Informatyka jako zawód- czy dobry wybór?

(Marcin E Pc) #1

Witam!

W przyszłości chciałbym zostać informatykiem, lubię programowanie (choć narazie uczę się php), ale mam zamiar zacząć uczyć się c++ lub delphi. I teraz moje pytania:

1. Jakie kierunki wybierać aby być dobrym informatykiem?

2. Jaki informatyk zarabia najwięcej pieniędzy? (tzn. taki co programuje, pisze www, zajmuje się grafiką?).

3. Jakie są płace w polsce i zagranicą (ze znajomością języka)

4. Myślę też o studiach informatycznych ale gdzie będzie jakaś w miarę dobra i o dobrej renomie uczelnia?

(McDracullo) #2

Dobry infomatyk zarobi w polsce więcej niż za granicą.

Politechniki.

(Błażej) #3
  1. Taki który wykonuje porządnie swoją robotę. Niektórzy zgarniaja dużo pieniędzy an grafice a inni na tworzeniu stron internetowych. Zależy od zlecenia.

2. Płace w Polsce stoją na poziomie jednych z wyższych. Informatyk jest jednym z przyszłościowych zawodów, więc jeśli będziesz dobry w swojej dziedzinie to nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem dobrze opłacalnej pracy.

Oczywiście zależy to od wykształcenia, znajomości i szczęścia oczywiście :slight_smile:

1. Najlepiej to poprzeglądać oferty szkół wyższych. Może uda ci się dostać do jakieś dobrej politechniki(np. w Warszawie).

(aju) #4

Ja bym powiedział że wszystko zależy od tego, jak operujemy sprzętem.

Jeśli dobrze zrobimy to na co dostaliśmy zlecenie w świat pójdzie dobre słowo i tak się rozkręca dola informatyka ;]

Znajomości, wykształcenie w tej branży nie gra dużej roli: szczęście - pewnie tak ale też nie tak bardzo jak to co siedzi nam w głowie.

(Centrumopowiastek) #5

Informatyków niedługo będzie więcej niż komputerów :wink:

Jak chcesz dużo zarabiać, to idź na sinologię.

(aju) #6

Informatyków już jest dużo.

Ale takich co naprawdę znają się na rzeczy wciąż jest niewiele i szybko to się nie zmieni.

(immortality?!) #7

oo tak! popieram przedmowce :>:>

(Dup) #8
  1. NajPrzedPierwszejsze, to POWOŁANIE. Bez tego nie będzie ani dobrego informatyka, ani lekarza, ani nauczyciela. Upewnij się że programowanie to jest to co chcesz w życiu robić - inaczej nie będziesz dobrym informatykiem.

Jeśli się wahasz, to lepiej zrezygnuj - programista to nie jest łatwy ani przyjemny zawód jeśli się tego nie lubi.

Polecam jakąś publiczną uczelnię - najlepiej politechnika. A polecam dlatego, że wiem że tam są fajni ludzie od których się dużo nauczysz. To jest najważniejsze - motywacja i chęć prześcignięcia innych - bez tego najlepsi profesorowie niczego cię nie nauczą.

Taki, który wykonuje dobrą robotę i sam nie daje się zrobić w konia - z tym musisz uważać. Z doświadczenia własnego i znajomych wiem, że chyba 70% firm w polsce kombinuje jak tylko może żeby nie zapłacić, zrobić w konia lub zpłacić jak najmniej. Tak samo jak w innych zawodach z resztą. Generalnie zawsze od razu pytaj o umowę - inaczej rezygnuj, bo firma która nie chce podpisać umowy, nie jest warta żeby w niej pracować.

W polsce... hmmm 1500 - 2500 zł na początek z dyplomem i jakimś doświadczeniem ? Zależy czy jesteś dobry.

Bez dyplomu i doświadczenia chyba 1200-1500 na początek.

Za granicą... to samo ale w WALUCIE OBCEJ :smiley: (funt euro itd)

Politechnika - wrocławska, warszawska lub uniwerek jagieloński - to chyba są informatycznie przodujące uczelnie w polsce.

