Informatyka jako zawód- czy dobry wybór?

Witam!

W przyszłości chciałbym zostać informatykiem, lubię programowanie (choć narazie uczę się php), ale mam zamiar zacząć uczyć się c++ lub delphi. I teraz moje pytania:

  1. Jakie kierunki wybierać aby być dobrym informatykiem?

  2. Jaki informatyk zarabia najwięcej pieniędzy? (tzn. taki co programuje, pisze www, zajmuje się grafiką?).

  3. Jakie są płace w polsce i zagranicą (ze znajomością języka)

  4. Myślę też o studiach informatycznych ale gdzie będzie jakaś w miarę dobra i o dobrej renomie uczelnia?

Dobry infomatyk zarobi w polsce więcej niż za granicą.

Politechniki.

  1. Taki który wykonuje porządnie swoją robotę. Niektórzy zgarniaja dużo pieniędzy an grafice a inni na tworzeniu stron internetowych. Zależy od zlecenia.

  2. Płace w Polsce stoją na poziomie jednych z wyższych. Informatyk jest jednym z przyszłościowych zawodów, więc jeśli będziesz dobry w swojej dziedzinie to nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem dobrze opłacalnej pracy.

Oczywiście zależy to od wykształcenia, znajomości i szczęścia oczywiście :slight_smile:

  1. Najlepiej to poprzeglądać oferty szkół wyższych. Może uda ci się dostać do jakieś dobrej politechniki(np. w Warszawie).

Ja bym powiedział że wszystko zależy od tego, jak operujemy sprzętem.

Jeśli dobrze zrobimy to na co dostaliśmy zlecenie w świat pójdzie dobre słowo i tak się rozkręca dola informatyka ;]

Znajomości, wykształcenie w tej branży nie gra dużej roli: szczęście - pewnie tak ale też nie tak bardzo jak to co siedzi nam w głowie.

Informatyków niedługo będzie więcej niż komputerów :wink:

Jak chcesz dużo zarabiać, to idź na sinologię.

Informatyków już jest dużo.

Ale takich co naprawdę znają się na rzeczy wciąż jest niewiele i szybko to się nie zmieni.

oo tak! popieram przedmowce :>:>

  1. NajPrzedPierwszejsze, to POWOŁANIE. Bez tego nie będzie ani dobrego informatyka, ani lekarza, ani nauczyciela. Upewnij się że programowanie to jest to co chcesz w życiu robić - inaczej nie będziesz dobrym informatykiem.

Jeśli się wahasz, to lepiej zrezygnuj - programista to nie jest łatwy ani przyjemny zawód jeśli się tego nie lubi.

Polecam jakąś publiczną uczelnię - najlepiej politechnika. A polecam dlatego, że wiem że tam są fajni ludzie od których się dużo nauczysz. To jest najważniejsze - motywacja i chęć prześcignięcia innych - bez tego najlepsi profesorowie niczego cię nie nauczą.

Taki, który wykonuje dobrą robotę i sam nie daje się zrobić w konia - z tym musisz uważać. Z doświadczenia własnego i znajomych wiem, że chyba 70% firm w polsce kombinuje jak tylko może żeby nie zapłacić, zrobić w konia lub zpłacić jak najmniej. Tak samo jak w innych zawodach z resztą. Generalnie zawsze od razu pytaj o umowę - inaczej rezygnuj, bo firma która nie chce podpisać umowy, nie jest warta żeby w niej pracować.

W polsce… hmmm 1500 - 2500 zł na początek z dyplomem i jakimś doświadczeniem ? Zależy czy jesteś dobry.

Bez dyplomu i doświadczenia chyba 1200-1500 na początek.

Za granicą… to samo ale w WALUCIE OBCEJ :smiley: (funt euro itd)

Politechnika - wrocławska, warszawska lub uniwerek jagieloński - to chyba są informatycznie przodujące uczelnie w polsce.

ja osobiscie tylko sprzatam dopiero w firmie informatycznej :slight_smile: ale wiem ze pracownicy najnizszego stopnia, nowo zatrudnieni dostaja u mnie 3000-4000zl brutto… jak sie znasz na rzeczy to oczywiscie dostajesz odpowiednio (np. 2 razy) wiecej…

Politechniki śląska, warszawska, gdańska

zawód dobry ale też coraz mniej osób potrzebuje wzywac od razu informatyka w pracy bo jest jużniowe pokolenie,teraz prawie każdy sam postawi sobie system,więc jak koledzy pisali przede wszystkim byc bardzo dobrym w jednej dziedzinie bo informatyka to b szeroka nauka,jesli interesujesz się grafika to pieniążki są z tego sporez z progrmowania jeszcze większe ale z samej znajomości systemów operacyjnych to kariery wielkiej nie zrobisz.

najważniejsze jednak to robić w życiu to co człowieka interesuje

Z tego co wyczytalem w jakims arykule to jedni z najlepszych informatykow zarabiaja 80 euro an godz. :o był to artykul z dziewiędziesiątego któregoś roku wiec nie wie czy cos sie zmienilo

Informatyka. Tu tylko trzeba sie zdecydowac co się lubi bo czesć kierunków może być bardziej sprzętowa(elektronika, mikroprocesory) a część ukierunkowana na naukę tworzenia oprgoramowania.

http://www.pracuj.pl/kariera-zarobki-ra … 94.htm#top

Zobacz rankingi uczeli np. Polityki.

A na studiach informatycznych jakie są kierunki?

Programista, grafik komputerowy, coś tam z sieciami komputerowymi :? weźcie wymieńcie jakie są kierunki bo za bardzo nie wiem a ciekawi mnie to i potrzebne też mi to bo nie wiem gdzie po liceum iść bo się w tym nie orientuje.

Tylko żeby dostać się na typową informatykę trzeba mieć super świadectwo maturalne i ukończenia liceum, bo są też kierunki pochodne od informatyki np. tzw. automatyka-robotyka - tam jest się łatwiej dostać.

Kuzyn jest właśnie po takiej automatyce-robotyce i teraz pracuje na kopalni :mrgreen:

Też kiedyś chciałem być informatykiem, ale jak uświadomiłem sobie że miałbym resztę życia spędzić przed monitorem to mnie zraziło do tego.

Tzn. ajkie oceny ??

Nie przesadzajmy. Na niektórych uczelniach wystarczy miec tylko zdana mature(niestacjonarne, na prywatnych uczelniach) A na wiekszosci bierze sie pod uwage matematyka lub fizyke, informatyke no i język obcy

PS. Niekoniecznie musi sie miec skonczone liceum, zeby móc studiowac :wink:

Myślę, że rozszerzona mata na conajmniej 70 - 80%

Witam.

Ciekawi mnie jakie są zarobki magistra informatyki. Chodzi tutaj np. o pierwszy rok nauki w powiedzmy jakimś technikum o tym profilu, np. na wydziale programowania lub sieci i systemów komputerowych. Orientuje się ktoś może?

  1. Na toruńskim UMK jest jeszcze bodajże 400 wolnych miejsc. A to jedna z lepszych wyżsyzch uczelni w kraju.

  2. Wązne są świadectwa matrualne. Świadectwa ukończenia LO się nie licza!

Może nie, nie jestem pewien :P. Chociaż nie wiem, jak rok temu przechodziłem z gimka do LO to liczyły się punkty i z testu i ze świadectwa (oceny).