Huawei ma nowy system, który nie bazuje na Androidzie?

Sugerujesz, że holenderskie maszyny wciąż trafiają do Chin, tylko nieoficjalnymi kanałami? Oczywiście jest to możliwe. Badania chinskiego procesu wskazują, jest on zbliżony do tego od TSMC - Oto pierwszy 7-nm układ z Chin. Sukces firmy SMIC podkopują... oskarżenia o kradzież IP TSMC

Z drugiej strony, chinski SMIC od momentu pojawienia się bana pracował intensywnie nad własnymi narzędziami, raportując w pewnym momencie że udaje im się co 2 chip. To że to dopracowali nie jest takie nierealne.

Jak jest naprawdę, pokaże przyszłość gdy produkcja ruszy na szeroką skalę i myslę, że trudno będzie coś ukryć, bo cały świat będzie te procesory szlifował, oglądał pod mikroskopem i się przyglądał.

Oczywiście, że BAN, bo oficjalnie jest problem. Np. problem z wypuszczaniem dalej produktu.
Co z tego, że kupią procesor skoro nie sprzedadzą z nim sprzętu swojego?
A jak zrobią swoje, to mają wywalone.

Nie sadzę, że tu poszło o produkty komercyjne. A raczej o takie o których nie piszą media i nie ma ich folderach reklamowych.

Kawałek historii:
Dawno temu otarłem się o takie. Szukałem Z80 (tak ten ze Spectrum). Będąc w pewnym miejscu zapytałem czy można u nich to zdobyć. Ludek mnie spytał ile ? Mówię mu 2-3, a on się śmieje. Dostałem dosłownie garść. A jak zapytałem czemu one nie mają napisów Z80 itp, to powiedziano mi, że to to samo ale w wersji „innej”.

Sądzisz, że to się zmieniło ?

W zaawansowanych układach tak. W prostych nie. Zrobienie zaawansowanego np. GPU to nie jest prosta sprawa. Dlatego kupują karty i wyciągają.

Ktoś wspomniał o Z80? No to ja muszę coś napisać :slight_smile:

Z80 był klonowany na potęgę ale to był bardzo prosty procesor.


*oryginalny Z80-A

Na zwykłym powiększeniu widać wszystkie ścieżki gołym okiem - cały procesor!

„Piraci” usuwali mechanicznie krzem z góry, robili zdjęcia mikroskopowe. Podobno w użyciu były też maski, które zostały jakoś skopiowane, szpiegostwo przemysłowe? (tu są linki do fajnych zdjęć mikroskopowych. Czyste piractwo, nikt nie opracowywał własnych kompatybilnych chipów od zera.

W czasach Z80 programista mógł zrozumieć jak działa jego sprzęt - od polecenia w Assemblerze do sposobu jego wykonania na krzemie. Dziś nierealne. Chipy są tak skomplikowane, że szlifowanie odpada. Programista pracuje na kilku warstwach bibliotek, rzadko kto dziś musi mieć pojęcie o assemblerze, nie mówiąc już o budowie procesora.

Fajne artykuły, jakby ktoś był zainteresowany

Najlepsze jest to, że ten procesor żyje do dziś, jest również produkowany (chyba nadal?) w szybszych wersjach w bardziej nowoczesnych obudowach.

I dlatego dzisiejsze programy to takie ścierwo pod względem optymalizacji.