Ile pięniędzy na nowy dysk?

Witam,

posiadam dysk 80GB firmy WD. Pojemność jest trochę za mała jak na dzisiejsze czasy :slight_smile:

Trzeba się zaopatrzyć w coś nowego :wink:

Tak więc mam pytanie : ile trzeba przeznaczyć pieniędzy na w miarę szybki dysk, oczywiście jakiś pojemny :wink:

Najlepiej WD, mam dwa dyski tej firmy (jeden pięć lat, drugi dwa miesiące - ten drugi przenośny) i sprawują się bardzo dobrze. W drugim blaszaku mam Samsunga, który jest młodszy - trzy lata, a już ma kilka BadSectorów.

Podajcie ile mniej więcej za jaką pojemność trzeba zapłacić.

160,250,320 no i ewentualnie 500 - wyżej mnie nie interesuje :wink:

Co jeszcze potrzebne nie wiem, ale jak coś trzeba - pytać!

P.S nie rzucajcie mi narazie modelami, chcę się mniej-więcej zorientować, czy to się w ogóle opłaca :wink:

Samsung 1000GB kosztuje ok. 300zł, ale jeśli taka pojemność nie jest potrzebna to lepiej model 500GB za 180zł.

Ten mniejszy ma jeden talerz (większy dwa), więc szybciej się uruchamia i reaguje.

Poniżej 500GB raczej nie opłaca się już kupować, będą minimalnie tańsze (w końcu mechanika i elektronika prawie taka sama).

WD są w podobnej cenie, choć też są dużo droższe modele.

za 230 zł na allegro masz WD green cośtam 1000GB.

Miałem 2 dyski firmy WD, oba są głośne, niezbyt szybkie i charczą, ale się nie psują. Jeden z nich ma już 3 lata i przeżył niejeden format.

Jak nie wymagasz ekstra kultury pracy i zawrotnych osiągów to taki wd za 230zł to całkiem niezła propozycja.

I co z tego zawsze kilka musi paść czy to z wady, zużycia, lub zasilania takiego dysku codegenem. Do Hadesu (czytaj śmietnika) wysłałem wiele produktów różnych firm na firmy nie ma co patrzeć, wybiera się dobre modele.

Samsung HD502HJ

http://www.skapiec.pl/site/cat/8/comp/643036

W domu mam takiego i zero problemów szybki i cichy, u znajomego jest taki sam i wszystko ok, został wymieniony po tym jak padł u niego dysk od WD.

Najlepiej sprawdzić na stronie jakiegoś sklepu

Np: http://www.arest.pl/Dyski-twarde/

średnia różnica w cenie dysków 250 GB i 500 GB to ok 10 zł :smiley:

320GB są obecnie średnio opłacalne lepiej brać 500GB, najlepiej na jednym talerzu…

obecnie najbardziej oplacalnym dyskiem jest samsung F3 500gb

Większość z Samsunga podajecie.

Jak już są tak małe różnice w cenie, to chyba brałbym tego 1TB.

Teraz :

  1. Przy nowy dysk bierze więcej energii od tego starego?

  2. Jak wygląda z podłączeniem, mam staszą płytę główną, dlatego się pytam :wink:

  3. Ile lat gwarancji teraz się daję na dysk?

pamiętaj że twoja płyta nie ma zapewne SATA tylko ATA więc przejściówki też bedziesz musiał kupić na taśmę i na zasilanie.

Posiadam Fujitsu Siemens D1607 (ale powoli będę brał się za mały upgrade) - na początek dysk i zasilacz :wink:

Wygląda na to, że płyta jest wyposażona w sata, więc nie powinno być większego problemu

http://www.arest.pl/produkt/Dyski-tward … A-HD103SJ/

http://arest.pl/arest2/index.php?inc=pr … 0&ID=19525

pierwszy parametr w “Dane techniczne” :?

Trzy lata? To długo :wink:

Jeszcze pytanie odnośnie Samsunga F3 - 500GB, jak tak pomyślałem bardziej, to 1TB to straaaaaaaaasznie dużo :wink: Oczywiście jak dla mnie :wink:

Tak więc kilka pytań :

  1. Dysk 1TB ma 32MB cache’u, 500GB ma 16MB - dlaczego? Ma to związek, że ten ma dwa talerze, a ten jeden?

  2. Czytając opinie na ceneo przeczytałem, że nie pracuje z jakimś tam mostkiem… O co chodzi? To też jest ważne? Czy jakiś nawiedzony co klepie bzdury?

  3. O co chodzi z tym ‘chrobotaniem głowicy’? Strasznie to głośne? Mój 5-cio letni też hałasuje sporo, ale jak już kupię coś innego, to nie ukrywam, że oczekiwałbym, żeby było w miarę ciche :wink:

Im więcej jest pamięci tym szybciej dysk sobie radzi przy operacjach na małych plikach.

Płyty na chipsetach Via mogą nie wykrywać dysków na SATA2, w Twoim przypadku lepiej kupić dysk WD lub Seagate bo mają zworki przełączające na SATA1/2, ale Seagate bym nie kupował seria 11 czy 12 to awaryjne dyski.

Każdego słychać jak głowica pracuje żeby mieć nie słyszalny dysk to musiał byś kupić SSD. F3 słuchać jak się ucho do obudowy przyłoży, jak komuś przeszkadza ciche chrobotanie głowicy to musi mieć słuch nietoperza, lub wyjątkowo rozklekotaną obudowę.

Coraz więcej się dowiaduję.

  1. Brałbym jakiś 500GB dysk, skoro Samsungi odpadają, to WD da sobie radę ;)? A może coś innego? I który model jak coś brać :wink:

  2. Do Seagate nie mam zaufania :wink: Więc i tak bym nie brał.

  3. Aha, czyli że jacyś nawiedzeni :wink:

Niedawno kupiłem Samsung SpinPoint F3EG 500 GB (SATA II, 16MB cache, NCQ), chodzi pierwsza klasa :slight_smile:

Nie było żadnych problemów z podłączeniem, dysk wykryty od pierwszego uruchomienia.

A ja mam dysk seagate w lapku i jak zewnętrzny i 3 lata chodzi jak złoto…seria Barracuda 7200 była wadliwa ale ogólnie dyski tej firmy są OK…

To żeś trochę zaokrąglił - trochę generacji Barracud 7200 było, więc może sprecyzuj? :slight_smile:

Ja posiadam 7200.10 akurat pod ATA i uważam, że w momencie kupienia był najlepszym wyborem. Podobnie pozytywnie oceniam wersję pod SATA, jak i Momentusa 7200.4 (tak mi się wydaje, że to był 4 :lol: ) 2,5-calowego. Tak więc ja osobiście polecam Seagate’y. :slight_smile:

Są problemy na niektórych płytach z chipsetem VIA, a ja o ile się nie mylę takową mam, tak więc to raczej odpada :wink:

BTW: czytałem porównanie F3EG vs. F3 i o wiele lepiej wypadł F3 :wink:

F3EG nadaje się jako magazyn lub zewnętrzny, ze względu na obroty 5400.

Z WD kup z serii Blue o oznaczeniu WD5000AAKS- 00M9A0 , jest zbudowany na jednym talerzu, chyba że masz chęć dopłacać jakieś 60 zł do serii Balck WD5001AALS-00L3B2, ale wydajnościowo prawie to samo co AAKS.