instalacja i możliwość skorzystania. Dlaczego?

Ubuntu 9.10 i Miętówka 8 nie montują mi partycji /home i SWAP.

Sprawdziłem /etc/fstab - nie ma takiego pliku!

Zaraz zauważyłem /etc/mtab - tam jest wszystko, ale wpisów o /home i SWAP nie ma. Więc dodałem, zapisałem. Zamontowałem jeszcze /home (mount /dev/sda6 /home). Udało mi się zalogować do systemu (istnieje katalog /home/adam ale jest pusty, a system zgłasza że nie może zapisać konfiguracji Nautliusa.

Po restarcie wszystko się resetuje i jest tak jak z początku - ani /home, ani SWAP. Tylko root.

Co zrobić? Zaktualizowałem system, ale nic to nie dało.

Witam.

Dodaj wpisy do fstab; tutaj masz składnię:

http://linux4u.w.interia.pl/fstab.html

http://freebsd.therek.net/handbook/mount-unmount.html .

Bawienie się w dodawanie wpisów prawdopodobnie mija się z celem.

Najpierw sprawdź płytę instalacyjną.

Następnie trzeba spróbować jeszcze raz instalacji, bo bardzo prawdopodobne jest że instalacja nie została prawidłowo przeprowadzona do końca.

Nic nie napisałeś o partycjonowaniu min.:

Co było na dysku ?

Czy formatowałeś partycje instalatorem ?

Bo w /etc/mtab przechowywane są informacje tylko i wyłącznie o już zamontowanych partycjach. Podczas instalacji nie pojawiały się żadne błędy?

Tutaj masz szablonowy fstab , uzupełnił wg własnych potrzeb:

# /etc/fstab: static file system information.

#

# Use 'blkid -o value -s UUID' to print the universally unique identifier

# for a device; this may be used with UUID= as a more robust way to name

# devices that works even if disks are added and removed. See fstab(5).

#

# 

proc /proc proc defaults 0 0

/dev/root / ext4 errors=remount-ro 0 1

/dev/home /home ext4 defaults 0 2

/dev/swap none swap sw 0 0

/dev/scd0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0 0

Za /dev/root, home i swap podstaw własne partycje takie jakie utworzyłeś.

Pozdrawiam!

Ściągnąłem obrazy Ubuntu i Minta. MD5 prawidłowe. Początkowo myślałem że może płytka jest porysowana (bo moja stara CD-RW miała trochę rys). Kupiłem więc nową, Verbatima (poprzednia też była Verbatima). Ale nic. Żadnych błędów.

fstaba w ogóle nie ma.

Partycje czyściutkie - formatowałem z ext3 - ext4.

Wybrałem prawidłowo punkt montowania bo w podsumowaniu wyświetliło mi - przestrzeń wymiany, /home i /. Zdenerwowałem się to zainstalowałem Minta 7.

To go stwórz, np. z poziomu Ubuntu w LiveCD i wklej to co podałem tylko dopasuj do twojej sytuacji :slight_smile:

Pozdrawiam!

Jeżeli ma to jakiś wpływ to po wyskoczeniu monitu instalacja zakończona zrestartowałem pc (nie chciało mi się czekać).

Dodane 01.12.2009 (Wt) 21:04

Zadziałało - zapomniałem dodać że przerywałem mu pobieranie pakietów językowych. Tym razem dałem mu robić co chce i teraz działa (Mint) więc i Ubuntu.

Rozumiem, że wciskając przycisk reset na obudowie komputera? Jeśli tak to nie dziwne, w końcu partycje nie zostały odmontowane :-"

Pozdrawiam!

Ja do płyt boot-owalnych używam wyłącznie DVD-RW, bo CD-RW albo kiepsko mi się nagrywają, albo jak się nagrają to wolno się wczytują.

Robię szybki format:

przyrostowo.th.png

formatdvd.th.png

A następnie w menu K3b: Narzędzia wybieram: Nagraj DVD z obrazu ISO …

I wtedy wybieram: Obraz do nagrania itd. .

Rekordem chyba było nagranie boot-owalnego DVD o zawartości 1,4 MB :o (GAG)