iMac 21,5" czy PC z Win7?

Hejka,

Kupuje komputer i mam dylemat między dwoma platformami a mianowicie: nowym iMac’iem 21,5 z GeForce 9400M a blachą z 7-demką (zestaw z monitorem 22"-24", i5, jakiś radeon), Kwestia co nada się bardziej do moich zastosowań. Jak wygląda jakość matrycy w nowych iMac’ach, zwłaszcza, że głównym zadaniem komputera byłaby praca na 2d (Photoshop + Illustrator). W gry raczej nie gram.

Pozdrawiam.

Wybrałbym iMac’a.

Do grafiki 2D nie będzie miało większego znaczenia czy będziesz miał jakąś nvidie czy ati.

A ja bym wybrał PC. Komputer PC o +/- cenie iMaca ma o wiele większą moc, a samo posiadanie MacOS X to nie jest aż taka rewelacja, szybko się nudzi.

ale co się nudzi ? komputer ? system ? Jeśli używasz kompa do pracy to nie ma co się nudzić. Jeśli chodzi tylko i wyłącznie o cenę faktycznie lepiej brać PC i się pałować z windowsami, w końcu na forum jest mnóstwo osób co może Ci zinterpretować logi z HiJack’a :slight_smile:

Kwestia jest taka, że Photoshop + Illustrator są i na Windę i na Mac OS X’a więc można wyjść z założenia, że bierzesz coś tańszego albo bierzesz coś droższego, trochę przereklamowanego, ale skutecznego.

@ Snowy93 pracowałeś/używałeś kiedyś Mac’a ?

Tak, pracowałam kiedyś z MacOS’em.

czyli pierwsze lody przełamane.

Generalnie każdy, będzie Ci doradzał to z czego sam jest zadowolony, wiadomo, że więcej jest osób co używają PC, z tego 90%, nigdy nie używało Mac’a, więc ciężko dyskutować. Ja używam Dreamwavera, GIMPa, klienta SSH, pulpitu zdalnego i FireFoxa - tego samego mógłbym używać pod Windzią, ale po prostu już mi się nie chce codziennie rozwiązywać zgadywanek microsoft’u, szukać po sieci co oznacza wyjątek, wyjątkowego wyjątku który się wyświetla 3 razy dziennie itd, chce sobie w spokoju popracować.

A przyznam z Windy też czasami skorzystam - traktują ją raczej jako ‘front end’ do gier niż jako system operacyjny.

A ja powiem tak:

Jeżeli komputer ma być używany do kreowania (grafika, muzyka, filmy), iMac świetna rzecz, a do pisania tekstów w edytorze tekstu, albo do przeglądania Internetu to zwykły PC z jakąś stabilną i mało wymagającą dystrybucją Linuxa wystarczy. Jeżeli ma być do gier, to Mac się nie nada… owszem można na nim zainstalować Windows, ale za to drogi, a w zamian dostajesz podzespoły, które gdyby były znane jako konwencjonalny PC kosztowałyby o wiele mniej.

Poza tym polityka Apple’a, ale to subiektywne wrażenie, więc nie będę się wgłębiał.

Swoją drogą, gdyby ktoś chciał zdecydować się na Photoshpa lub Illustratora to raczej iMac, tyle tylko, że te oryginalne programy kosztują trochę więcej niż ich Windowsowe odpowiedniki. Po prostu więcej funkcji (z tego co widziałem, to mają np. renderowanie tekstu 3D, czego Windowsowy Photoshop nie ma).

volia

Co byś zrobił gdyby microsoft zaczął sprzedawać laptopy/pc’ty pod swoją marką, nazywając je w jakiś chwytliwy sposób, twierdząc że są lepszej jakości niż produkty konkurencji (podczas gdy są robione w tych samych fabrykach i niczym poza obudową się nie różnią), ograniczając możliwości ich rozbudowywania i rekonfiguracji (sprzętowej, dzięki czemu łatwiej o stabilność systemu) i każąc sobie za ten “luksus” słono przepłacać w porównaniu do produktów konkurencji z takimi samymi konfiguracjami sprzętowymi?

To pytanie retoryczne… faktycznym pytaniem jest to dlaczego nie widzisz tego problemu w przypadku Apple…

Pc z linuksem + windowsem to maszyna do dosłownie wszystkiego…

Temat dotyczył wyboru kompa, to nie jest wielka wojna PC vs. MAC. Jeśli czytałeś moje posty, to wiesz, że nie pisałem nic na temat wyższości sprzętu w Applu. Moje posty dotyczyły OS’a. System jest rozwijany w kierunku konkretnej konfiguracji sprzętowej, a to zmniejsza możliwość pojawiania się ‘wyjątków’ oraz jest bardziej zoptymalizowany.

