Instalacja /dezinstalacja ubuntu

Ogladnelem ostatnio demonstracje instalacji ubuntu na vortalu. Chciałbym zainstalować sobie tego linuksa. Ale pytanko. Jeśli bede chciał go odinstalować to jak zmienić partycje linuksowe na ntfs? mam win xp home. Ogólnie to nic nie wiem o linuksie (typu instalacja programów)

Format z odpowiednim systemem plików np. za pomocą narzędzia o nazwie GParted dostępnego na vortalu :mrgreen: i już nie masz Linuksa.

W razie problemów z grubem po usunieciu Ubuntu naprawiasz sektor rozruchowy MBR z Windowsa poleceniem fixmbr.

Podobny temat (z działu sprawdzone porady):

Usunięcie dystrybucji Linuxa obok Windowsa - u mnie nie było problemów z dyskiem SATA, jak to ktoś martwił się w tym wątku :mrgreen:

GParted

a mozna utworzyć kopie partycji i potem tylko ją przywrócić (tą z przed instalacji linuksa)? i wtedy by przywróciło C i te wszystkie pliki tam ? ??

a gruba potem nie można zostawić?

Chcesz foratować Windowsa i instalować Linuksa czy postawić go “obok” windy (tak aby XP pozostał bez zmian)??

Polecam drugą opcję, w razie problemów np. z siecią możesz łączyć się z netem za pomocą windy przykładowo w celu znalezienia informacji - masz wtedy na kompie dwa sprawne systemy do wyboru.

W kwestii kopii partycji, Linuks potrzebuje przynajmniej dwie partycje, a zalecane są trzy (masz to omówione w prezentacji). Możesz po prostu zrobić kopię jednej parycji (ewentualnie skopiować gdzieś dane z niej) i w jej miejsce założyć partycje linuksowe (czy ewentualnie zmniejszyć jedną z partycji i w tym uzyskanym miejscu je utworzyć). W razie potrzeby usuwasz partycje Linuksa i w ich miejsce tworzysz jedną z systemem plików dla Windows (np. takim jak miałeś wcześniej) a Windowsa nie ruszasz (w razie potrzeby zapodajesz jedynie fixmbr w celu pozbycia się gruba czy pozostałości po nim).

mam dwa dyski, chce obok xp linuksa. tylko ze boot.ini mam na c dysku ata a windowsa na j dysku sata.

czyli gparted potrafi zmienić prtycje linuksową na ntfs? jak wykonuje sie to fixmbr? czy po zainstalowaniu ubuntu potrzebne sa jakieś streowniki do grafiki zeby zmienić rozdzielczość?

Tak.

Masz to opisane krok po kroku w linku, który Ci wcześniej podawałem.

Zazwyczaj tak. Zerknij na stronę producenta, zdaża się, że są tam stery do Linuksa.