Hurtowe dzielenie plików graficznych na części

(Kanapon) #1

Kłopot mój wyglada tak:

Dysponuję skanami stron jednej ksiażki ciekawej. Skan jest jakości dobrej, cztelnej, ostrej i wysokorozdzielczej. Wykonano go jednak metodą nie "strona po stronie" ale skanowano od razu 2 sąsiadujące strony (tak jak się otwiera książka).

Zależałoby mi na tym by całość składała się z plików graficznych reprezentujących jednak tylko pojedyncze strony a nie od razu plików zawierających dwie strony sąsiadujące ze sobą. Chodzi mi o to by miast pliku graficznego o rozdzielczości 2340x1650 na którym ujęto 2 strony sąsiednie mieć zamiast niego 2 pliki graficzne o rozdzielczości 1170x1650 z których każdy dotyczyłby 1 strony.

Czy można to tak zrobić by nie przycinać i zapisywać każdego pliku z osobna a uczynić to jednym ciągiem? Czy może ktoś wie jakim programem i jak w tym ew. programie to osiągnąć?

System operacyjny Windows XP SP2 Pro PL.

Z góry bardzo, bardzo wdzięczny za pomoc

Kanapon

Złączono Posta : 11.02.2006 (Sob) 22:19

Dzięki uprzejmości jednego z forumowiczów na innym forum (http://amnezja.org.pl/) uzyskałem rozwiązanie w/w kłopotu i niniejszym je przytaczam:

Załóżmy, że ma się w katalogu c:\Foto1 pliki w formacie JPG, które mają nazwy foto01.jpg, foto02.jpg, itd. więc:

1. Ściągasz i instalujesz darmowy program JPEGCrops http://ekot.dk/programmer/JPEGCrops/

2. Uruchamiasz go i dodajesz do niego wszystkie obrazki z katalogu Foto1.

3. Na pierwszym pliku ustawiasz obszar przycinania w ten sposób, żeby była usuwana prawa strona z danego obrazka (z menu rozwijanego pod obrazkiem wybierz rozmiar przycięcia Dowolny).

4. Gdy już ustawisz w odpowiedni sposób przycięcie pierwszego obrazka z menu Edycja wybierasz opcję Synchornizuj obszar przycięcia.

5. Teraz z menu Plik w opcji Wybierz folder docelowy ustaw c:\Foto2

6. Z menu Edycja wybierz Przytnij wszystko - w ten sposób w katalogu c:\Foto2 otrzymasz połowę książki.

7. Wejdź do katalogu c:\Foto2 za pomocą Total Commandera, zaznacz wszystkie pliki, które będą miały takie same nazwy jak te oryginalne, z menu Pliki wybierz Narzędzie zmiany nazw. W polu maska zmiany nazw wpisz book[C], następnie w opcjach Definiowania licznika ustaw Wartość początkową na 1, krok na 2, a liczbę cyfr dobierz w zależności od tego ile ston liczy książka.

8. W ten sposób z plików foto01.jpg, foto02.jpg, ... otrzymasz pliki book01.jpg, book03.jpg, book05.jpg, ...

9. Teraz wróć JPEGCrops. Ponownie dodaj wszystkie pliki z c:\Foto1

10. Tym razem na pierwszym obrazku ustawiasz obszar przycinania tak, by usuwana była strona lewa.

11. Sprawdzasz czy jest włączona opcja Synchornizuj obszar przycięcia.

12. Folder docelowy ustawiasz na C:\Foto3, następnie klikasz Przytnij wszystko.

13. W Total Commanderze przechodzisz do katalogu c:\Foto3, zaznaczasz wszystkie pliki, uruchamiasz Narzędzie zmiany nazw, opcje ustawiasz tak jak poprzednio, zmieniając tylko Wartość początkową licznika na 2.

14. W wyniku zmiany nazw otrzymasz pliki book02.jpg, book04.jpg, book06.jpg, ...

15. Pliki z c:\Foto2 i c:\Foto3 przenosisz do jednego katalogu i otrzymujesz książkę podzieloną na strony.

Powyższe działa - sam sprawdziłem

Kanapon

(Misterdam) #2

Skanowanie książki jako tekst jest chyba lepszym rozwiązaniem.