Nie jestem zaślepiony wizją Steva Jobs’a, mam to gdzieś - lubię Mac OS’a, lubię UNIX’a i tego się trzymajmy. Wejdź sobie na ‘dobreprogramy’ i spójrz na "ostatnio na forum’: Problem z trojanem(Windows), problem z wirusem(Windows), brak dźwięku(Windows), System nie uruchamia(Windows), komp się muli(Windows), procesor na 100% (Windows), brak sieci (Windows), proszę o interpretacje loga(Windows).

Jak wejdziesz na forum MAC’a to nie masz takich problemów - UNIX(linux, BSD) pozwala uniknąć wielu z takich problemów, a konkretny OS pod konkretną konfigurację sprzętową (MAC OS X) wyklucza ich jeszcze więcej.

Moje wypowiedzi dotyczyły tego, że jeśli nie jesteś geekiem i nie chcesz diggować co się dzieje z systemem (a z tego co zrozumiałem snowy93 - chcę kompa pod jedną konkretną rzecz - grafike), to Mac jest dobrym rozwiązaniem :slight_smile:

I to dalej nie wyjaśnia dlaczego ktoś miałby przepłacać zamiast kupić pc’ta na którym będzie mógł korzystać z windowsa i linuksa…

Jak ktoś chce może rysować ręcznie (ołówkiem na kartce).

I to dalej nie wyjaśnia po co kupować PC.

To wyjaśnia… będzie tańszy/wydajniejszy od mac’a, a bardziej funkcjonalny od kartki… jak też od mac’a.

//Fakt iż ludzie którzy nie wiedzą co to konfiguracja systemu i nie mają jakiegokolwiek rozsądku jeśli chodzi o korzystanie z internetu zwykle korzystają z windowsa wcale nie powoduje iż konkurencyjnych systemów konfigurować nie trzeba, albo że korzystając za ich pomocą z internetu można się idiotycznie narażać…

Tańszy nie znaczy lepszy, a autor wątku nie napisał nic o cenie (bo nie o to mu chodziło).

Napisz proszę więcej jak zbadałeś/porównałeś wydajność MACa ( i jakiego) z PC ( i jakim), co badałeś, w jaki sposób i w jakich konfiguracjach systemowych. Dość zainteresował mnie ten temat.

Mając taką wątpliwość niestety się ośmieszasz.

Posłużę się cenami pierwszego z googli sensownego wyniku co do iMac’ów

Procesor: 2.0GHz Intel Core 2 Duo z 6MB L2

Pamięć 2GB (2 x 1GB)1066MHz DDR3 SDRAM SO-DIMM (max. 8 GB), 2 sloty

Wyświetlacz Glossy 20" (1680x1050)

Grafika NVIDIA GeForce 9400M 256MB DDR3 SDRAM

Dysk twardy 160GB Serial ATA, 7200 rpm

Napęd 8x SuperDrive z 4x Dual Layer burn (DVD+R DL/DVD+/-RW/CD-RW)

Wbudowany Ethernet 10/100/1000BASE-T (Gigabit)

Sieć bezprzewodowa AirPort Extreme (802.11n)


brutto: 3499,00zł

LG W2343T-PF (2ms, DVI, Full HD) 669zł

Corsair 450W [CMPSU-450VXEU] 259zł

Cooler Master Elite 334 (black) 159zł

NEC AD-7243S SATA LabelFlash (black) 99zł

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3 185zł

GoodRam 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9 330zł

Logitech UltraX Premium Keyboard (Black) 99zł

A4Tech X-738K /Black/ 65zł

Intel Core i5-750 /2.66GHz, 8MB, LGA1156, BOX/ 689zł

Arctic-Cooling Freezer Xtreme Rev.2 135zł

Connect3D Radeon HD4870 512MB DDR5 /256bit/ DVI/HDMI 469zł

Foxconn P55A /intel P55/ 345zł


Razem: 3503zł

hmmm… dobrej jakości sporo większy monitor o sporo większej rozdzielczości natywnej,

bez porównania lepszy procesor, bez porównania lepsza płyta główna, karta graficzna z zupełnie innej planety jeśli chodzi o wydajność, bez porównania lepszy ram (i większa jego ilość), znacznie pojemniejszy dysk twardy (w tym przypadku też jest bez porównania lepszy), klawiatura na bardzo wysokim poziomie (nie widziałem macowych poza ich laptopami ale to nie ta sama kategoria), bardzo dobra mysz, bez porównania lepsze chłodzenie procesora (wydajniejsze, cichsze). Obudowa większa, ale zapewniająca dużo lepsze chłodzenie podzespołów co przekłada się na możliwość dalszego znacznego zwiększenia mocy zestawu poprzez oc z zachowaniem ciszy.

Ten zestaw jest bez systemu operacyjnego, ale linux jest za darmo, razem z nim ogromna ilość freeware’u, a jeśli chodzi o komercyjne oprogramowanie do tworzenia grafiki to jakoś nie widzę aby było za darmo dodawane do mac’a… Zresztą nawet ograniczając cenę tego pc’ta o dobre 500zł przechodząc na platformę am3 i robiąc kilka kosmetycznych zmian, podzespoły w mac’u ciągle będą beznadziejnie gorsze od tych w pc’cie.

