Ilość zajętego miejsca na partycji C:

Świeżo zainstalowany Windows XP SP1. Na partycji C: (NTFS) - pokazywanie ukrytych folderów włączone - są foldery:

ATI - 22,0 MB

Documents and Settings - 25,2 MB

Program Files - 296 MB

WINDOWS - 978 MB

Razem daje to 1321,2 MB

Tymczasem we właściwościach dysku C: pokazywane jest, że zajęty obszar wynosi 2,90 GB.

Różnica wynosi więc 1,58 GB.

Czy ktoś może mógłby mi to wyjaśnić?

Włącz opcję pokazeywania ukrytych i systemowych plików:

Narzędzia>> Opcje folderów i Zaznacz Pokaż ukryte pliki i foldery oraz odznacz Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego (zalecane).

Na dysku C:\ Zaobaczysz na pewno pagefile.sys i inne pliki. Są to pliki systemowe których nie wolno usuwać

Dzięki fastman92 - jesteś wielki!

Pokazywanie ukrytych miałem włączone, ale chodziło o wyświetlenie chronionych plików systemowych. Naturalnie niczego nie chcę usuwać, tylko chodziło mi o to, gdzie jest to “brakujące” miejsce na dysku. A propos - widzę, że trochę przesadziłem z “oszczędzaniem” na rozmiarze partycji systemowej…

ps. jestem nowy na tym forum - jeśli mogę jakoś Cię uchonorować (na niektórych forach np. pomagający dostaje punkty jeśli ten któremu pomógł kliknie w odpowiednie miejsce)to daj znać…

Jeszcze raz wielkie dzięki!

Pozdrawiam!

Jeszcze jedna uwaga dotycząca tego problemu (być może komuś się przyda).

To “brakujące” miejsce na dysku C: wzięło się (oprócz tego, o czym pisał kolega fastman92) głównie stąd, że zainstalowałem w komputerze więcej RAM’u. Dotychczas miałem 256 MB, a teraz mam 1024 MB. Windows automatycznie rezerwuje dla pliku wymiany tyle miejsca ile wynosi wielkość pamięci RAM. Tak więc dotychczas rezerwował 256 MB, co nie było specjalnie zauważalne. Po “rozbudowie” RAM’u zarezerwował dla pliku wymiany 1024MB, a to - w moim przypadku - stanowiło ok. 1/5 całej partycji C: - dlatego od razu zwróciło to moją uwagę. Aby zmniejszyć rozmiar pliku wymiany (przy większej ilości RAM’u potrzeba przecież raczej mniej na plik wymiany, niż wówczas, kiedy RAM’u jest mało) należy kliknąć prawym przyciskiem myszki ikonę Mój komputer dalej wybrać: Właściwości > Zaawansowane > w polu Wydajność wybrać Ustawienia > Zaawansowane > w polu Pamięć wirtualna wybrać Zmień. - ja ustawiłem minimalny rozmiar pliku wymiany na 512 MB.

Podepnę pod tematu co by nie tworzyć nowego :slight_smile: Otóż mam 4GB RAM’u i Viste 32-bit, czyli wykrywa ~3,5GB(pi razy oko) Plik wymiany mam natomiast wyłączony w ustawieniach, a na dysku C: mam plik pagefile.sys o rozmiarze… prawie 4GB. Pytanie dlaczego? I co z tym zrobić?

Możesz plik bez problemu usunąć - plik nie jest używany ale system go sam nie usuwa.