Home Premium, brak recovery + przypadkowo us. inna partrycja

Witam.

Mam na stanie Laptopa DELL Inspiron N4410 ze stanów.

Był na nim zainstalowany Windows 7 Home Premium, miał podział na ok. 170 GB na system + 400 da bardzo ważne dane.

Laptop się zwieszał i długo myślał wiec przywróciłem system do wcześniejszego punktu, żeby cokolwiek zrobić na nim (miedzy innymi zabezpieczyć dane z dysku C)

Posiadałem płytkę do odzyskiwania systemu, ale próbując nie dało się nic zrobić (dla jasności laptop jest nie mój, był on wcześniej “naprawiany” u innej osoby, która obraz systemu zgrała dla bezpieczeństwa na swojego kompa bo ta osoba się nim od zawsze zajmowała) w związku z tym, że nie mogłem uruchomić recovery, ściąłem Home Premium z neta, że zainstalować ale wyskoczył błąd przy wypakowywaniu plików (z forum wynikało, że napęd jest uszkodzony, bądź chodziło o konfiguracje - mianowicie on często wyskakiwał np. gdy komputer był podkręcany, ale żadna z tych rzeczy u mnie nie miała miejsca) postanowiłem 98 se boot usunąć partycje systemową i spróbować na nowo zainstalować.

Zrobiłem jak założyłem i usunąłem tą partycje 170 GB i zacząłem instalować siódemkę, ale pokazało mi, że moja partycja 400 GB jest wgl. nie oznaczona a ta z 170 GB jest sformatowana. Moje pytanie brzmi co robić?. Na tym laptopie były bardzo ważne dane dla właściciela.

Jeżeli są to bardzo ważne dane to proponowałbym zająć się najpierw archiwizacją. Jeżeli masz uszkodzony napęd wykorzystaj możliwość instalacji z USB. Ja na twoim miejscu jednak zbootowałbym Live CD Ubuntu / Mint i sprawdził czy zamontuje on twoją 400Gb partycję gdyż ona jest priorytetem. Nie kontynuowałbym procesu instalacji nie będąc pewnym bezpieczeństwa danych.

Dziękuję za szybką odpowiedz :wink: Dziwne bo na pebie, takim “duzym” forum nikt nie raczyl odpisać.

Ok to teraz ściągam i uruchamiam Linuksa Mint i patrzę czy ta partycja jest czysta czy nie. Tylko pytanie czy odczyta mi linuksa jeśli ja mam x64.

a co ma piernik do wiatraka?

linux, jest jak Windows w wersji 32 64 bitowej.

32bitowy ruszy na procesorze obsługującym 64 bity bez problemu.

Linux’a, podobnie jak Windows możesz zainstalować z pendrive’a, pod warunkiem, że laptop ma obsługę bootowania po usb, często tego niestety nie ma w laptopach.

Przed instalowaniem systemu na dysk proponuję odpalić linuxa z cd, zgrać pliki z partycji drugiej na pendrive/ wgrać na dysk online (np skydrive).

Odzyskanie danych z dysku w sytuacji gdy system nie działa odzyskanie-danych-dysku-sytuacji-gdy-system-nie-dziala-t492904.html Linux Mint to jedna z możliwości, dobry wybór. Co do przeinstalowania systemu, zobacz moją pierwszą wiadomość w tym temacie: problem-uruchomieniem-systemu-t491976.html Czy klucz systemu na naklejce pod spodem laptopa jest czytelny? Jeżeli tak, to mając płytę z Windows bez problemu postawisz komputer na nogi.

Daj znać o efektach. Powodzenia.

Pozdrawiam!

Dziękuję za zainteresowanie.

