Ile miejsca przeznaczyć na SuSe 11.0?

Witam.

Właśnie kończę ściągać Suse 11.0 lecz zastanawiam się ile miejsca przydzielić na ten system? Będę je wydzielał z partycji o pojemności 100GB, na której przechowywane mam wszelakie dane.

Czy taki układ będzie odpowiedni:

/ - 10GB

/home - 7GB

swap - 3GB (gdzieś wyczytałem, że powinno się dać 2x Pamięć RAM)

I czy mogę wydzielić jakoś tą nową partycję bez utraty danych, które są na tym dysku?

Pozdrawiam, Mav.

Na /home daj zawsze więcej niż na / gdyż bardziej się przydaje.

Jak masz 2GB ramu, to swap już się praktycznie nie powinno się tworzyć, gdyż jest nie potrzebny. Dla świętego spokoju jak masz 2GB ramu daj 500MB swapu.

Czyli czekaj, jaki masz dysk? bo nie rozumiem, 100GB dla Windows i Linux, czy 100Gb dla samego Linux?

Jak 100GB dla linux to zrób tak:

/ -10GB

/home - 88GB

swap (jak masz 1GB ramu zrób 2GB swap, jak masz 2GB ramu zrób 500mb swap).

A jak tylko 20GB dla Linux to zrób tak:

/ - 8GB

/home - 10GB

swap (jak masz 1GB ramu zrób 2GB swap, jak masz 2GB ramu zrób 500mb swap).

Tak, przez GParted się to robi :slight_smile:

Co do /home to zależy od Ciebie ile danych tam będziesz trzymał. Generalnie jeśli masz inną partycję od przechowywania filmów, muzyki, dokumentów i tak dalej to na tę partycję możesz przeznaczyć zdecydowanie mniej miejsca lub montować ja po prostu w /. Na dysku 100GB na moim laptopie mam tak:

10 GB - Windows XP Home

10 GB - Ubuntu 64bit(montuję tylko / )

5 GB - SabayonOS 64bit

5 GB - Mandriva PowerPack 64bit

500 MB - SWAP dla Linuksów

9,5 GB - Wolna partycja EXT3 (czasem instaluję na niej jakiegoś kolejnego Linuksa)

60 GB - FAT32 - partycja na dane

Feelek do przeznaczenia mam 20GB i mam 1,5GB ramu czyli dać na swap 500MB tak? :slight_smile:

Tak 500MB na swap w twoim przypadku spokojnie wystarczy. Reszta wg. podziału wyżej.

Dzięki za pomoc :wink:

Pozdro.

Ja powiem, że jeśli nie będziesz korzystał z hibernacji to nie twórz w ogóle swapa…