HP Procurve 2810 - łącze backupowe

Witam,z racji iż w moim zakładzie przechodzimy z miedzi na światłowód, chciałem skonfigurować switcha HP,by transmisja szła po optyku,a zapasem była miedź.
Problem w tym iż nie iwem jak to zrobic…Szukałem w eterze,ale są tylko konfiguracje z jakimiś vlanami. Mnie interesuje prosta konfgiuracja łącza backupowego. Bez żadnych vlanów (nie ma takowych w firmie)
Ktoś wie jak to zrobić?
Z góry dziękuje za pomoc.

Na switchu tego nie zrobisz. Nie masz routera?

Mamy urządzenie brzegowe -  fortineta 80d. Ale mi chodzi by mieć łącze zapasowe od jednego  switcha do drugiego 

A nie da się tego zrobić za pomocą STP? Bo oba switche maja taka funkcje (oba to hp 2810)

trzeba by od razu konkretnie pisa o co chodzi. tak stp musi w robisz agregacj jakie masz wk vlany jak topologi>

Chyba wysłałeś pustego posta :wink:

Tapatalk coś świruje. Mogłeś od razu konkretnie pisać o co chodzi. Można to zrobić.  Masz na switchach agregację? Masz włączony stp? Jakie masz wkładki? Jaka jest topologia?

Nie mam żadnej agregacji na switchach. STP jest obecnie OFF. Wkładki to zamienniki w 100% kompatybilne z HP’kami.
Co masz na myśli o topologii? Jeden z tych switchy jest “na samej górze” w topologii jeżeli o to chodzi :wink:

 

Ostatnio jak włączyłem STP na HP’ku (tym najwyzszym) to wywaliło serwer produkcyjny z połączenia. Nie wiem czy to nie wina  tego,że ma on kartę z 4 portami i każdy z nich jest podpięty do switcha (a w połączeniach sieciowych są one zbridgowane - Windows Server 2008).

No mi się też ostatnio zdażyło, że STP potrafił wywalić pół sieci, gdy jeden ze switchy się zrestartował. Karty nie powinny być w mostku, lecz każda w innym VLANie lub powinny być zagregowane (tzw. bonding czy jako to w MS się nazywa NIC teaming). Jednak jeśli chodzi o serwery Della, to Dell zaleca mieć każdą kartę w innym VLANie.

 

Jeśli chodzi o wkładki, to miałem na myśli to, czy wykorzystują jedno czy dwa włókna. Łącza możesz spokojnie agregować bez STP. Masz zarówno nadmiarowość łączy i zwiększoną przepustowość.

Z topologią chodziło mi o to, czy zapętlasz switche.Wtedy STP byłby potrzebny.

 

Jeśli masz możliwość podłączenia dwóch linków światłowodowych, to wykorzystaj LACP. Jeśli masz wkładki na jedno włókno, to musisz mieć dwie różne wkładki. Jedna nadaje na długości fali 1550nm, a druga na 1310nm, dzięki temu możesz użyć patchcordów typu simplex i na jednym włóknie odbierać i nadawać. Po jednej stronie masz wkładki 1550, po drugiej 1310.

Nie mam zapetlonych switchy. Światlowody są jednomodowe, na parze włókien.

Czyli wystarczy że podłącze światłowód z switcha A do switcha B, i zostawię połączenie po miedzi podłączone tak jak jest obecnie?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Jeśli chcesz mieć jedno łączem miedzią i jedno światłem, to musisz koniecznie włączyć STP. Według mnie to co chcesz zrobić jest bez sensu. Wymień wkładki na simplex i dwoma włóknami puść sobie łącze na LACP. Będziesz miał nadmiarowość (backup) i zwiększoną przepustowość. To co Ty chcesz zrobić prosi się tylko o problemy.