Home Premium, brak recovery + przypadkowo us. inna partrycja

(konradpiotrgoryl) #1

Witam.

Mam na stanie Laptopa DELL Inspiron N4410 ze stanów.

Był na nim zainstalowany Windows 7 Home Premium, miał podział na ok. 170 GB na system + 400 da bardzo ważne dane.

Laptop się zwieszał i długo myślał wiec przywróciłem system do wcześniejszego punktu, żeby cokolwiek zrobić na nim (miedzy innymi zabezpieczyć dane z dysku C)

Posiadałem płytkę do odzyskiwania systemu, ale próbując nie dało się nic zrobić (dla jasności laptop jest nie mój, był on wcześniej "naprawiany" u innej osoby, która obraz systemu zgrała dla bezpieczeństwa na swojego kompa bo ta osoba się nim od zawsze zajmowała) w związku z tym, że nie mogłem uruchomić recovery, ściąłem Home Premium z neta, że zainstalować ale wyskoczył błąd przy wypakowywaniu plików (z forum wynikało, że napęd jest uszkodzony, bądź chodziło o konfiguracje - mianowicie on często wyskakiwał np. gdy komputer był podkręcany, ale żadna z tych rzeczy u mnie nie miała miejsca) postanowiłem 98 se boot usunąć partycje systemową i spróbować na nowo zainstalować.

Zrobiłem jak założyłem i usunąłem tą partycje 170 GB i zacząłem instalować siódemkę, ale pokazało mi, że moja partycja 400 GB jest wgl. nie oznaczona a ta z 170 GB jest sformatowana. Moje pytanie brzmi co robić?. Na tym laptopie były bardzo ważne dane dla właściciela.

(Dimm Dna) #2

Jeżeli są to bardzo ważne dane to proponowałbym zająć się najpierw archiwizacją. Jeżeli masz uszkodzony napęd wykorzystaj możliwość instalacji z USB. Ja na twoim miejscu jednak zbootowałbym Live CD Ubuntu / Mint i sprawdził czy zamontuje on twoją 400Gb partycję gdyż ona jest priorytetem. Nie kontynuowałbym procesu instalacji nie będąc pewnym bezpieczeństwa danych.

(konradpiotrgoryl) #3

Dziękuję za szybką odpowiedz :wink: Dziwne bo na pebie, takim "duzym" forum nikt nie raczyl odpisać.

Ok to teraz ściągam i uruchamiam Linuksa Mint i patrzę czy ta partycja jest czysta czy nie. Tylko pytanie czy odczyta mi linuksa jeśli ja mam x64.

(xomo_pl) #4

a co ma piernik do wiatraka?

linux, jest jak Windows w wersji 32 64 bitowej.

32bitowy ruszy na procesorze obsługującym 64 bity bez problemu.

Linux'a, podobnie jak Windows możesz zainstalować z pendrive'a, pod warunkiem, że laptop ma obsługę bootowania po usb, często tego niestety nie ma w laptopach.

Przed instalowaniem systemu na dysk proponuję odpalić linuxa z cd, zgrać pliki z partycji drugiej na pendrive/ wgrać na dysk online (np skydrive).

(adam9870) #5

Odzyskanie danych z dysku w sytuacji gdy system nie działa odzyskanie-danych-dysku-sytuacji-gdy-system-nie-dziala-t492904.html Linux Mint to jedna z możliwości, dobry wybór. Co do przeinstalowania systemu, zobacz moją pierwszą wiadomość w tym temacie: problem-uruchomieniem-systemu-t491976.html Czy klucz systemu na naklejce pod spodem laptopa jest czytelny? Jeżeli tak, to mając płytę z Windows bez problemu postawisz komputer na nogi.

Daj znać o efektach. Powodzenia.

Pozdrawiam!

(konradpiotrgoryl) #6

Dziękuję za zainteresowanie.