Problem polega na tym, iż ja systemu nie moge przywrócić bo dysk C (170 GB byl sformatowany) a w przypadku skopiowania plików to na razie nie wiem jak to zrobić bo nie ma ich, ponieważ partycja o pojemności 400 GB była usunięta (spoza dos w 98 se boot)

Jestem aktualnie na Ubuntu i wstawiam wam PrintScr, który daje mi nadzieje, że te pliki są (sadze, że może być zmieniony system plików i mam ogromna nadzieje)

zrzutekranuzf.png

Jak to jest, że całkowita pojemność to 195,5 GB a zajęte 380 GB (prawdopodobnie moje dane)

Nie jestem profesjonalistą, ale wydaje mi się, że niepotrzebnie usunąłeś partycje.

Co radzę? 1) Poczekać na rady innych, albo 2) oddać dysk w ręce profesjonalnej firmy typu Ontrack http://www.krollontrack.pl/ (przy czym musisz wiedzieć, że każda Twoja próba rozwiązania problemu może utrudnić pracę dla specjalistów), albo 3) skorzystać z opcji Undelete Partition w Paragon Rescue Kit 11 Free Edition image_id: 4589, częściowo opisuję ten program w poradniku: odzyskanie-danych-dysku-sytuacji-gdy-system-nie-dziala-t492904.html Ciebie interesuje pobranie, uruchomienie komputera z płyty, bo dalej w moim poradniku są opisane inne rzeczy (odzyskiwanie danych gdy nie działa system, ale dysk nie jest sformatowany).

Tak w ogóle gdy wszystko jest dobrze wykonuj kopie zapasowe. Na przyszłość polecam bezpłatne narzędzie Paragona: http://www.sendspace.pl/file/29be869eb8 … cjaparagon Program do odczytu instrukcji http://www.dobreprogramy.pl/Adobe-Reade … 11539.html lub http://www.dobreprogramy.pl/Foxit-Reade … 14318.html Tak to działa. Przykładowo instalujesz i konfigurujesz system, uruchamiasz komputer z płyty Paragona, tworzysz obraz partycji systemowej albo całego dysku na inną partycję albo inny dysk albo nawet pendrive. W razie problemów uruchamiasz komputer z płyty Paragona i odtwarzasz obraz. I wszystko znowu działa. Albo na przykład możesz zrobić obraz partycji C na partycji D (jeżeli takowe masz) i w razie gdyby system padł, to uruchamiasz komputer z płyty Paragona i odtwarzasz obraz partycji C z partycji D. I wszystko działa. Jest mnóstwo możliwości, narzędzie jest proste w obsłudze, robisz obraz raz i zapominasz do czasu awarii. Albo wbudowany w Windows mechanizm kopii zapasowych http://windows.microsoft.com/pl-pl/wind … nd-restore (więcej w Google, hasło typu “kopie zapasowe Windows 7”).

Pozdrawiam!

Partycje usunąłem po to żeby utworzyć nową i na niej spróbować zainstalować siódemkę. Widziałem co usuwam bo to była partycja o pojemności 170 GB a zaraz po tym jak ją usunąłem i ją utworzyłem to przy instalacji siódemki pokazało mi, że moja “400” nie posiada podpisu jak inne (Podstawowa)

Nie stać mnie na profesjonalne usługi, chciał bym sam to rozgryźć.

W takim razie Paragon Rescue Kit 11 Free Edition i opcja Undelete Partition w menu głównym.

image_id: 4589,

Częściowa pomoc - czytaj “metoda trzecia”, do “Uruchamiamy komputer z płyty Paragon Rescue Kit. Czekamy.” w temacie odzyskanie-danych-dysku-sytuacji-gdy-system-nie-dziala-t492904.html

Inne metody: Google i hasło typu “odzyskanie skasowanej partycji”.

Dobrze, Aktualnie używam tego laptopa na Ubuntu, moge ten prog pobrac na tym systemie ? Czy z innego poziomu to robić?

Chyba możesz, spróbuj, ja to robiłem na windowsie.

Nagrałem dysk, odczytałem zawartość dysku, ale moich danych nie widać. Włączyłem opcje undelete partition. Poczekam na wyniki.