HP 250 G5, cały czas pracuje wentylator

Witam, 3 dni temu kupiłem nowy Laptop HP 250 G5. Mam następujący problem. Cały czas pracuje wentylator. Cały czas go słychać. Nie jest to głośne bo bo oglądając filmik na YT nie słychać go ale mimo wszystko cały czas. Pracuje na niskich obrotach. BIOS zaktualizowany. Temperatury są ok. Link do screena z HWMonitor :


Nie przeszkadza mi to jedynie zastanawiam się czy tak powinno być? Laptop nie ma pod spodem żadnych “dziurek” żeby powietrze sobie uciekało więc może dlatego wentylator pracuje cały czas?Użycie procesora podczas przeglądania internetu to ok 10%.
Czekam na opinie co robić. Dzięki !

@bartekking temperatury wyglądają prawidłowo. Szybkość i włączanie wiatraka kontroluje ACPI (DSDT). Niektóre laptopy wyłączają wiatrak gdy temperatura podzespołów spada poniżej 30 stopni C.
Mój laptop cały czas ma włączony wiatrak

[fademind@manjaro ~]$ sensors
asus-isa-0000
Adapter: ISA adapter
cpu_fan:     2000 RPM
temp1:        +47.0°C  

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Package id 0:  +47.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 0:        +40.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 1:        +44.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 2:        +40.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 3:        +47.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +47.0°C  (crit = +108.0°C)

[fademind@manjaro ~]$ 

Dopiero jak temperatura CPU osiągnie powyżej 70 stopni C. to obroty wiatraka rosną do 3300 RPM :wink:
Jak jest bardzo chłodno to obroty spadają do 1700 RPM :stuck_out_tongue:

Czyli tak po prostu ma sobie cały czas chłodzić tym wiatrakiem ?

Jeżeli jest to nowe urządzenie i temperatury są prawidłowe, to po prostu zignoruj to, że wiatrak chłodzi wnętrze :slight_smile:

Za rok odwiedź z tym laptopem serwis w celu regeneracji chłodzenia (czyszczenie, wymiana past, wymiana termostatu (jeżeli konieczna)). Nie sugeruj się tym, że masz 2 letnią gwarancję.
Pasty termoprzewodzące zachowują swoje właściwości około rok. DO tego trzeba pamiętać, że w środku osadza się kurz, co powoduje zwiększenie temperatury podzespołów.

Nie przejmuj się obecnie tym wiatrakiem.

Jeżeli chodzi o HP to zadbał o to i w BIOS jest ustawienie Fan always ON jako domyślnie włączone. Po wyłączeniu wentylator będzie włączał się tylko pod obciążeniem.

1 polubienie