Ile mam systemów (Ubuntu)?

Witam

Oprócz systemu Windows XP zainstalowałem Ubuntu

Ale pewnie zrobiłem coś nie tak jak powinno bo podczas rozruchu pojawia się ekran z wyborem systemów:

  • Ubuntu, with Linuks 2.6.35-24 generic

  • Ubuntu, with Linuks 2.6.35-24 generic (recovery mode)

  • Ubuntu, with Linuks 2.6.35-23 generic

  • Ubuntu, with Linuks 2.6.35-23 generic (recovery mode)

  • Ubuntu, with Linuks 2.6.32-25 generic

  • Ubuntu, with Linuks 2.6.32-25 generic (recovery mode)

  • Microsoft Windows XP Profesional

System z Ubuntu chodzi bardzo wolno nawet przy przeglądaniu internetu.

Jak sprawdzić ile systemów Ubuntu się zainstalowało i naprawić problem?

Pozdrawiam

Wszystko jest ok. To po prostu system linux z możliwością uruchomienia innych, starszych jąder. Po aktualizacji systemu i jądra takie wpisy się pojawiają na wypadek gdyby system nie chciał działać. Te wpisy możesz usunąć ręcznie z terminala.

Wolna praca Ubuntu nie ma z tym związku, musiałbyś podać więcej informacji żeby rozwiązać ten problem. Niepotrzebne (stare) wpisy możesz usunąć z gruba programem np. qgrubeditor, albo ręcznie edytując pliki.

Dlaczego ma usuwać wpisy skoro może usunąć stare jądra z katalogu /boot ? :stuck_out_tongue:

Najlepiej po prostu usunąć stare wersje jądra przez Synaptic.

Mój komputer to m.in. :

płyta główna - Asrock 4 Core Dual, procesor -Intel DualCore 2140 1,6 GHz,

RAM 2x 512MB, grafika Radeon X1650, Dysk 80 GB z czego 13 GB przeznaczyłem na Ubuntu.

Po pierwszym zainstalowaniu Ubuntu chodził w miarę dobrze ale wolniej niż Win XP.

Po aktualizacjach do wersji 10.10 Ubuntu zaczął wyraźnie mulić.

Po pierwsze odpowiem na twoje pytanie, czyli: jesli instalowales jeden raz to zainstalowales jeden system, jesli robiles aktualizacje to mozliwe ze z tad sa dodatkowe wpisy, wpisy nowych jader systemu ktore zostaly zainstalowane przy aktualizacji i widnieja kolo dodatkowych wpisow starszych kerneli, zalecane jest zeby byly “dwie ostatnie wersje” jadra dla stabilnosci systemu, stare headersy mozesz usunac bez problemow jesli instalowales nowe(jesli nieinstalowales nowych headers to je zainstaluj jak najszybciej bo nowe jadro ich potrzebuje) wiec jak masz nowe to wywal stare sterowniki jadra (headers),wywal stare wersje jadra, i przeczysc system programem bleachbit, nastepnie podaj ile dales swapu bo mozliwe ze dales za malo, ponad to proponuje zajrzec do dzialu howto na polskim forum ubuntu bo tam jest opisane pare zeczy na temat przyspieszania pracy systemu, po za tym jesli masz jeszcze jakies pytania to wal smialo pzdr.

@ Do reszty, po co dajecie propozycje edytowania gruba jak to problemu “nie naprawia” jedynie problem “chowa”!.

Trzeba przyznać, że Ubuntu dzisiaj jest dość zasobożerne w porównaniu z innymi dystrybucjami. Jeśli jest to normalna wersja Ubuntu z środowiskiem GNOME, to spróbuj czegoś innego, np. XFCE, bądź jeszcze lżejsze LXDE. Jest jeszcze alternatywa i jeśli masz dużo czasu to możesz postawić Debiana(lub inną dystrybucję, ale Ubuntu jest pochodne od Debiana i będzie trochę łatwiej) i od zera skonfigurować system pod siebie. Drugie rozwiązanie polecam najbardziej :stuck_out_tongue:

Ubuntu tweak i czyszczenie :wink:

Po co zaśmiecać sobie system?

sudo apt-get remove linux-image-2.6.35-23-generic linux-headers-2.6.35-23 linux-image-2.6.35-24-generic linux-headers-2.6.35-24

Pozdrawiam!

Witam

robal , zrobiłem tak jak proponowałeś, (coś mi przy okazji zaktualizowało bo dałem tak)teraz podczas rozruchu mam:

  • Ubuntu, with Linuks 2.6.35-28 generic

  • Ubuntu, with Linuks 2.6.35-28 generic (recovery mode)

  • Ubuntu, with Linuks 2.6.32-25 generic

  • Ubuntu, with Linuks 2.6.32-25 generic (recovery mode)

  • Memory test (memtest+86)

  • Memory test (memtest+86), serial console 115200

  • Microsoft Windows XP Profesional.

Pierwszy 2.6.35-28 generic nie uruchamia sie do końca, zatrzymuje sie na ekranie powitalnym i muszę restartować komputer (wcześniej było podobnie z tym, że był to 2.6.35-24).

Jeśli chodzi o miejsce na dysku to mam jak niżej:

hda6 linuks-swap 976MB

hda7 ext3 6,67GB zajęte 3,17 wolne 3,51

hda8 ext3 4,40GB zajęte 314MB wolne 4,09

pozdrawiam

instalujesz Ububtu Tweak szukasz zakładki po lewej czyszczenie czy coś podobnego wybierasz czyszczenie starych wersji jadra ,

stery od grafy masz zainstalowane ?

Podaj konfiguracje sprzętową.

Możliwe że “Łubudubuntu” nie pociągnie na Twoim sprzęcie.

Pamiętam jak do dziś, Celinka 2.6 gigaherca, i 1gb ram.

Hahahahaha, ci wszyscy szpece na forum łubudubuntu mówili że będzie cud, mód, malina.

A okazało się h0jina. System chodził tragicznie, więc jeśli masz starszy sprzęt do sobie tylko czas marnujesz na ubuntu.

W takim przypadku, uciekaj do minta. http://www.linuxmint.com/edition.php?id=65