Ile trzeba wyłożyć za sensowny laptop do pracy mobilnej?

@vries Jak dobrze się orientuję, podobne rozwiązanie na Linuksach jest w fazie eksperymentalnej (u mnie i tak nie działa, bo potrzebna karta graficzna z najnowszej serii). Gdzie ta faza eksperymentalna zaczęła się rok temu. Na stronie NVIDII dodatkowo pisze, że działa to przy wykorzystaniu iGPU Intel (na ile to prawda, nie mam jak dociekać).

To jest odnośnie bezpośredniego wsparcia przez Nvidii tej technologi na Linuksie. Technologia nvidia optimus działa w Linuksie od co najmniej 9 lat prawidłowo, w taki lub inny sposób jest wsparcie dla tej technologii.

@vries Jest jeszcze Bumblebee, ale nie jest już rozwijany, więc raczej nie zawracałbym sobie tym głowy.

Cały czas działa, z nowymi kartami też. Chodzi o to, że nie ma nowych wydań?, a po co, jak działa prawidłowo, to nie Windows.

Co do kupowania z gpu dedykowanym, to bym się zgodził. Jeżeli nie będziesz grał w jakieś wymagające gry i tak jak piszesz, nie korzystał CUDA, to nie kupuj z dedykowaną.

Przecież już od dawna wspiera 4K z wieloma monitorami, jak będziesz miał port HDMI 2.0 i DP to podepniesz dwa monitory z rozdzielczością 4K@60Hz. Większość ma HDMI 2 i DP razem.

Niestety jest jeden duży problem, najczęściej wciskają Windowsa, a to oznacza, że Laptop ma cenę większą od 300 do 500 zł, co nie jest jakąś powalającą sumą, ale ukrytym podatkiem dla MS, jak nie chcesz korzystać z Windowsa. Ale jak już wybierzesz model, to szukaj gdzieś może sprzedają bez systemu.

1 polubienie

Development.

Dokładnie do takiego samego wniosku doszedłem :slight_smile:. Jedyny powód dla którego się zastanawiałem nad dGPU to to, że bałem się, że iGPU nie da rady z 2x4k. Ale to nie jest już aktualne.

Tak, wiem. Tylko ja chciałem podpinać się do monitorów jednym kablem, tylko jednym. Bez dodatkowego zasilacza ani nic. Jest to mega wygodne i bardzo mi się sprawdza obecnie w HP. Tylko jego podpinam w biurze do 2xFHD. Jednak w domu chcę mieć 2xUHD(4k).

Muszę poszukać w takim razie jak to jest w Ryzenach bo trochę się na nie napaliłem. Od lat ten intel i zastanawiam się nad spróbowaniem czegoś nowego :slight_smile:. Muszę też sprawdzić jak wygląda wydajność iGPU intel vs amd.

Widziałeś jak działa poprawnie? Ja nie.
Bumblebee korzysta z zapytań acpi, które potrafią np. nie włączyć zasilania wentylatorów podczas włączania karty i usmażyć układ (tego akurat nie widziałem na własne oczy, a w internecie różne rzeczy się pisze, więc do tej informacji można podejść ostrożnie). U mnie akurat wyglądało to inaczej i wentylatory włączały się na maksa podczas wyłączania układu i laptop próbował odlecieć.
Nie, Bumblebee to loteria i nie jest dobre stabilne rozwiązanie, które należy polecać, gdy jest jakakolwiek alternatywa. Właśnie to, że jest to rozwiązanie niewspierane potęguje niepewność w laptopach nowszej generacji.

Ale tu masz informację o Display Port 1.2, który i tak więcej niż 4k nie obsłuży. Są monitory z DP 1.4 i MST. Czy iGPU da radę? Nie wiem, nie znalazłem specyfikacji.

1 polubienie

@Fizyda Tak, wiem. Tylko ja chciałem podpinać się do monitorów jednym kablem, tylko jednym. Bez dodatkowego zasilacza ani nic. Jest to mega wygodne i bardzo mi się sprawdza obecnie w HP. Tylko jego podpinam w biurze do 2xFHD. Jednak w domu chcę mieć 2xUHD(4k).

A to przepraszam, nie doczytałem. Myślałem że wszystko jedno jak te monitory mają być podłączone.

@vries Widziałeś jak działa poprawnie? Ja nie.

Oczywiście że działa prawidłowo, nie mam z tym żadnych problemów. Problem z tym jest taki, że ja z tego korzystam, a ludzie nie potrafią poprawnie tego zainstalować i korzystać. Zdarza się że nawet po poprawnym zainstalowaniu, nie potrafią uruchomić prawidłowo nvidia-settings, a co dopiero inne programy by korzystały z nvidii.

@vries Bumblebee korzysta z zapytań acpi, które potrafią np. nie włączyć zasilania wentylatorów podczas włączania karty i usmażyć układ (tego akurat nie widziałem na własne oczy, a w internecie różne rzeczy się pisze, więc do tej informacji można podejść ostrożnie).

No właśnie nie widziałeś, ale przytaczasz, po co. To jest całkowita bzdura, ktoś kto tak napisał nie wie jak działa bumblebee.

@vries Bumblebee to loteria i nie jest dobre stabilne rozwiązanie, które należy polecać, gdy jest jakakolwiek alternatywa. Właśnie to, że jest to rozwiązanie niewspierane potęguje niepewność w laptopach nowszej generacji.

A ja wcale nie polecam i może i nie jest dobre, to jest subiektywne zdanie, dla mnie dobre, odniosłem się tylko do twojego “niewspierane”, przez kogo, niby niewspierane. Działa stabilnie i jest dostępne nawet w Debianie niestabilnym.

https://packages.debian.org/sid/bumblebee-nvidia

Nie mam zamiaru dalej zaśmiecać wątek @Fizydy i za to co już zaśmieciłem, przepraszam.

1 polubienie

Dzięki za odpowiedź. Nie zaśmiecasz to cenne uwagi. Temat nie ma na celu wskazania konkretnych modeli, a raczej określenia ile trzeba mieć w przypadku sprzętu spełniającego takie wymagania. Plus jak wyszło w praniu ustaleniu jakich firmy komponenty wybierać gdy chce się mieć ultrabooka z linuksem którym dość długo będzie trzymał na baterii :slight_smile:. Więc wszystkie Twoje i innych uwagi są jak najbardziej zasadne i przydatne.