(Piojarek) #9

ja osobiscie tylko sprzatam dopiero w firmie informatycznej :slight_smile: ale wiem ze pracownicy najnizszego stopnia, nowo zatrudnieni dostaja u mnie 3000-4000zl brutto... jak sie znasz na rzeczy to oczywiscie dostajesz odpowiednio (np. 2 razy) wiecej...

(Grzesiek82) #10

Politechniki śląska, warszawska, gdańska

zawód dobry ale też coraz mniej osób potrzebuje wzywac od razu informatyka w pracy bo jest jużniowe pokolenie,teraz prawie każdy sam postawi sobie system,więc jak koledzy pisali przede wszystkim byc bardzo dobrym w jednej dziedzinie bo informatyka to b szeroka nauka,jesli interesujesz się grafika to pieniążki są z tego sporez z progrmowania jeszcze większe ale z samej znajomości systemów operacyjnych to kariery wielkiej nie zrobisz.

najważniejsze jednak to robić w życiu to co człowieka interesuje

(Matejo Master) #11

Z tego co wyczytalem w jakims arykule to jedni z najlepszych informatykow zarabiaja 80 euro an godz. :o był to artykul z dziewiędziesiątego któregoś roku wiec nie wie czy cos sie zmienilo

(Kinemator) #12

Informatyka. Tu tylko trzeba sie zdecydowac co się lubi bo czesć kierunków może być bardziej sprzętowa(elektronika, mikroprocesory) a część ukierunkowana na naukę tworzenia oprgoramowania.

http://www.pracuj.pl/kariera-zarobki-ra ... 94.htm#top

Zobacz rankingi uczeli np. Polityki.

(Kwisnia 1990) #13

A na studiach informatycznych jakie są kierunki?

Programista, grafik komputerowy, coś tam z sieciami komputerowymi :? weźcie wymieńcie jakie są kierunki bo za bardzo nie wiem a ciekawi mnie to i potrzebne też mi to bo nie wiem gdzie po liceum iść bo się w tym nie orientuje.

(system) #14

Tylko żeby dostać się na typową informatykę trzeba mieć super świadectwo maturalne i ukończenia liceum, bo są też kierunki pochodne od informatyki np. tzw. automatyka-robotyka - tam jest się łatwiej dostać.

Kuzyn jest właśnie po takiej automatyce-robotyce i teraz pracuje na kopalni :mrgreen:

Też kiedyś chciałem być informatykiem, ale jak uświadomiłem sobie że miałbym resztę życia spędzić przed monitorem to mnie zraziło do tego.

(Die Eye) #15

Tzn. ajkie oceny ??

(Tommekx) #16

Nie przesadzajmy. Na niektórych uczelniach wystarczy miec tylko zdana mature(niestacjonarne, na prywatnych uczelniach) A na wiekszosci bierze sie pod uwage matematyka lub fizyke, informatyke no i język obcy

PS. Niekoniecznie musi sie miec skonczone liceum, zeby móc studiowac :wink:

(system) #17

Myślę, że rozszerzona mata na conajmniej 70 - 80%

(Kam) #18

Witam.

Ciekawi mnie jakie są zarobki magistra informatyki. Chodzi tutaj np. o pierwszy rok nauki w powiedzmy jakimś technikum o tym profilu, np. na wydziale programowania lub sieci i systemów komputerowych. Orientuje się ktoś może?

(McDracullo) #19
  1. Na toruńskim UMK jest jeszcze bodajże 400 wolnych miejsc. A to jedna z lepszych wyżsyzch uczelni w kraju.

2. Wązne są świadectwa matrualne. Świadectwa ukończenia LO się nie licza!

(system) #20

Może nie, nie jestem pewien :P. Chociaż nie wiem, jak rok temu przechodziłem z gimka do LO to liczyły się punkty i z testu i ze świadectwa (oceny).