I7 8700K | ASRock Z370 | GTX 1080 | 8gb ram 3000MHz | 120GB SSD | 1TB HDD + 16GB Optane | 750W | Komputer szybszy niż jakikolwiek skuter za 6000zł OVERCLOCKING

Witajcie, chciałbym przedstawić moją propozycję zestawu komputerowego za 6 tysięcy złotych. Omówię dokładnie czemu wybrałem dany podzespół i nie zanudzę was przekopiowanym opisem z x-koma. Motywem przewodnim tego koszyka jest overclocking naszej małej bestii I7 8700K zważywszy na podzespoły które wybrałem.

Link do zestawu: https://www.x-kom.pl/lista/bc13a6ezq

• Procesor: Intel Core I7 8700K - 6 rdzeniowy potwór z wysokim podstawowym taktowaniem na poziomie 3.70GHz potrafiący osiągnąć nawet 4.70GHz w trybie turbo. Technologia hyperthreading pozwala mu na osiągnięcie aż 12 wątków, które nie przyczyniają się bezpośrednio na wydajność w większości gier lecz np. w aplikacjach blender, photoshop, adobe premiere pro czasy renderu znacznie się skrócą. Ogółem mówiąc marzenie każdego gamera.

• Karta graficzna: Zotac GeForce GTX 1080 MINI 8GB GDDR5X - topowa karta graficzna z dziesiątej serii GTX-ów (nie licząc 1080TI). Wersja mini od Zotaca jest zmniejszoną 1080 bez kompromisów na wydajności. Wydaje mi się, że nikomu nie potrzebuję przedstawiać tego potwora. Numerki mówiące ile ma rdzeni Cuda, ile może osiągnąć MHz nie powie nam za dużo o jej wydajności lecz wystarczy zobaczyć jakikolwiek benchmark aby przekonać się o jej osiągach.

• Pamięć RAM: 2x GOODRAM 4GB 3000MHz IRMD X Black CL16 - solidne kości ramu o wysokim taktowaniu od goodrama. Niektórzy spytają ,Czemu wybierasz wyższą częstotliwość, a nie większą pojemność?". Otóż najnowsze coffee laki lubią się z szybką pamięcią ram i możemy osiągnąć wyższe fpsy przy 8GB ramu o taktowaniu 3000MHz niż przy 16GB o niskiej częstotliwości. 8GB ramu w zupełności wystarczy na chwilę obecną jeśli nie otwieracie 300 przeglądarek jednocześnie. Aby nie być gołosłownym rzetelny Kanadyjski kanał Linus Tech Tips przetestował różnice pomiędzy 4GB, 8GB i 16GB ramu w grach. Oto link do filmiku: https://youtu.be/HnuNs_Nu46Q oraz screen:

Jak widać nie ma różnicy pomiędzy 8GB, a 16GB ramu. Ponadto w tym zestawie są dwie kości ramu zamiast jednej, która wyszłaby taniej. Jednak dzięki dwóm kościom możemy wykorzystać technologię dual channel, która daje duży wzrost fpsów w grach. Dowodem może być np. test z kanału MoreleTV, do którego link jest tutaj: https://youtu.be/sQz4XmEFbTU a to screen z podsumowania:

• Płyta główna: ASRock Z370 Pro4 - wybór płyty głównej padł na ASRocka. Płyta posiadająca wszystkie porty oraz dwa złącza M.2, w które można włożyć pamięć Intel Optane, o której rozpiszę się przy przedostatnim podpunkcie. Płyta umożliwia nam podkręcanie procesora, które jak już mówiłem jest głównym motywem przewodnim tego zestawu. Użytkuje ją również mój kolega, który jest z niej bardzo zadowolony i serdecznie ją poleca.

• Chłodzenie procesora: Noctua NH-D14 - na chłodzeniu nie szczędziłem, topowy na rynku powietrzny cooler od noctuy, dzięki któremu nasz procesor nie będzie się przegrzewał nawet pod wysokim oc. Niektórzy przy napięciu 1.35V mogą osiągnąć stabilne 4.6GHz, a przy odrobinie szczęścia nawet 4.8GHz. Za niewielką dopłatą 80 złotych można otrzymać odświeżoną wersję D15, która nie przynosi ogromnych zysków w temperaturach lecz zawsze kilka stopni da się zbić.

