HP EliteBook 8460p problem ze zmieniającym się podświetleniem

Witam.

Mam kilkuletniego HP jak w temacie.

Pomóżcie, szczerze mówiąc jestem bliski całkowitego załamania :frowning:

Komputer został upgrade’owany do Windows 10 z Windows 7.

Śmiga, działa (kilka rzeczy niestety trzeba było przeinstalować).

Ale problem ten sam co wcześniej - ekran się przyciemnia na ciemnych tłach, rozjaśnia na jasnych.

Można dostać szału!!! Ciągłe zmiany jasności ekranu, obserwowalne gołym okiem.

Strasznie denerwujące.

Wszystkie opcje jasności adaptywnej i oszczędzania energii mam wyłączone, a to się dalej dzieje!

Co mogę zrobić żeby się tego pozbyć?

No cóż jak dotąd nikt nie pomógł ani nic nie podpowiedział.

Sprawa dość denerwująca więc nie chciałem jej zostawić. Dogrzebałem się gdzieś sugestii że to może być

problem sterowników. Co jest prawdopodobne w przypadku upgrade…

Wczoraj się komp wysypał bluescreenem z podpisem WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR

Może ktoś podpowie? W necie na stronach Microsoft pisze że to sprzęt może być…

Anyway postanowiłem przyjrzeć się grafice. Mój komp pokazywał że mam kartę AMD Radeon HD 6470M.

Oprogramowanie AMD do wykrywania sterowników pokazywało że sterowniki aktualne…

Ale okazało się że nie mogę nigdzie znaleźć panelu sterowania tą grafiką który przecież powinien gdzieś być.

Okazało się że prawdopodobnie AMD Catalyst Control Center zostało uszkodzone.

Na stronie AMD znalazłem najnowszy sterownik wraz z panelem i zainstalowałem.

Teraz PC pokazuje że mam AMD Radeon HD 7400M, więc już nie kumam o co chodzi. Dziwne?

W każdym razie w tym panelu znalazłem w sekcji PowerPlay coś co się zowie VariBright, i było to włączone, pewnie przez cały czas.

Wyłączyłem. Będę obserwował co i jak, na razie problem zniknął.

Windows samoczynnie nie zmienia jasności ekranu prawda?

Może się komuś przyda ta historyjka. Ja tylko wciąż nie rozumiem jak nagle mogła się zmienić specyfikacja mojej karty graficznej.

Hej,

A co na temat grafiki pokaże program GPU-Z? Możesz pokazać screeny?

Pozdrawiam,

1.thumb.gif.6ec89411dc076599d454a24d6321

2.thumb.gif.c444aabe168a7abc429ad4dd5533

Hej,

Według informacji znalezionych w sieci karta AMD Radeon HD 7400M to klon karty 6400M, mogą więc po ID być wykrywane zamiennie; i najczęściej wykrywana jest właśnie jako seria 7. W tym przypadku jest więc ok.

Pozdrawiam,

O dzięki. Zatem to wszystko wyjaśnia…

Mam nadzieję że ten ręczny update naprawi te problemy. AMD Catalyst Control Center było ewidentnie

zespute podczas upgrade z Windows 7 do Windows 10 tak jak kilka innych aplikacji.

Teraz działa poprawnie, choć pewnie uszkodzona wersja działała w tle i ta funkcja VariBright cały czas była włączona.

Na Windows 7 pamiętam tą ikonę Catalyst Center… Komputer na Windows 10 działa generalnie super, szkoda tylko że tyle problemów z aplikacjami.

Apropos zasilania, mam na kompie jeszcze zainstalowany PowerAssistant, by HP, ale jest to do czegoś potrzebne tak naprawdę?

Hej,

W sumie zarządza zasilaniem, ale ja bym pewnie to wyrzucił - system powinien zarządzać zasilaniem równie dobrze, co dedykowana aplikacja.

Pozdrawiam,

No właśnie. System ma wbudowane rzeczy do tego, tu jakby się to dubluje.

Wywaliłem.

Intryguje mnie tylko w zarządzaniu zasilaniem w Windows 10 opcja “minimalny stan procesora” w czasie

zasilania baterią i zasilaczem. Minimalny stan przy baterii defaultowo wynosi 5% (przestawiłem na 20%) ale co to właściwie znaczy?