I to jest sytuacja w przypadku najtańszego imac’a… dalej jest tylko gorzej dla apple’a bo ceny kolejnych modeli rosną w szalonym tępie… Ba… do tego iMac’a 20 dopłata za dodatkowe 2gb ramu to 370zł… to nawet nie jest śmieszne…

Patrząc na podzespoły poza monitorem… zestaw który podałem jest wydajniejszy nawet od iMac’a 27 kosztującego blisko 8tys zł. Tak więc naprawdę… proszę… nie polecaj na tym forum mac’ów… Możesz rozgłaszać że osx to dobry system, bo to akurat jest prawda, ale sprzęt markowany jabłkiem jest stricte dla ludzi którzy lubią dużo przepłacać.

Co za bełkot. To co napisałeś raczej świadczy raczej o Twojej ignorancji niż o jakiejś wiedzy ( a przede wszystkim o tym, że jesteś nastawiony na pisanie, a nie czytanie).

Twoje argumenty - ‘lepsze coś tam, bo jest tańsze i lepsze’ - są urzekające :slight_smile: . Po co cały czas przywołujesz cenę, nie o nią się rozchodzi (za mniejszą cenę można się więc nachapać - czy z tego też powodu pijesz Volta i kupujesz mielonkę w Tesco), PC-eta też kupiłeś w sklepie z pralkami, co ktoś bezmyślnie dobrał cześć i złożył klocki, bo i tak będzie działać.

Nie napisałeś ani słowa o porównaniu wydajności…

Ja ze swojej strony kończę, dzięki za dyskusje.

W ten sposób nie kończy się dyskusji. A przy okazji przepraszam że uznałem iż będziesz miał jakiekolwiek pojęcie o sprzęcie, ale fakt iż imac 27 jest zrobiony na podobnych (nieco słabszych) podzespołach powinien sugerować coś nawet takiemu (najwyraźniej) laikowi jak ty. Jeśli chcesz wiedzieć czym się różnią to masz przed sobą cały internet testów i porównań… przy czym tutaj nie są specjalnie potrzebne bo same segmenty cenowe poszczególnych podzespołów sugerują ich miejsce w szeregu…

Tutaj ignorujesz mojego pierwszego posta… te podzespoły nie różnią się w żaden sposób od tych stosowanych przez apple’a (poza tym że w Mac’ach zwykle są podzespoły z niższych segmentów cenowych) bo jedne i drugie są produkowane w tych samych fabrykach.

To co sugerujesz to mniej więcej

-> lepiej kupić komputer z jabłkiem na obudowie bo nie mam pojęcia o sprzęcie i co jest wydajniejsze - 2ghz 2rdzeniowy core2duo czy 2,66ghz 4 rdzeniowy i5.

…człowiek od razu lepiej się czuję jeśli wyrzuci trochę pieniędzy w błoto…

Jak mogłem w ogóle pomyśleć że ktoś chciałby dostać jak najwięcej za swoje pieniądze(to jest najważniejszy argument nawet jeśli nie została na niego zwrócona w żaden sposób uwaga, bo widzisz volia… w świecie normalnych ludzi cena gra rolę).

Witam

Ja dzisiaj zakupiłem nowego imaka 21,5 3,06/4GB/500GB/9400

Powiem tak: Nie jestem zapalonym makowcem, śmieszą mnie fanatycy maków wyśmiewający windows, ale muszę przyznać, że imak mnie poraził jakością jako całości, jakością matrycy, ciszą z jaką mam do czynienia w pracy z nim. Wcześniej używałem (w zasadzie dalej go mam :slight_smile: PC Core i7 920 4x2,6GHz, 4GB, 2x500GB, GF 8600GT, zasilacz BeQuiet 530W i trzeba mu przyznać, że miał szybki procesor. I to była jedyna przewaga nad makiem. Poza tym mimo cichych komponentów był duuużo głośniejszy od maka (imaka w zasadzie nie słychać wcale mimo że cały komputer mam w monitorze przed nosem), matryca imaka w porównaniu z moim porządnym skądinąd Viewsonikiem 20" P-MVA jest o 2 klasy lepsza (w imaku z tego co wiem S-IPS FullHD podświetlana LEDami - świeci naprawdę… dobrze :))

Mogę śmiało polecić iMaka (ale najnowsze modele 21,5" i 27", ew ostatni model 24" - chodzi mi głównie o zastosowaną matrycę - w starszych 20" była zwykła TN). Jest to zdecydowanie świetny komputer wyróżniający się przede wszystkim jakością spośród innych producentów. Tak jak pisałem, mit o wysokiej cenie maków można chyba już wsadzić między bajki - jest droższy od składaka o jakiś 1000zł, ale gdy doliczymy do PC wysokiej klasy obudowę aluminiową, bezgłośny zasilacz itd nie jestem pewien czy będzie taniej.

Pozdro Szymon