Informatyka kwantowa


(XOR) #1

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Pie ... 24972.html

Wygląda na to, że klasyczne komputery powoli odchodzą do lamusa. Jak myślicie - kiedy w sprzedaży pojawi się pierwszy kwantowy "blaszak" do domu? :slight_smile: Praktycznie zostanie wyeliminowany problem szybkości komputera.


(dragonn) #2

Jeżeli jesteś w stanie zapewnić chłodzenie aby utrzymać temperaturę bliską zeru bezwzględnemu, to już teraz możesz mieć :P. Nie liczył bym na takiego kompa w domu w ciągu najbliższych 10, to jeszcze odległa przyszłość.


(Qba Lukaszczyk) #3

XOR , ten “komputer” osiągając zaledwie 79% dokładności jest jeszcze zbyt “prymitywny”, by myśleć o takich w domu każdego Kowalskiego w ciągu najbliższych lat.

Nie ma również możliwości, by w najbliższych latach powstałby w ogóle jakiekolwiek kwantowe PeCety.

Nie dysponujemy technologią, by te kwantowe możliwości wykorzystać. Okej, obliczenia będą wykonywane błyskawicznie, ale co wykorzystać, by błyskawicznie przetransportować je do innych podzespołów? Obecne połączenia są na to za wolne. Wykorzystać będzie trzeba pewnie jakiś laser.


(lith) #4

No za 10-15 lat spodziewałbym się takiego bajeru w kartach graficznych :slight_smile:


(GioWDS) #5

W pewnych zastosowaniach to może być przydatne, np. przy łamaniu haseł (hashy) - jeśli udałoby się wygenerować listę kompatybilnych kluczy nawet z dokładnością 79% w czasie przynajmniej 2x krótszym niż robią to obecne komputery przy takim samym zużyciu energii to już właśnie tutaj widzę główne pole do popisu dla tej technologi - ot lepiej weryfikować czy 300 kluczy pasuje do hasha niż sprawdzać wszystkie kombinacje.


(XOR) #6

Na razie jest to 79%, bo jeszcze niedoskonałe.

Nie tylko łamanie haseł, bo po co tyle zachodu dla komputera, który będzie używany tylko do haseł. Jest także właściwość kwantów, która zapewni błyskawiczne przekazywanie informacji. Tworząc kwantową informację w tym samym momencie pojawi się ona także w postaci “bliźniaczego” kwantu. Neostrada ze swoim 25Mbit/s będzie mogła się schować :stuck_out_tongue:

http://www.polskieradio.pl/23/270/Artyk … z-to-robia


(Qba Lukaszczyk) #7

Ciekawe jak szybko by to skompilowało całego Gentoo z KDE :slight_smile:


(XOR) #8

A ile czasu zajmuje to w obecnych warunkach?


(dragonn) #9

XOR to zależy od sprzętu, strzelam że tak od ~5h do nawet 24h na czymś starszym.


(Qba Lukaszczyk) #10

Bez przesady.

Na moim laptopie (Core i5 430M - 2 rdzenie fizyczne + 2 logiczne) jądro kompiluje się +/- 5 minut, a KDE około 2 godzin.


(dragonn) #11

sunbeam96 jądro w 5 min? Hmm coś chyba przesadzasz, ja na swoim i3 330M potrzebuję jakieś pół godzin :x y


(Qba Lukaszczyk) #12

dragonn , O RLY?

U mnie z różnymi modułami chyba nigdy 15 min. nie przekroczyło.

Ustawiam kompilację na 4 procesory i idzie szybko.

Z tymi 5 minutami może troszkę się rozpędziłem, ale 15 minut jeszcze nie przekroczyłem.


(dragonn) #13

No to w te prawie 15min to uwierzę :P. Wiesz napisanie +/- 5 min i uznanie tego jako 15min to trochę nadużycie :smiley: .


(XOR) #14

Pytanie też o jakich wielkościach danych mówimy. Komputer kwantowy wykonuje obliczenie w jednym kroku.


(Qba Lukaszczyk) #15

dragonn , jeśli okroję jądro jak najbardziej, to schodzę mocno poniżej 15 minut.

Prawie 15 minut wychodzi mi jądro Gentoo skrojone na mojego laptopa + parę rzeczy, które mogą się przydać w przyszłości.

Ale z 5 minutami faktycznie za mocno się rozpędziłem.


(dragonn) #16

Jądro spakowane ma jakieś 60MB źródeł, qt (potrzeba do działania KDE) ma jakieś 210MB spakowane, stawiam że jak by tak wszytko przeliczyć to wszystkich źródeł potrzebnych do zbudowania Genetto z KDE było by jakieś ponad 1GB (oczywiście spakowanych) tylko że w trakcie kompilację potrafię on nieźle urosnąć.


(Qba Lukaszczyk) #17

Teraz ciekawostka - źródła Androida Ice Cream Sandwich potrzebują ponad 4GB i przy kompilacji pożerają RAM w ilościach hurtowych.


(dragonn) #18

sunbeam96 do kompilacja potrzeba ~25GB miejsca na dysku, ale ja się nie dziwię w końcu to java :stuck_out_tongue: (nie że bym miał coś przeciwko, bo akurat google zrobił dobrą robotę z javą, ale im “wyższy” język tym większe są wymagania kompilacji").


(Qba Lukaszczyk) #19

dragonn , ja w ogóle zastanawiam się jak Google to zrobiło.

Android na Nexusach wypada znakomicie. Jedynie na innych telefonach różnie to bywa, ale to niezależne od nich.

Oni udostępniają dla każdego źródła.

Niestety często dostosowanie Androida pod konkretne urządzenie przerasta producenta. Zacytuję swój post z innego wątku dot. tel. takiego jak mój - Samsunga Galaxy i5700 Spica:


(dragonn) #20

sunbeam96 Samsung niestety lubi spieprzyć swój soft, sam wiem jak wygląda na moim Ace, po zainstalowaniu CM telefon dostaje skrzydeł :smiley: .