Hej,

Generalnie chodzi o zarządzanie prędkością procesora - https://pl.wikipedia.org/wiki/SpeedStep. Taktowanie jest obniżane i wskaźnik w systemie określa, jak najniżej można to taktowanie obniżyć. Oczywiście bierzemy tutaj minimum możliwe dla procesora.

Pozdrawiam,

Okej. Chyba rozumiem.

Wywaliłem PowerAssistant, jak na razie wszystko działa poprawnie.

No i nagle nowy problem.

Sprawa samoregulującego się podświetlenia została rozwiązana…

Od dzisiaj nie wiem czemu nie mogę zmienić jasności ekranu z żadnego poziomu ustawień.

Nie działa ani kafelek przy baterii ani regulacja sliderami w żadnym panelu sterowania, ani w tym uproszczonym, ani w tym rozbudowanym.

Po prostu jasność ekranu pozostaje na niezmienionym poziomie.

Hej,

• Uruchamiałeś komputer ponownie?
  • Nie stało się to przypadkiem po którejś z aktualizacji systemu?

Pozdrawiam,
Dimatheus

Nie wykonywałem opcji restartu, oczywiście komputer był wyłączany.

Mam wrażenie że nie stało się to bezpośrednio po aktualizacji systemu. Prawie codziennie mam updejty z Windows Defender, czasem Office 2010.

Żeby było dziwniej pamięć RAM na dysku skoczyła z 20GB wolnych na 50GB. A sterownik grafiki z poziomu menadźera urządzeń został uaktualniony (sam mu zadałem to zadanie) i teraz jest znowu AMD 6470.

To są jaja. Po operacji restartu w ogóle WSZYSTKIE OPCJE REGULACJI JASNOŚCI nie istnieją w żadnym panelu sterowania,

kafelek przy baterii jest szary i nieaktywny. Masakra.

Edit:

Wymusiłem powtórną instalację ostatniego sterownika AMD 15.7.1 i wszystko wróciło do normy z ustawieniami.

Po instalacji oczywiście wykonałem ponowne uruchomienie.

Dziwne bardzo, zobaczę jak będzie dalej.

Tak przy okazji wynika z tego że wyłączenie i włączenie komputera to zupełnie inna operacja niż restart systemu z menu?

Włączenie/włączenie trwa błysk, restart jest długi i żmudny.

Hej,

Na dobrą sprawę w przypadku, gdy ustawione jest zamknięcie hybrydowe, to komputer bardziej się usypia niż wyłącza. Ponowne uruchomienie to faktyczne wyłączenie i włączenie komputera. Brak opcji ustawienia jasności to ewidentny błąd nowszej wersji sterowników.

Pozdrawiam,

Dimatheus

To forum jest kompletnie skopane pod Android/Chrome. Nie da się cytować tego co się chce. Było lepiej. Jakieś zamieszanie tu jest.

A gdzie jest ustawiane to uśpienie hybrydowe? I czy to w jakiś sposób może zaszkodzić systemowi?

Hej,

Nie sądzę, by mogło ono zaszkodzić systemowi. Gdzie zmienić? Pewnie w opcjach zasilania, w ustawieniach zaawansowanych. Gdzie dokładnie nie napiszę, bo nie korzystam z dziesiątki.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Znalazłem “zezwalaj na stan uśpienia hybrydowego” w ustawieniach zasilania

No ale mam to wyłączone.

To ciekawe, bo opcja włącz/wyłącz komputer trwa kilka sekund a opcja restart zajmuje dość długo.

Hej,

Restart trwa dłużej, bo wyłączane są wszystkie procesy i usługi systemu, a później ponownie włączane. Stąd taka różnica w czasach.

Pozdrawiam,
Dimatheus

No to rozumiem oczywiście, ale co zatem robi włączenie i wyłączenie komputera mimo wyłączonego uśpienia hybrydowego?

I czy to znaczy że komputer pracuje jakoś wyłączony?

Hej,

Być może mimo wyłączenia tej opcji, wyłączanie hybrydowe jest aktywne - bo na przykład inny profil zasilania jest aktywny.

Po części tak - choć wyłączenie hybrydowe bardziej podobne jest do hibernacji niż do uśpienia.

Pozdrawiam,
Dimatheus