Ile komp może pracować na pełnych obrotach?


(radzik radzik) #1

Chodi o to, że jak przetwarza mi filmy z Mpeg na avi to procek pracuje na około 100% obrotów z drobnymi wahaniami i 1 pytanie ile tak może?? Dodam, że musze pracować na nim co go dodatkowo obciąża (net, openoffice itp. itd.). 2 pytanie: czy może się spalić jak np. bedzie ciągła taka praca powiedzmy 10h czy da sobie radę w sensie, że tam te jakieś wiatraczki go ochłodzą (nie znam się na hardware'rze :wink: Komp ma 2 lata, AMD Sempron 2600+, 1,61GHz, 512 MB RAM.


(Daghda) #2

Teoretycznie nic, a praktycznie - każde urządzenie pod wpływem większego, ciągłego obciążenia w końcu może odmówić posłuszeństwa.

Musiałbyś pomonitorować sprzęt, czyli temperatura, statystyki pracy... Jeżeli nie dopuścisz do przegrania procka, to raczej nic nie powinno się stać (większość płyt głównych ma funkcję ostrzegania o przegrzaniu procesora).

Zalecałbym np. zwiększenie ilości RAMu, co może np. pozwolić na zmianę zarządzania pamięcią i procesów (w Windowsie można to ustawić, wszak to nie są porywające różnice...).


(FXJ) #3

Jeśli masz dobre chłodzenie to nic stać się nie powinno, aby zwiększyć przepływ powietrza możesz zdjąć bok obudowy to temperatura ci spadnie trochę :slight_smile:


(PaPuX) #4

Niestety posiadasz AMD a one nie mają blokady przegrzania więc spalenie go nie jest trudne, wystarczy że masz trochę kurzu na radiatorze (mam nadzieje że przez te 2 lata otwarłeś bodę i wyczyściłeś wentylator i radiator bo jak nie to aż sie dziwie że jeszcze ci komp chodzi), ale jeśli dbasz o czystość to będzie chodził bez przerwy nawet kilka lat.

Jak byś posiadał procesor Intela to nawet bez radiatora się nie spali tylko wyłączy komputer.


(Michal Kolatek) #5

Jak masz dobrą zasiłkę (markową), to może chodzić cały czas (w końcu po to są kompy, by chodziły, a nie stały w gablocie).

Kiepska zasiłka pod dużym obciążeniem (tu obróbka filmów) może spłonąć (a nawet bez obciążania), i zabrać z sobą parę innych części.

Złączono Posta : 19.03.2007 (Pon) 16:03

Chodzi o filmik z THG? Tam na chama ściągali radiatory.

Stare Athlony MP,i XP miały zabezpieczenia, ale zabezpieczenia działają pod warunkiem co 1 sek temp wzrasta o 1st *C, tamte szybko się grzały (tech. 0.18u), czujniki w płytach gł nie były w stanie odciąć tak szybko zasilania proca.

Wszystkie nowe K8 mają zabezpieczenia, po przekroczeniu iluś tam stopni komp się wyłącza tu jest to pokazane:


(Dybowski Filip) #6

Kolego mu chodziło o PROCESOR.

Tobi znasz sie swietnie na zasilkach i dlatego jak bede chcial zmienic to zapytam Cie o rade, ale daj sobie spokoj bo zasilacz to nie wszystko! !!

On sie pyta o proc a nie o zasilke. :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


(enjoypoznan) #7

Jeżeli ma dobre chłodzenie to nic sie nie stanie. Po to jest żeby służył. Na pewno mocne obciążenie powoduje szybsze zużycie.


(Jjoasz) #8

ja mecze kompa po 12h prime lub orthos i jakos chodzi 2 rok...

Tobi ma racje,jak zasilka slaba ,to za ktoryms razem spali kompa po prostu a na proca,pamieci i hdd wystarczy dobre chlodzenie lub dobry obieg w budzie-patrz zasilacz :slight_smile:


(Draakus) #9

Podsumowując oczyść bebechy kompa z brudu, kurzu podłącz jakieś chłodziwo z tyłu obudowy + zapodaj procosorowi dobrego coolerka + zasilacz podający stabilny prąd i komputer może chodzić 24/7. Właśnie jaki masz zasilacz podaj też jaki masz procesor i odczyty z jego temperaturą.


(Wigrus1) #10

nie pochwaliłeś się wiedzą, jest wielki związek proca i zasilacza.

Jak Ci przez pewien czas zasilacz dostarcza inne napięcie niż to jest oczekiwane może doprowadzić do różnych ciekawych zjawisk, ot chociażby spalenie.


(Lestatrnr) #11

Hmm... Mam AMD Athlon XP 1800+, płytę Asrock K7VT2, zasilacz 350w Codegen (gówniana marka) i jak psuły mi się wentylatory na procku, to po uzyskaniu temperatury 70 stopni na procku, komp przechodził w "stan uśpienia", dzięki czemu temperatura szybko spadała, i nic się nie przepalało, więc nie rozumiem twojej wypowiedzi.