Ile prądu ciągnie przeciętny komputer PC?

Pytanko jak wyżej. Zastanawia mnie ile prądu ciągnie mój zestaw. Posiadam:

Monitor - Flatron W2252V (LCD)

Obudowa - Logic 500W

Grafika - Nvidia GTS-250

Procek - Intel Core 2 Duo 3.0 (modelu nie pamiętam)

Karta Dźwiękowa - SB Augidy (nie wiem czy ma jakieś większe znaczenie)

Głośniki - Logitech x540 (70W RMS < co chyba nie znaczy, że pożerają 70W??)

Router - Edimax AR-7084gA (tu załączę osobne pytanie, ile ciągnie sam router?? pudełka już dawno nie mam a w internecie nie mogę znaleźć)

Z energożernych elementów to chyba wszystko. Będę wdzięczny za odpowiedź.

Policz sobie sam (w przybliżeniu) http://www.thermaltake.outervision.com/

http://postcarbon.pl/2008/02/ile-energi … -komputer/

i setki innych linków:

http://www.google.pl/search?source=ig&h … 80&bih=910

Podaj z tabliczki znamionowej zasilacza napięcie i maksymalny prąd wyjściowy

Przeciętny PC-t 150-200 watów. Przeciętny laptop ~40 watów. Wszystko przy średnim obciążeniu. Głośniki (kolumny) w impulsach 2 razy tyle, ile wynosi ich moc znamionowa. Na “biegu jałowym” znacznie mniej. Router, wg. mojej tabliczki, max. 20 watów.

Na dolnej obudowie routera jest tabliczka i jest tam napisane:

power: 12VDC, 1A

Czyli, że P=U*I => mój router ciągnie 12W/h?? Nie wiem tylko co to jest te DC

Możesz mi jeszcze powiedzieć, czy najwięcej pobiera wifi??

DC, czyli prądu stałego na wyjściu zasilacza. To nie jest na godzinę, czyli na “h”!

Te 12 watów, to jest maksymalna moc prady stałego na wyjściu zasilacza. Zużycie na godzinę, np. w kWh, to zupełnie inna sprawa.

Na wejściu, mniej więcej 2 razy tyle. Chodzi o energetyczną sprawność zasilaczy.

Cały temat, to 45-minutowa lekcja z elektrotechniki!

DC - prąd stały

AC - przemienny

Czyli 12 V prądu stałego, maksymalny prąd zasilacza 1 A, czyli router pobiera około 10 -12W, w ciągu godziny 12Wh (a nie W/h) a z sieci energetycznej trochę więcej ze względu na to, że sprawność zasilacza nie jest równa 100% i on też “robi” za mały grzejnik.

No nie przesadzaj, sprawność jest znacząco powyżej 50%, tak około 70-90% (zależy od marki, konstrukcji i tego czy to zasilacz transformatorowy czy przetwornica)

Tego typu zasilacze pracują ze stałym obciążeniem, zbliżonym do znamionowego maksymalnego, więc jest konstruktorom łatwo dobrać odpowiedni punkt pracy co jest bardzo trudne w zasilaczach komputerowych pracujących w bardzo szerokim zakresie obciążeń (od kilkudziesięciu do kilkuset wat)

Może ciut przesadziłem :slight_smile: Ale na 90% absolutnie się nie zgadzam! 70% jeszcze do przyjęcia.

Dajmy pokój tym rozważaniom. “Kilerek” pewnie chciał wiedzieć ile zużywa energii jego PC-t. No to wiedz “Kilerek”, że mniej więcej tyle co dobra lodówka i masz całe porównanie.

Obecnie przy nowoczesnych przetwornicach pracujących przy stałym obciążeniu, sterowanych specjalizowanym “scalaczkiem” i zbudowanych zgodnie z aplikacją producenta tego “scalaczka” można nawet przekroczyć 90% sprawności bez wielkiego nakładu sił i środków.

Kilerek, kup sobie urządzenie Base Tech 3000 jest u Conrada. Mierzy moc już od 1 W, podaje dzienny koszt używania danego urządzenia, prąd max, moc max, czas pracy, ilość kWh. Określisz ekonomiczny punkt pracy lodówki w funkcji czasu oraz temperatury, gdy posłużysz się termometrem przy danym ustawieniu pokrętła. Określisz, jak bardzo można zaoszczędzić za prądzie poprzez zniżenie zegarów w komputerze. W sprawie drugiego pytania o: http://www.vattenfall.pl/pl/wyniki-akcji.htm

Kilkadziesiąt, w zależnośći od modelu i ustawionej jasności.

Jednostka centralna to na ogół okolice 100W w idle. Troszkę więcej w starociach, nawet parędziesiąt W mniej w nowoczesnych energooszczędnych konstrukcjach.

Zużycie tego sprzętu jest pomijalne, chyba że masz ich całe stado.