Ile tak naprawdę ma mój procesor?

(Szczyper14) #1

Witam, ostatnio mój kolega powiedział mi że jak mam procesor 2 rdzeniowy to mam podwójną ilość Ghz jakie są wyświetlanie w opisie systemu czy tak jest?

Posiadam procesor: AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 4600+ 2.40 GHz , czyli mam procesor 2.4GHz, czy 4.8 GHz?

(Cedar) #2

Nie, masz jeden procesor dwurdzeniowy o częstotliwości 2,40 GHz. Każdy rdzeń pracuje z taką częstotliwością ale nie jest to to samo co praca jednego z częstotliwością 4,8 GHz. Kolego mówi Ci głupoty.

Częstotliwości rdzeni nie można dodawać. Gdyby tak było to producenci procesorów dawno już by to wykorzystali do celów marketingowych a tak nigdy nie robili.Tylko przy odpowiednio napisanym oprogramowaniu, umiejącym wykorzystać to, że jest więcej niż jeden rdzeń, wydajność programu zbliży się (ale nie wyrówna) do pracy na procesorze o częstotliwości równej sumie częstotliwości rdzeni.

(Szczyper14) #3

Dzięki wielkie

(M@ster) #4

Niestety programów które potrafią w pełni wykorzystać 2 i więcej rdzeni na maxa (czyli pracować wielowątkowo) jest jak na lekarstwo. Tutaj masz szerzej opisany ten temat: http://www.bbproject.net/2010/01/proces ... -aplikacji

(Johny) #5

Korzyści odczujesz tylko przy obróbce Muzyki i Video,Grafice 3D,kodowanie do mp3 jest wielowątkowe,obliczeniach równoległych,itd.

Gry i zwykłe programy wykorzystują na co dzień 1 rdzeń

Dlatego gracz nie ma co się na razie nabierać na 4,czy 6 rdzeni,liczy się zegar pojedynczego rdzenia i architektura procesora

(Gural7) #6

A jak jakiś program nie radzi sobie z obsługą dwóch rdzeni i masz AMD ,zainstaluj to www.idg.pl/ftp/pc_11368/AMD.Dual.Core.Optimizer..html ,w wielu grach pomaga które nie obsługują za bardzo dwóch rdzeni.

(Michal Kolatek) #7

To było aktualne parę lat temu, obecnie nowe gry używają wielu rdzeni, a W7/Vista potrafią rozbić proces typowo jedno wątkowy na kilka rdzeni.

(Johny) #8

Zależy jaki proces,pojedyncze zwykłe programy i tak nie są w ten sposób wykonywane - ich kod wymusza jednowątkowość,gdy widzisz interfejs,program czeka na twoje dycyzje,zwykły użytkownik robi zbyt mało rzeczy,które da się zrównoleglić i tu jest problem.

Programik w stylu Dual Core Optimizer jest też po to,jakby jednowątkowe aplikacje miały problemy z używaniem rdzeni,niektóre gry mogą raz zwalniać,a raz działać za szybko,albo się wieszać.

Gier specjalnie napisanych dla kilku rdzeni jest bardzo mało,nawet Wiedzmin ma problemy z wieloma rdzeniami - sprawdzałem,co innego Rendering 3D,albo obliczenia równoległe