Ile cali do komfortowego oglądania kanałów SD

Witam

Obecnie posiadam dwie możliwości odbioru TV.

  1. Telewizja kablowa (sygnał analogowy)

  2. Telewizja cyfrowa (CYFRA+)

Poradzcie mi jaki maksymalny rozmiar telewizora LCD warto kupić by móc komfortowo oglądać kanały SD.

Myślę, że FullHD mi się raczej nie przyda (z DVD nie korzystam). Ile max cali zakupić by nie było żadnej pikselozy itp.

ps. Dekoder z TV łącze za pomocą EURO.

Pytanie dodatkowe. Dlaczego oglądając kanały z CYFRY+ na telewizorze kineskopowym obraz/kolory są “mdłe” a z telewizji kablowej (analogowej) obraz jest w porządku?

Może być wina kabla. Najlepiej wyreguluj kolory w telewizorze.

Im większy telewizor kupisz, tym więcej będzie widać szczegółów, a więc i niedoskonałości.

Wielkość telewizora należy dobrać do pokoju, a nie do oglądanego obrazu.

Napisz, jaka jest odległość pomiędzy kanapą/fotelem czy na czym tam oglądasz TV, a odbiornikiem (uwzględnij “płaskość” nowego TV).

Od razu mówię, że z kablówki obraz będzie niezbyt dobry, ponieważ jest to sygnał analogowy, a telewizor będzie cyfrowy. O ile dekoder Cyfry ma port HDMI, najlepiej będzie go połączyć z telewizorem przez HDMI, bo eurozłącze to standard analogowy, a to się odbije na pogorszeniu jakości (nawet w SD).

Odległość to ok. 5,30 m.

Dekoder to Mediasat, nie ma wejścia HDMI

ps. więc wchodziłby też zakup dekodera. Czy można kupić dowolny dekoder z wyjściem HDMI?

Do Cyfry+ tak, ale musi obsługiwać system kodowania SECA. Tyle, że jeśli nie będziesz oglądać kanałów w HD, nie ma to większego sensu.

Telewizor kup plazmowy - lepiej sobie radzą z sygnałem analogowym. Przy takiej odległości od ekranu, teoretycznie dobry byłby telewizor ok. 50 cali (przekątna w calach = odległość od TV w decymetrach). Wydaje mi się jednak, że skoro nie będziesz na tym oglądać kanałów w HD, będzie on za duży. Najlepiej przejdź się do sklepu RTV, poproś sprzedawcę o włączenie kanału analogowego i popatrz, na jakiej przekątnej najlepiej ci się będzie oglądać TV.