Problem polega na tym, iż ja systemu nie moge przywrócić bo dysk C (170 GB byl sformatowany) a w przypadku skopiowania plików to na razie nie wiem jak to zrobić bo nie ma ich, ponieważ partycja o pojemności 400 GB była usunięta (spoza dos w 98 se boot)

Jestem aktualnie na Ubuntu i wstawiam wam PrintScr, który daje mi nadzieje, że te pliki są (sadze, że może być zmieniony system plików i mam ogromna nadzieje)

zrzutekranuzf.png

Jak to jest, że całkowita pojemność to 195,5 GB a zajęte 380 GB (prawdopodobnie moje dane)

(adam9870) #7

Nie jestem profesjonalistą, ale wydaje mi się, że niepotrzebnie usunąłeś partycje.

Co radzę? 1) Poczekać na rady innych, albo 2) oddać dysk w ręce profesjonalnej firmy typu Ontrack http://www.krollontrack.pl/ (przy czym musisz wiedzieć, że każda Twoja próba rozwiązania problemu może utrudnić pracę dla specjalistów), albo 3) skorzystać z opcji Undelete Partition w Paragon Rescue Kit 11 Free Edition image_id: 4589, częściowo opisuję ten program w poradniku: odzyskanie-danych-dysku-sytuacji-gdy-system-nie-dziala-t492904.html Ciebie interesuje pobranie, uruchomienie komputera z płyty, bo dalej w moim poradniku są opisane inne rzeczy (odzyskiwanie danych gdy nie działa system, ale dysk nie jest sformatowany).

Tak w ogóle gdy wszystko jest dobrze wykonuj kopie zapasowe. Na przyszłość polecam bezpłatne narzędzie Paragona: http://www.sendspace.pl/file/29be869eb8 ... cjaparagon Program do odczytu instrukcji http://www.dobreprogramy.pl/Adobe-Reade ... 11539.html lub http://www.dobreprogramy.pl/Foxit-Reade ... 14318.html Tak to działa. Przykładowo instalujesz i konfigurujesz system, uruchamiasz komputer z płyty Paragona, tworzysz obraz partycji systemowej albo całego dysku na inną partycję albo inny dysk albo nawet pendrive. W razie problemów uruchamiasz komputer z płyty Paragona i odtwarzasz obraz. I wszystko znowu działa. Albo na przykład możesz zrobić obraz partycji C na partycji D (jeżeli takowe masz) i w razie gdyby system padł, to uruchamiasz komputer z płyty Paragona i odtwarzasz obraz partycji C z partycji D. I wszystko działa. Jest mnóstwo możliwości, narzędzie jest proste w obsłudze, robisz obraz raz i zapominasz do czasu awarii. Albo wbudowany w Windows mechanizm kopii zapasowych http://windows.microsoft.com/pl-pl/wind ... nd-restore (więcej w Google, hasło typu "kopie zapasowe Windows 7").

Pozdrawiam!

(konradpiotrgoryl) #8

Partycje usunąłem po to żeby utworzyć nową i na niej spróbować zainstalować siódemkę. Widziałem co usuwam bo to była partycja o pojemności 170 GB a zaraz po tym jak ją usunąłem i ją utworzyłem to przy instalacji siódemki pokazało mi, że moja "400" nie posiada podpisu jak inne (Podstawowa)

Nie stać mnie na profesjonalne usługi, chciał bym sam to rozgryźć.

(adam9870) #9

W takim razie Paragon Rescue Kit 11 Free Edition i opcja Undelete Partition w menu głównym.

[image_id: 4589

Częściowa pomoc - czytaj "metoda trzecia", do "Uruchamiamy komputer z płyty Paragon Rescue Kit. Czekamy." w temacie odzyskanie-danych-dysku-sytuacji-gdy-system-nie-dziala-t492904.html

Inne metody: Google i hasło typu "odzyskanie skasowanej partycji".

(konradpiotrgoryl) #10

Dobrze, Aktualnie używam tego laptopa na Ubuntu, moge ten prog pobrac na tym systemie ? Czy z innego poziomu to robić?

(adam9870) #11

Chyba możesz, spróbuj, ja to robiłem na windowsie.

(konradpiotrgoryl) #12

Nagrałem dysk, odczytałem zawartość dysku, ale moich danych nie widać. Włączyłem opcje undelete partition. Poczekam na wyniki.