Instalacja dodatkowego RAMu

(Filip640) #1

Witam, z góry proszę o wyrozumiałość, nie miałem styczności z taką sytuacją.

Powierzono mi załatwienie i instalację nowego RAMu w jakimś starym komputerze sprzed blisko 8 lat, znalazłem odpowiednie DDR1 Kingstona itd. po 512 każda.

Sytuacja, w wyniku której mam problem polega na tym, iż w środku jest już jakaś kość 256 MB jakiejś innej firmy (prawdopodobnie GoodRam, ale to nieistotne). Czy mogę do tej 256 normalnie dołożyć te dwie 512 w dwóch slotach obok? Czy może muszę wyjąć tą 256 ze środka? Pytam się głupio, bo parę razy słyszałem, że jeżeli nie mam 256 do pary z tamtą kością 256 i dołożę coś więcej, mogę coś spalić, czy coś takiego.

Płyta główna to ta tutaj : http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-7n400e-l/

Dzięki za ewentualne odpowiedzi.

(witek-pl) #2

W teorii zadziała jakbyś nie obsadził. Zrób jednak tak jak się domyślasz, pierwsze dwa tymi 512MB i na końcu 256.MB Co do spalenia, nic takiego nie ma prawa mieć miejsca, bajki dla naiwnych (żeby "pan technik" mógł zarobić na byle popierdółce).

(Sztosman) #3

możesz spokojnie dołożyć 2x512 do 256 :stuck_out_tongue:

(Grzesiekk) #4

Musi być to same CL na wszystkich kościach żeby działały wszystkie kości.

(WODZU) #5

A czy przypadkiem płyta nie dostosuje się do najniższego oferowanego przez najwolniejszy moduł?

(witek-pl) #6

Albo dostosuje albo wystarczy samemu ustawić na sztywno, oczywiście ten większy CL. Zresztą przy DDR1 przecież nie ma dziesiątek kombinacji (CL2, CL2.5, CL3).

(Grzesiekk) #7

Automatycznie dostosuje częstotliwość MHz ale nie CL, choć są one powiązane. Najprościej włożyć i sprawdzić.