• Zasilacz: SilentiumPC 750W Supremo FM2 Gold mówiąc o overclockingu warto wspomnieć o zasilaczu. Supremo oferuje nam duży zapas w mocy oraz przede wszystkim certyfikat gold, który pozwoli nam na stabilne OC. Zasilacz ten jest modularny. Plusami zasilacza modularnego są:

1. Odłączane kable czyli łatwość i wygoda w montażu.
  2. Kwestia estetyczna, leżące kable w nie modularnym wyglądają brzydko zwłaszcza z oszkloną obudową. W modularnym to my możemy wybrać jakie chcemy kable.
  • Dysk na system: ADATA 120GB 2,5’’ SATA SSD Premier SP580 - wydajny, szybki dysk ssd na którym postawimy swój system. 120GB nam w zupełności wystarczy na system, a swoje gry i tak będziemy przechowywać na dysku twardym. Sam posiadam owy dysk w większej wersji pojemnościowej w swoim komputerze i wchodzenie do Windowsa odbywa się bardzo szybko.

• Dysk na gry: Toshiba 1TB 7200obr. 64MB P300 OEM - szalenie popularny, niezawodny dysk siedzący w niejednym komputerze gracza. 1TB jest wystarczający do przechowania dużej biblioteki gier.

• Moduł Intel Optane 16GB PCIe M.2 80mm - jest to zupełnie nowy sposób przyspieszenia twojego dysku. Nie będę was zanudzać i mówić o technologii Intel® 3D XPoint™, jeśli ktoś jest naprawdę zainteresowany to oto link do oficjalnej strony Intela gdzie wszystko jest wytłumaczone: https://www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/optane-memory.html Najważniejsze jest, że technologia Intela działa i może naprawdę przyspieszyć czas ładowania w grach. Tu również zapraszam do obejrzenia filmu na kanale Linus Tech Tips który przetestował ów moduł: https://youtu.be/X5UrtwW-zJs oraz screen z porównania wydajności

• Obudowa: SilentiumPC Regnum RG4T Pure Black - całość zamykamy w solidnej obudowie od SilentiumPC. Mimo niskiej ceny oferuje dobry przepływ powietrza, trzy wentylatory w zestawie oraz filtry przeciwkurzowe. W obudowie można łatwo ukryć kable, a porty z przodu obudowy również nie rozczarowują. Cała obudowa prezentuje się ładnie i schludnie, a dzięki okienku możemy podziwiać swojego potwora, którego osiągi zaspokoją największego entuzjastę gamingu. Jeśli chcecie ulżyć trochę portfelowi i lubicie minimalizm to za 50 złotych mniej jest wersja dokładnie tej samej obudowy bez okienka.

Uwagi:

• Do wykonania overclockingu potrzebujemy dobrej pasty termoprzewodzącej, której w tym konkursie się nie uwzględnia lecz podczas budowania tego zestawu polecam użyć czegoś z arsenału firmy thermal grizzly.
  • Jeśli nie wiecie jak wykonać overclocking to jest masa filmów na YouTubie jak to zrobić. Polecam filmy od kanałów Linus Tech Tips i MoreleTV.

Zapraszam do głosowania i niech wygra najlepszy!

2lajki

Dobry zestaw. Życzę powodzenia w konkursie.

Pisałem już gdzieś, że Zotac mini jest fajny bo tani ale na pełnej mocy to suszarka…

Wiem, lecz jak już powiedziałeś jest tani, a w porównaniu do innych 1080 nie odstaje w wydajności. Temperatury na pulpicie oraz przy obciążeniu też nie są wysokie. Jedyną rzeczą do której można się przyczepić jest wydany przez nią hałas. Wszystkie benchmarki, temperatury i hałas jest na stronie: https://www.bit-tech.net/reviews/tech/graphics/zotac-geforce-gtx-1080-mini-review/1/

Żeby nie ta smutna "oklepana " we wszystkich zgloszeniach do konkursu obudowa to bym zagłosował

Moim zdaniem 4GB ram to ciut za mało nawet dla gracza.

Jest przecież 2x 4GB ramu XD

To że obudowa jest pospolita nie znaczy, że jest zła. Opisałem jej zalety i dlaczego ją wybrałem. Po za tym każdy ma inny gust i każdemu co innego się podoba.

Za pełno ciebie wszędzie … Idź spać . XD

1lajk

@Kuchteq Gdzie ? Chyba nie w tym koszyku.
@adi.lol.alive następny mój atak jutro wieczorem :stuck_out_tongue:

Zerknij czasem na ss z koszyka :slight_smile:

Kolego, nie wiem czy baitujesz czy coś ale zaznaczyłem ci że tam jest 2X

Tak, fakt mój błąd :exploding_head: